Pustaki szalunkowe w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Nic dziwnego, decydując się na użycie pustaków szalunkowych, w znacznym stopniu skracamy czas wykonania ścian fundamentowych. Za pomocą pustaków szalunkowych można wykonać nie tylko ściany fundamentowe, ale także innego rodzaju przegrody budowlane będące elementem piwnicy powstającego budynku. Pustaki szalunkowe znane są także pod nazwą: pustaki zalewowe lub pustaki zasypowe. Swoje alternatywne nazwy zawdzięczają sposobowi montażu – wewnątrz ułożonych pustaków układane jest zbrojenie, a następnie zalewane są betonem. Poznaj kolejne etapy i metody murowania za pomocą pustaka szalunkowego.

Jak wykonuje się fundamenty przy użyciu pustaków zalewowych?

Zanim przystąpimy do murowania ścian fundamentowych, warto zadbać o solidną izolację przeciwwilgociową. Najważniejsze jest zaizolowanie podstawy fundamentów, zwanych także ławami fundamentowymi. W momencie, gdy podstawy ścian fundamentowych mają bezpośredni kontakt z podłożem, co zwiększa ryzyko zawilgocenia i przeniesienia tej wilgoci z fundamentów i ścian piwnicznych do pozostałych elementów budynku. Żeby tego uniknąć, należy wykonać hydroizolację (może być ona wykonana np. z termozgrzewalnej papy fundamentowej).

Kolejnym etapem jest wznoszenie ścian z pustaków szalunkowych „na sucho”, czyli bez użycia zaprawy. W taki sposób wykonuje się ścianę o wysokości około 1 m – zazwyczaj tworzą ją 3 – 4 warstwy pustaków szalunkowych. Warto pamiętać, że jeżeli w trakcie wykonywania ław fundamentowych powstały jakiekolwiek nierówności, wówczas przed położeniem pierwszej warstwy pustaków wykonujemy wyrównującą zaprawę cementową. 

Dla wzmocnienia konstrukcji wykonujemy zbrojenie – najczęściej mające postać 2 prętów. Oczywiście decyzja o rodzaju zbrojenia uzależniona jest od tego, jakim obciążeniom będą poddane ściany fundamentowe. W następnym kroku metrowe ściany fundamentowe zalewane są betonem. Beton, którym wypełniamy pustaki zalewowe, powinien być wysokiej jakości. Należy także zwrócić uwagę, aby wypełnienie pustaków szalunkowych było wykonane bardzo dokładnie, istotna jest też konsystencja betonu – nie może być ani za rzadki, ani za gęsty czy za suchy. Pustaki powinny być dobrze wypełnione w narożach, jakość wykonania wypełnienia pustaków szalunkowych betonem ma wpływ na trwałość ścian fundamentowych, a co za tym idzie trwałość i stabilność całego budynku.

Użycie pustaków szalunkowych znacznie skraca czas wykonania fundamentów. Nie trzeba wykonywać czasochłonnego i pracochłonnego deskowania. Murowanie ścian fundamentowych z pustaków szalunkowych jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż w przypadku tradycyjnych metod. Jednocześnie konstrukcja jest trwała i stabilna.