Jaki strop w domu parterowym? Jakie są rodzaje, jaki strop wybrać?

Jaki strop w domu parterowym, to jedno z pytań, które zadają sobie przyszli użytkownicy domów jednorodzinnych. Wybór stropu, to w procesie budowy domu jednorodzinnego duże wyzwanie. Każdy etap powstawania domu, wybór materiałów, a także zastosowanych technologii powinien być dobrze przemyślany. Ważne, żeby stosowane rozwiązania były dopasowane do specyfiki konstrukcji budynku, były trwałe i spełniały wszelkie wymagane normy.

Wobec inwestorów postawione są liczne wymagania dotyczące zapotrzebowania energetycznego budynku. Prawo budowlane określa także wiele innych ważnych parametrów – nie są one wymysłem urzędników. Celem tych ustanowionych standardów jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników budynku, komfortu mieszkania, a także energooszczędności budynku (dlatego tak duży nacisk kładziony jest na izolacyjność termiczną budynków).

Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku jest strop. Pełni on kilka bardzo ważnych ról w budynku, więc dobór jego rodzaju jest kluczowy dla kwestii bezpieczeństwa. Strop przenosi obciążenia własne budynku, czyli ciężaru dachu, ścian i innych elementów, a także użytkowych w postaci mebli, sprzętów i wyposażenia.

Zadaniem stropu jest także usztywnienie konstrukcji domu, tak by tworzył stabilną i solidną bryłę. Stropy odgrywają także istotną rolę w bezpieczeństwie przeciwpożarowym – w przypadku pożaru stanowią zapory przeciwogniowe, zmniejszające ryzyko przedostania się ognia na inne piętra budynku.

Solidne stropy są także dobrą izolacją akustyczną i termiczną, sprawiają, ze w pomieszczeniach domu jest cicho i ciepło. W związku z tym, że strop w domu jednorodzinnym pełni tak wiele funkcji, bardzo ważne jest jego odpowiedni dobór.

Jaki strop w domu parterowym – na co zwrócić uwagę przy doborze stropu?

Wybór materiałów budowlanych jest bardzo szeroki. Dzięki mnogości rodzajów stropów możemy wybrać najlepszy wariant do naszego domu jednorodzinnego. Ważne, zęby podczas wyboru wziąć pod uwagę kilka następujących czynników i cech systemów stropowych, które będą istotne dla użytkowania budynku przez kolejne lata (zazwyczaj budujemy dom z myślą, że będziemy mieszkać w nim nie tylko my, ale i kolejne pokolenia), a co najważniejsze, dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Najważniejsze, aby strop w domu jednorodzinnym był wytrzymały i solidny. