strop typu filigran

Strop typu filigran jest jednym z rozpatrywanych rozwiązań przy budowie domu. Planując budowę domu, inwestor staje przed wieloma wyborami, którego konsekwencje będą odczuwalne przez kolejne lata użytkowania. Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór stropu. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, więc wybór nie jest łatwy. Dlaczego dobór dobrego stropu jest taki ważny? Strop w budynku pełni wiele istotnych funkcji. Najczęściej wspomina się o tym, że strop usztywnia konstrukcję budynku, a także przenosi drgania i siły działające na dany budynek. Jednak należy pamiętać, że strop jest także odpowiedzialny za izolację termiczną i akustyczną pomiędzy pozostałymi częściami budynku. Dobrej jakości strop jest także ochroną w przypadku pożaru, utrudniając rozprzestrzenianie się ognia na kolejne kondygnacje.

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań w budownictwie jest strop typu filigran. Jest on jednym z wariantów stropów zespolonych – czyli takich, do których wykonania wykorzystano różne materiały. Strop typu filigran ze względu na swoje zalety jest popularnym rozwiązaniem, a w ostatnim czasie również coraz częściej stosowane są w budownictwie domów jednorodzinnych. Dlaczego strop filigranowy jest odpowiednim wyborem do domu jednorodzinnego? Dziś opowiemy o największych zaletach tego rodzaju stropu.

strop typu filigran

Strop typu filigran i ich właściwości

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, stropy filigran są rodzajem stropu zespolonego. Często określa się je mianem prostszej wersji tradycyjnego stropu żelbetowego. Strop filigran dwukierunkowo zbrojony jest połączeniem stropu monolitycznego i prefabrykowanego. Elementem prefabrykowanym jest płyta żelbetowa o grubości 5-8 cm. Płyty filigran wykonane są z betonu zbrojonego siatką (to właśnie jej ten rodzaj stropów zawdzięcza swoją nazwę), nadbetonu, a także zbrojenia górnego (układane równolegle lub prostopadle do kratownic). Dodatkowo, na budowie, w monolitycznych warstwach stropu stosuje się zbrojenie, może to być zbrojenie przy podporze. Połączenie elementów monolitycznych z prefabrykowanymi ułatwiają kratownice przestrzenne.

Co to jest strop filigran?

To płyty zbrojone stalowymi kratownicami przestrzennymi. Dzięki temu, że kratownice wystają poza płytę, możne je łatwo połączyć z warstwą nadbetonu. To sprawia, że konstrukcja zachwyca solidnością. 

Co na strop filigran?

Płyta stropowa filigran jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu można dowolnie kształtować jej powierzchnię. Na tak przygotowaną konstrukcję nakłada się warstwę betonu klasy minimum C20/25, pamiętając, by dodatkowo wykonać wieńce na ścianach i podciągi. 

Jak wykonać strop filigran?

Płyty stropowe filigran układa się w zgodzie z ustaloną wcześniej kolejnością, która została opisana w harmonogramie prac. Należy je układać na wyrównanych i wypoziomowanych ścianach, na których znajduje się 2-centymetrowa warstwa zaprawy cementowej. W miejscach połączenia płyt montuje się dodatkowe zbrojenia poprzeczne, zbrojenie wieńca i podciągów. Poza tym układa się instalacje przewidziane do prowadzenia w stropie. 

Strop filigran nośność

Ważną cechą stropu filigran jest jego rozpiętość. Płyty prefabrykowane filigran mogą mieć różną długość. Warto wspomnieć, że rozpiętość  stropu filigran zależna jest od zastosowanego zbrojenia i grubości wylanego nadbetonu. Możliwe jest uzyskanie stropu o rozpiętości do 12 m, co stwarza duże możliwości konstrukcyjne. Co istotne, płyty stropowe filigran mogą mieć różne kształty – trójkąty, zakończone łukiem, czy o nieregularnym kształcie. Z tego powodu strop filigran jest tak chętnie wykorzystywany przez inwestorów w przypadku oryginalnych i nietypowych projektów.

Zalety stropu filigran strop w domu jednorodzinnym – zalety

Konstruktorzy domów jednorodzinnych coraz częściej dostrzegają zalety wynikające ze stosowania stropów filigranowych. Jedną z ważniejszych cech przemawiających na korzyść stropów typu filigran jest szybkość montażu. Montaż stropu o powierzchni 300 m2 może być zrealizowany nawet w dwa dni. Sam proces montażu nie jest skomplikowany, ze stropami filigran poradzi sobie kilkuosobowa ekipa, bez konieczności zatrudniania wielu specjalistów, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych stropów. Jedynym wymaganiem mogącym stanowić przeszkodę w niektórych przypadkach, jest konieczność zastosowania do montażu dźwigu. Stropy te nie nadają się natomiast zbytnio przy wymianach stropów. W takich przypadkach lepsze są stropy WPS.

Specyficzna budowa stropów pozwala na skuteczne ukrycie w nich elementów instalacji wentylacyjnej, elektrycznej, odkurzacza centralnego, a nawet kanalizacyjnej. Dzięki temu np. kanały wentylacyjne nie zajmują przestrzeni użytkowej. Takie rozwiązanie wpływa też na estetykę wykończenia budynku.

Stropy typu filigran odznaczają się bardzo dużą trwałością, co pozytywnie wpływa na kondycję budynku. Doskonale sprawdzą się w domach wielopokoleniowych, ponieważ mają świetne właściwości akustyczne. Wybierając stropy filigran, zwiększamy także bezpieczeństwo domowników – stanowią one bardzo dobrą przegrodę, chroniącą przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Montaż stropu typu filigran – strop filigran krok po kroku

Po montażu płyt filigran nie ma konieczności przeprowadzania czasochłonnych i wymagających prac wykończeniowych. Dzięki gładkiej powierzchni płyt, wystarczające jest zastosowanie tynków cienkowarstwowych i pomalowanie.

  • Najpierw musimy dostarczyć na miejsce budowy płyty filigranowe prefabrykowane. Do tego celu trzeba wynająć dźwig, żeby usytuować je w wybranym miejscu. 
  • Żeby je zamontować, trzeba przygotować specjalne podpory stałe, tworzone między innymi ze ścian. To na nich umieszcza się zaprawę cementową – jedna warstwa zwykle wynosi 2 cm. 
  • Ale to, czy płyty można montować bezpośrednio na podporze, uzależnione jest od zaleceń producenta. Uzależnione jest to przeważnie od głębokości oparcia. 
  • W przypadku, gdy jest ona większa niż 4 cm – płyty można mocować na podporach stałych oraz montażowych. 
  • Jak już zostają umocowane, należy wykonać uzbrojenie wieńców. Kratownice wycina się, jak podpory montażowe zostaną usunięte. Istotne, by uzbroić podłużne styki płyt, do czego służą pręty lub siatki. 
  • Na tak przygotowane elementy wylewa się warstwę nadbetonu. Po 4 tygodniach strop uzyskuje pełną wytrzymałość.  

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących stropów typu filigran, a także uzyskać wstępną wycenę stropu dla Twojego domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

strop typu filigran cena