Belki sprężone

Belki Sprężone RECTOR są kluczowym i nieodzownym elementem systemu stropowego RECTOR. Są to prefabrykowane, strunobetonowe belki sprężone typu RS (T). Wykonane są z materiałów o najwyższych parametrach wytrzymałościowych, co gwarantuje wysoką wytrzymałość oraz jakość.

Geometria belki sprężonej jest ukształtowana w bardzo szczególny sposób. Górna powierzchnia belek ma dyblowany kształt, co zwiększa przyczepność nadbetonu.

Do produkcji belek sprężonych RECTOR używa się najwyższej jakości betonu. Beton użyty jest klasy C50/60 (B60), który jest 3x bardziej wytrzymały od betonu klasy C15/20 (B20). Belki sprężone prefabrykowane są używane zarówno w systemie Rectobeton, jak i Rectolight.

Konstrukcja sprężona uzyskiwana jest dzięki cięgnom: zbrojenie poddawane jest wzdłużnemu naciągowi przed zabetonowaniem, które zapewnia niezwykle wysoką wytrzymałość nawet na duże obciążenia, a także szeroką rozpiętość belki – do 10mb . Taki system, mimo że w USA od dawna jest powszechnie stosowany, nie jest w Polsce aż tak popularny – jednak od lat 50 ubiegłego wieku jego zastosowanie w budownictwie z każdym rokiem wzrasta (niewątpliwie belka prefabrykowana z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych Klientów). Rosnące zainteresowanie rozwiązaniem, jakie proponuje Rector, jest zrozumiałe i zasadne, bowiem system ten niesie ze sobą wiele udogodnień i niewątpliwych zalet.

Jakie zalety mają belki strunobetonowe sprężone?

duża różnorodność w długościach

od 1,0 m do 10,0 m

duża rozpiętość stropu

bo aż 10,0 m

wysoka wytrzymałość

do 14 kN/m2

bardzo wytrzymały beton

C50/60 (beton B60)

montaż bezpodporowy do 5,80 m

brak klawiszowania stropu

minimalne oparcie belki na murze

tylko 5,0 cm

mniej stempli podczas montażu

o 60% mniej stempli podczas montażu w porównaniu do tradycyjnego stropu

POZOSTAŁE CECHY

Układ belek sprężonych dopasowany jest odpowiednio do projektowanych obciążeń oraz rozpiętości stropu. Belki strunobetonowe Rector zapewniają dużą nośność stropu. Belki prefabrykowane strunobetonowe stropowe są tak zaprojektowane, że można je stosować w układach pojedynczych, podwójnych oraz potrójnych. To, czy zdecydujemy się np. na belki stropowe żelbetowe, zależy od konkretnego projektu.

Jakie zastosowanie mają belki sprężone?

Belki sprężone stosujemy przy dużych obciążeniach. Belka sprężona jest integralną częścią systemu stropowego RECTOR

Belki sprężone parametry techniczne

Belka strunobetonowa wewnątrz zamiast tradycyjnych prętów zbrojeniowych zastosowano sploty lin stalowych. Sploty wystają na 8 cm za obrys belki. Sploty są elementami konstrukcyjnymi belki sprężonej i nie można obcinać. W sytuacji, gdy splot przeszkadza przy układaniu stropu, to montażu można go wygiąć lub odgiąć. Nie można go jedynie obcinać. Sploty zapewniają poprawne oparcie dla belek.

belka sprężona