Wiele osób rozważa, czy nie zdecydować się na dom prefabrykowany. Trudna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że zapotrzebowanie na nieruchomości jest bardzo duże. Z drugiej strony wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych nie ułatwiają działania inwestorom. Wzrost cen odczuwalny jest nie tylko w przypadku produktów, ale także usług specjalistów – do tego występuje spory problem z dostępnością ekip budowanych i ich terminowością. Czy istnieje sposób na wybudowanie domu szybko, bez straty jakości i bez dodatkowych kosztów? Coraz popularniejszym rozwiązaniem są domy prefabrykowane. Jeszcze kilka lat temu kojarzone były z kosztownymi inwestycjami lub domkami sezonowymi. Jednak coraz więcej osób dostrzega zalety domów wybudowanych z prefabrykatów.
Czym są prefabrykaty betonowe i domy z prefabrykatów?
Prefabrykaty to elementy konstrukcyjne, które powstają w zakładzie produkcyjnym i dostarczane do klienta w gotowej postaci. Jednym z częstszych skojarzeń z domami prefabrykowanymi jest budownictwo skandynawskie, oferujące zwykle budynki mieszkalne wykonywane z drewna. Warto jednak zauważyć, że wraz z rozwojem branży budowniczej, a także w związku z poszukiwaniem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym drewno jest coraz częściej przez inne materiały, pozwalające poprawić efektywność energetyczną budynków. Właśnie stąd zwiększająca się popularność prefabrykatów betonowych i keramzytowych.
Prefabrykaty betonowe to grupa produktów wykonywanych z betonu w zakładach produkcyjnych. Prefabrykaty są elementami konstrukcyjnymi, które dostarczane są na miejsce budowy w całości. Takie betonowe i keramzytowe elementy są praktycznie gotowe do użycia i nie wymagają dodatkowej obróbki. W jakich projektach wykorzystywane są prefabrykaty? W tej kwestii nie ma żadnych przeszkód. Z prefabrykatów betonowych mogą być budowane zarówno klasyczne domy jednorodzinne, jak i bardziej skomplikowane budowle.
Szeroki wybór prefabrykatów betonowych i zróżnicowanie tych elementów pozwala na uzyskanie np. stropów o dużej rozpiętości, czy nietypowego kształtu pomieszczeń. Warto rozprawić się z mitem obecnym w polskiej opinii na temat budownictwa prefabrykowanego, która wciąż ma w pamięci budynki z wielkiej płyty budowane w latach 70. I 80. XX wieku. Nowoczesne domy prefabrykowane w niczym nie przypominają bloków mieszkalnych lub domów typu „kostka” z minionej epoki.
Domy z prefabrykatów, to określenie budynków mieszkalnych, które konstruowane są w większości z prefabrykowanych elementów. Z prefabrykatów betonowych tworzy się w domach ściany, ścianki działowe, schody, stropy, nadproża, balkony, a także szyby windowe – czyli praktycznie większość elementów. Zaletą prefabrykatów betonowych jest ich powtarzalność i wysoka jakość. Domy prefabrykowane są bardzo trwałe, a także funkcjonalne i komfortowe. Dobra wiadomość dla inwestorów jest też taka, że prefabrykaty betonowe mogą być wykonane na zamówienie, co umożliwia dopasowanie wymiarów do potrzeb projektu. To nie koniec zalet budynków prefabrykatów betonowo keramzytowych, a w zasadzie dopiero ich początek.
Jak budowane są domy z prefabrykatów?
Najbardziej zauważalną różnicą między domami tradycyjnymi a prefabrykowanymi jest sposób ich budowania. Oczywiście w obydwu przypadkach konieczne jest sporządzenie projektu domu jednorodzinnego, zgodnie z którym będzie konstruowany budynek. Etap, na którym dopełnia się wszelkich formalności, praktycznie niczym się nie różni, w tych dwóch rodzajach budowy. Zanim budowa wystartuje, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na budowę, albo zgłoszenie chęci budowy. Zanim po zakończeniu budowy domu będziemy mogli się do niego wprowadzić, obowiązkowe jest zawiadomienie nadzoru budowanego o zakończeniu budowy oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wszelkich pozwoleń i uporządkowaniu formalności, można przejść do kolejnego etapu, jakim są prace ziemne i fundamentowe. Dostępne aktualnie technologie i materiały jeszcze nie wykorzystują do budowania fundamentów elementów prefabrykowanych. Dlatego prace fundamentowe wykonywane są tą samą metodą jak w przypadku domów budowanych klasycznymi technikami. Co ciekawe podczas prac fundamentowych powstaje już… konstrukcja budynku. Jak to możliwe? Kiedy ekipa budowlana wykonuje na naszej działce prace ziemne i fundamenty, firma zajmująca się produkcją prefabrykatów betonowych wykonuje elementy, które zostaną użyte do wybudowania domu. Nowoczesny dom prefabrykowany to duża oszczędność czasu.
