Belki podwalinowe prefabrykowane

Belki podwalinowe prefabrykowane to gotowe, żelbetowe belki fundamentowe stosowane najczęściej w budownictwie przemysłowym – w szkieletowych konstrukcjach hal przemysłowych oraz w budownictwie drogowym – najczęściej jako belki żelbetowe pod ekranami akustycznymi.

Prefabrykowane podwaliny żelbetowe w połączeniu z prefabrykowanymi słupami, stopami fundamentowymi (stoposłupami) pozwalają zrezygnować z budowy tradycyjnych fundamentów. Zamiast ścian fundamentowych stosuje się właśnie ściany podwalinowe.

Czym są podwaliny prefabrykowane i dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem? Czytaj dalej i dowiedz się w jaki sposób podwalina żelbetowa można przyspieszyć i uprościć prace na budowie. Gdzie najczęściej stosuje się podwaliny prefabrykowane i na co zwrócić uwagę przy składaniu zamówienia?

Belki podwalinowe lub podwalina prefabrykowana – co to jest?

Podwaliny prefabrykowane, podwaliny betonowe, belki podwalinowe, ścianki podwalinowe, prefabrykowane ściany fundamentowe, podwalina żelbetowa – z takimi określeniami spotykamy się najczęściej.

Podwaliny betonowe to inaczej poziome belki (choć w przypadku belek, których wysokość może dochodzić do 2 m właściwsze byłoby określenie ściany) stanowiące podstawę właściwych ścian budynku. W konstrukcjach budynków szkieletowych podwaliny umieszcza się pomiędzy poszczególnymi słupami (na których opiera się główny ciężar całej konstrukcji). Podwalina prefabrykowana będąc pierwszą, najniższą warstwą na której opiera się jest właściwa ściana, pełni funkcję fundamentu pośredniego przenosząc obciążenia na stopy fundamentowe (a nie na podłoże). Dzięki takiej konstrukcji faktyczna ściana zostaje wyniesiona ponad poziom terenu.

Belki podwalinowe prefabrykowane w budownictwie przemysłowym

W obiektach przemysłowych, wielkopowierzchniowych o konstrukcji szkieletowej podwaliny wykorzystuje się w poziomie terenu jako ściany fundamentowe, którymi obudowuje się powierzchnię budynku.

Podwalina fundamentowa może być produkowana jako element jednowarstwowy, wówczas izolacją termiczną wykonuje się na budowie, lub jako elementy wielowarstwowe z warstwą ocieplenia wykonaną np. ze styropianu, styroduru, pianki PIR/PUR czy wełny mineralnej. Podwalina fundamentowa wielowarstwowa, w zależności od potrzeb inwestora mogą być produkowane w różnych konfiguracjach grubości poszczególnych warstw.

Jakość wykończenia powierzchni podwalin uzależniona jest od wymagań inwestora. Mogą być wykonane w technologii betonu licowego, z fakturą betonu elewacyjnego gładką lub płukaną.

Belka podwalinowa żelbetowa produkowana jest na podstawie dokumentacji projektowej, stąd ich wielkość dostosowana jest zawsze do wymagań danej inwestycji.  Podwalina żelbetowa maksymalne wymiary nie przekraczają najczęściej 7 m długości i 2 wysokości.

Podwaliny betonowe, prefabrykowane.

Ilustracja 1. Podwaliny żelbetowe prefabrykowane z podcięciami dopasowanymi do stóp fundamentowych

Jeżeli podwaliny mają być osadzane na stopach fundamentowych wykonuję się w nich, zgodnie z dokumentacją projektową, odpowiednie podcięcia. Podobnie, już na etapie prefabrykacji, wykonuje się odpowiednie obniżenia, gdy podwaliny będą montowane w miejscach bram wjazdowych czy innych otworów drzwiowych. Bardzo często wyposażane są wówczas w odpowiednie okucia stalowe zabezpieczające krawędzie prefabrykatów.

Podwaliny betonowe, prefabrykowane.

Ilustracja 2. Podwaliny prefabrykowane z obniżeniami dopasowanymi do zaprojektowanych bram wjazdowych

Oprócz okuć stalowych podwaliny prefabrykowane mogą być wyposażone w przeróżne systemowe akcesoria ułatwiające połączenie ich z pozostałymi elementami konstrukcji budynku np. karbowane rury, szyny kotwiące czy haki transportowe.

Podwaliny zabezpiecza się izolacją przeciwwilgociową na budowie.

