Fundament prefabrykowany

Fundament prefabrykowany to jeden z podstawowych elementów podstawa i gwarancja stabilności każdego budynku. Ci, którzy działają w branży budowlanej wiedzą jednak, że pod tym pojęciem kryją się różne warianty. Czym jest fundament prefabrykowany i jak go wykonać?

Co to jest fundament prefabrykowany?

Zadaniem fundamentu jest przenoszenie obciążeń, jakie wywierają ściany, stropy i dach na grunt. Musi być on właściwie zaprojektowany, aby cała konstrukcja była bezpieczna i solidna. Odpowiednio dobrany wariant fundamentu sprawia, że budynek równomiernie osiada. Obecnie stosuje się następujące warianty fundamentów: fundamenty bezpośrednie (ławy), płyty, stopy, skrzynie, słupy, pale oraz studnie.

Z kolei prefabrykaty są elementami konstrukcyjnymi, które zostają wykonane poza placem budowy, na który są następnie przewożone jako gotowe komponenty. W budownictwie jest to rozwiązanie cenione ze względu na to przyspieszenie czasu realizacji zlecenia. Należy podkreślić, że prefabrykaty są zazwyczaj wstępnie przygotowane do montażu już na placu budowy.

Atutem jest także fakt, że dostarczenie gotowych elementów pozwala wyeliminować lub istotnie ograniczyć wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych, które mogłyby opóźnić budowę.

Gotowe fundamenty prefabrykowane są to zatem przygotowane przez profesjonalne firmy komponenty, które po dostarczeniu na plac budowy przygotowane są do wstępnego montażu.

Jak zrobić fundament prefabrykowany?

Wykonaniem fundamentów prefabrykowanych zajmują się specjalne zakłady i fabryki. Jest to dużą zaletą, ponieważ podmioty posiadają w swojej ofercie różne warianty elementów, które mogą szybko i sprawnie dostarczyć bezpośrednio na plac budowy.

W asortymencie zakładów prefabrykacji znajdują się specjalistyczne rozwiązania, dzięki którym można dopasować rodzaj i rozmiar fundamentu do potrzeb. Poszczególne warianty różnią się nie tylko wielkością części, ale również betonem, jaki został wykorzystany do ich wykonania. Obecnie wykorzystywane są betony samozagęszczalne oraz wibroprasowane, chociaż trzeba mieć świadomość, że to nie jedyne możliwości.

Jakie fundamenty prefabrykowane pod dom parterowy sprawdzą się najlepiej?

Wariant fundamentu z prefabrykatów, ale również klasycznego fundamentu wybierać należy uwzględniając indywidualne czynniki, dotyczące w szczególności projektu budynku oraz warunków gruntowych, dla działki, na której rozpoczęta będzie budowa. Warto mieć na uwadze, że czasem wybrane projekty przewidują zastosowanie pewnego wariantu fundamentów, natomiast konieczne będzie jego dostosowanie do potrzeb konkretnej budowy.

W przypadku domów parterowych koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ciężar całej konstrukcji, ponieważ w lżejszych budynkach odnotowuje się zdecydowanie mniejsze oddziaływanie na grunt. Ciężar całego budynku zależy głównie od jego rozmiaru, tj. powierzchni, a także materiałów, z jakich zostanie wybudowany. Fundamenty w budynkach parterowych mogą być wykonane na węższych ławach, a w przypadku płyty fundamentowej – może być ona cieńsza.

Drugą kwestią są warunki gruntowo-wodne. Tu powinna zostać wykonana dokładna i profesjonalna ocena przez specjalistów, którzy ocenią podatność gruntu na odkształcenia powstające na skutek obciążeń zewnętrznych oraz poziomem wód gruntowych.

Chociaż bardzo często gotowe prefabrykaty kojarzone są z budową hali produkcyjnej, magazynowej czy innego obiegu przemysłowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również w przypadku budynków mieszkalnych. Wystarczy dopasować komponenty odpowiednie do potrzeb projektu.

Fundament bez szalunku

W dalszym ciągu na wielu budowach wykonanie fundamentów rozpoczyna się od przygotowania szalunków, do których mówiąc najprościej – wylewany jest beton. Szalunki pozwalają zabezpieczyć fundament przed obsypywaniem gruntu oraz określają formę fundamentu. Jednak w niektórych przypadkach fundamenty mogą być też wykonane bez szalunku. Jest to możliwe m.in. w sytuacji, gdy konstrukcja wykonana będzie z gotowych prefabrykatów.

Gotowe prefabrykowane fundamenty to solidne propozycje, które gwarantują stabilność konstrukcji, a jednocześnie są bardzo praktycznym rozwiązaniem, przyspieszającym tempo prac budowlanych.

Zalety komponentów prefabrykowanych

Rozwój technologii sprawił, że z komponentów prefabrykowanych budowane są obecnie całe domy. Dla wielu jest to duża zaleta, gdyż znacznie skraca proces budowy, a tym samym – pozwala na szybsze zamieszkanie na swoim. Gotowe elementy składać można bez problemu bezpośrednio w miejscu budowy i co najważniejsze – na tempo budowy domu nie mają w takiej sytuacji wpływu czynniki atmosferyczne. Entuzjaści tego typu rozwiązań wskazują, że domy z prefabrykatów są solidne i trwałe, a do tego charakteryzują się dobrymi współczynnikami cieplnymi ścian. Nie bez znaczenia jest też fakt, że budowa domu nie generuje takiej ilości śmieci i odpadów, jak klasyczne budownictwo.