Drastyczne różnice zaczynają się w momencie na etapie, podczas którego w tradycyjnych inwestycjach wznoszona jest konstrukcja domu na stworzonych fundamentach. W tym momencie dla domów prefabrykowanych dostarczane są elementy betonowe. Następnie przeprowadzany jest montaż tych elementów – najczęściej przy pomocy dźwigu HDS i kilku pracowników. W przypadku domów tradycyjnych rozpoczynana jest batalia obejmująca wznoszenie ścian, wykonywanie stropów, schodów, a także kominów. Bardzo często każdy z tych etapów wymaga zaangażowania zespołu specjalistów. To niestety powoduje wysokie koszty, a także zwiększa ryzyko wystąpienia opóźnień i przesunięcia terminów ukończenia kolejnych etapów budowy.
Czym różni się budowa tradycyjna od prefabrykowanej
Decydując się na dom prefabrykowany, omijasz kolejne etapy budowy domu:
- Tradycyjne wznoszenie ścian z pustaków czy bloczków zastąpione jest szybkim montażem ścian prefabrykowanych. Wraz ze ścianami zewnętrznymi montowane są również ścianki działowe organizujące przestrzeń wewnątrz budynków.
- Czasochłonna budowa stropu zastąpiona jest gotowymi płytami stropowymi, których montaż nie wymaga specjalistycznego sprzętu, fachowców, a co najważniejsze trwa znacznie krócej.
- Wylewane betonem schody na klasycznych szalunkach z powodzeniem zastąpiły schody prefabrykowane. Co najważniejsze, dostępne są różne warianty schodów betonowych – dywanowe, zabiegowe lub kręcone.
Wybór stropów i schodów
Na etapie projektu inwestor może wybrać rodzaj ścian oraz stropów, tak aby elementy te spełniały jego oczekiwania i wymagania. Warto zauważyć, że dostępne prefabrykaty betonowe są bardzo wysokiej jakości, a także umożliwiają osiągnięcie efektów niemożliwych w przypadku klasycznych – np. decydując się na prefabrykaty w systemie Filigran, możemy osiągnąć znacznie węższe ściany, co w efekcie przełoży się na większą powierzchnię użytkową.
Jakie są zalety domów prefabrykowanych?
Odpowiedzmy zatem na pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu. Dlaczego domy prefabrykowane są dobrym wyborem? Przede wszystkim budowanie domu z prefabrykatu daje inwestorowi pewien rodzaj pewności, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Pewność ta dotyczy przede wszystkim kosztów związanych z budową domu. W przypadku domów budowanych metodą tradycyjną mogą zmienić się ceny materiałów, czy koszty pracy specjalistów. Dom prefabrykowany cena zazwyczaj jest znana jest już na samym początku i zwykle nie ulega zmianie.
Podstawowa zaleta domów prefabrykowanych
Dom prefabrykowany posiada niewątpliwą zaletą, a jest nią krótszy czas budowy. W porównaniu do klasycznej budowy przykładowy dom prefabrykowany 100m2 czas ten skraca się nawet o 50%. W praktyce budowa domu prefabrykowanego zajmuje do 12 tygodni. Dzięki wyeliminowaniu prac mokrych nie trzeba czekać, aż poszczególne elementy konstrukcji budynku wyschną. Po zakończeniu budowy posesja praktycznie nie wymaga uporządkowania. Mówiąc krótko: jeżeli zależy Ci, aby dom był dostępny w jak najkrótszym czasie, dom prefabrykowany będzie odpowiednim wyborem.
Prefabrykowane domy są bardzo trwałe.
Każdy z elementów, z których budowany jest dom prefabrykowany, wykonany jest z dużą precyzją i zgodnie z normami jakości. Gotowy dom prefabrykowany nie wymaga czasochłonnych prac wykończeniowych – wystarczy położenie tynków cienkowarstwowych i urządzenie zgodnie z wizją inwestora.
Jednym z czynników warunkujących możliwość budowy domu z prefabrykatów betonowych, jest wygodny dojazd na posesję. Pamiętajmy, że betonowe elementy dostarczane są na teren budowy samochodem ciężarowym, a ich montaż realizowany jest przy pomocy dźwigu HDS. Należy zatem mieć na uwadze, aby zapewnić wygodny dojazd!