Podwaliny prefabrykowane w budownictwie drogowym

W budownictwie drogowym podwaliny prefabrykowane wykorzystuje się najczęściej jako podpory pod ekrany akustyczne. Stosowane są przy budowie ekranów akustycznych zarówno przy drogach czy autostradach jak i liniach kolejowych.

Podwalina żelbetowa prefabrykowana montowana jest w dolnej części ekranów akustycznych, stanowią najniższą warstwę, na której opiera się właściwa ściana wykonana już z dźwiękochłonnych materiałów. Umieszcza się je pomiędzy stalowymi lub żelbetowymi słupami. Belka podwalinowa prefabrykowana produkowana jest w wymiarach wynikających z dokumentacji projektowej. Najczęściej są to moduły o długości 2/3/4/5 metrów. Dla ułatwienia montażu samych podwalin jak i elementów dźwiękochłonnych podwaliny wyposażone są w odpowiednie uchwyty montażowe i transportowe.

podwaliny

Poznaj nasze pozostałe produkty

Może wśród nich znajdziesz coś, co sprawdzi się również w przypadku Twojej inwestycji.

Dźwigary dachowe

Dźwigary dachowe strunobetonowe. Szkic

Dźwigary dachowe strunobetonowe w nowoczesnym budownictwie przemysłowym to sprawdzone, szybsze i tańsze rozwiązanie niż dachowe konstrukcje ze stali.

Płatwie dachowe sprężone

Dźwigary dachowe strunobetonowe. Szkic

Płatwie dachowe strunobetonowe w nowoczesnym budownictwie wykorzystywane są jako elementy konstrukcyjne dachów o dużych rozpiętościach.

Słupy prefabrykowane

Słupy prefabrykowane. SZKIC

Słupy prefabrykowane w budownictwie przemysłowym – idealne do szybkiej budowy szkieletowych konstrukcji budynków.

Stoposłupy prefabrykowane

Stoposłupy prefabrykowane. SZKIC

Stoposłupy prefabrykowane – połączenie prefabrykowanych słupów z fundamentami w jeden, gotowy do montażu moduł konstrukcji budynku.

Schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane betonowe. Szkic

Schody prefabrykowane zabiegowe i zwykłe, ze spocznikiem lub bez, to wygodna alternatywa dla schodów monolitycznych, wylewanych bezpośrednio na budowie.

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane betonowe. SzkicDom z prefabrykowanych betonowych modułów to sposób na spełnienie marzeń szybciej i taniej niż w tradycyjnym budownictwie.

Balkony prefabrykowane

Balkony prefabrykowane żelbetowe. Szkic

Balkony prefabrykowane idealnie sprawdzą się w powtarzalnych projektach, szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych.

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe. Szkic

Strop gęstożebrowy składający się z belek stropowych i pustaków jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów stropów w budownictwie jednorodzinnym.

Stropy płytowe

Stropy płytowe. Filigran. SzkicWśród płyt stropowych, które są bardzo popularnymi systemami stropowymi dostępnymi na naszym rynku, największym zainteresowaniem cieszy się strop Filigran.

Stropy płytowe kanałowe

Stropy z płyt kanałowych. SZKIC

Wśród kanałowych płyt stropowych, uwagę inwestorów zarówno indywidualnych jak i deweloperów przyciąga niezmiennie się strop z płyt Żerańskich.

Elementy prefabrykowane znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie nie tylko przemysłowym. W przypadku wielkich inwestycji deweloperskich jak i w budownictwie jednorodzinnym coraz częściej sięga się po proste rozwiązania wykorzystujące prefabrykowane elementy konstrukcyjne budynków.

Prefabrykowane stropy, balkony czy schody to rozwiązania bardzo popularne w budownictwie mieszkaniowym. Dla inwestycji przemysłowych przygotowaliśmy m.in. przemyślane rozwiązania na prefabrykowane ściany i konstrukcje nośne dachów obiektów.

Jak zamówić to co potrzebuję? Jaki jest termin realizacji zamówienia?

Na te i inne pytania odpowiemy pod numerem telefonu 799 356 736. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Można się z nami kontaktować również poprzez e-mail: zapytania@budmater.pl

Dla wygody naszych klientów przygotowaliśmy bardzo prosty formularz kontaktowy. Do przygotowania wstępnej wyceny potrzebujemy dokumentacji projektowej i informacji o lokalizacji inwestycji.