Stropy Teriva gęstożebrowe są jednym z popularniejszych typów stropów wykorzystywanych w budownictwie jednorodzinnym. Jedną z jego odmian jest strop Teriva, który ze względu na swoje zalety jest bardzo często wybierany. Ten system stropów składa się z kilku elementów: belek stropowych, pustaków stropowych, kształtek wieńcowych, betonu – który układany jest już na budowie, siatek przypodporowych, a także żebra rozdzielczego (stosowane w przypadku stropów o bardzo dużej rozpiętości).
Dlaczego stropy Teriva są tak często stosowane? Największą zaletą tego rodzaju stropów jest prosty montaż, który nie powinien sprawić nikomu trudności, co z pewnością wpływa na czas montażu (oczywiście skracając go). Dzięki niskiemu zużyciu betonu niższe są także koszty budowy. Stropy Teriva zawdzięczają swoją popularność także właściwościom, jakimi się charakteryzują – dobra izolacyjność akustyczna i termiczna, a także eliminacja mostków termicznych wpływają na komfort użytkowania budynku w przyszłości oraz wydajność energetyczną. Stropy gęstożebrowe Teriva umożliwiają ich wykorzystanie nawet w przypadku bardziej skomplikowanych projektów architektonicznych, także w pomieszczeniach o nietypowym kształcie.
Dlaczego stropy Teriva pękają? Najczęstsze przyczyny
Niestety, często można słyszeć niepochlebne opinie o stropach Teriva. Najczęstszym zarzutem wobec tego rodzaju stropów jest częste pękanie. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pękanie stropów gęstożebrowych jest winą samego systemu stropów, czy może jest to kwestia błędów montażowych? Dowiedz się, na co należy uważać w przypadku stropów Teriva.
Pierwszy błąd może pojawić się już na etapie przechowywania – problem dotyczy prawidłowego składowania belek. Często bywa tak, że po dostarczeniu belek przez producenta nie są one od razu montowane. Jeżeli belki nie są odpowiednio składowane, np. bezpośrednio na gruncie wówczas istnieje ryzyko odkształcenia prętów kratownic. Jeżeli powierzchnia belek zabrudzi się, wówczas nie będzie miała tak dobrej przyczepności tynku lub betonu, co jest istotne dla prac montażowych i trwałości stropu gęstożebrowego w przyszłości. Belki stropu Teriva najlepiej przechowywać na drewnianych podkładach, kolejne warstwy również powinny być przełożone drewnianymi przekładkami – najlepiej, jeżeli takie podkładki zostaną umieszczone na obydwu końcach belek.
Montaż stropu Teriva
Jak już wspomnieliśmy, montaż stropów Teriva jest prosty i nie sprawia trudności. Kluczowy w przypadku montażu stropu jest ścisłe przestrzeganie układu belek stropowych, ustalonego w projekcie. Każde odstępstwo od układu belek rozrysowanego w projekcie może znacznie osłabić konstrukcję stropu, co w przyszłości może objawiać się jego pękaniem, a nawet naruszeniem konstrukcji. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o stemplowaniu stropu w odpowiednich odstępach. Stemple powinny być rozmieszczone co około 2 m, ważne, żeby były ustawione symetrycznie. Strop Teriva nie bardzo nadaje się przy wymianie stropu. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastosować strop WPS.
Strop teriva gęstożebrowy – stosowanie żeber rozdzielczych
Oczywiście w przypadku rozpiętości stropu większej niż 4 m niezbędne będzie zastosowanie żebra rozdzielczego. Jak wspomnieliśmy, zaletą stropów Teriva jest możliwość uzyskania stropów o dużej rozpiętości, jednak wówczas należy pamiętać o wykonaniu dodatkowego żebra rozdzielczego – w przypadku stropów o rozpiętości większej niż 6 m, konieczne jest użycie jeszcze jednego żebra rozdzielczego.
Jeżeli dopilnujemy, aby elementy składowe stropu były odpowiednio przechowywane, a także, żeby montaż przebiegał prawidłowo i zgodnie z założeniami projektu zmniejszamy ryzyko występowania pęknięć stropu Teriva. Jeżeli wykonujemy montaż stropu gęstożebrowego latem, należy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji – przez pierwsze kilka dni po budowie stropu należy polewać strop wodą. Zbyt szybki czas wysychania nadbetonu stwarza ryzyko pękania – a takie pęknięcie nie jest już możliwe do naprawy. Jeżeli jednak dopilnujemy wszystkich zasad i strop będzie wykonany zgodnie ze sztuką, wtedy zyskamy strop, który będzie niezawodny i trwały przez długie lata.
Ile kosztuje strop Teriva
Strop Teriva jest jednym z najpopularniejszych systemów stropowych. Najczęściej klienci pytają ile kosztuje strop Teriva na 100m2? Należy przyjąć, że cena stropu Teriva będzie zależeć od tego, czy jest pojedyncze czy podwójne pytanie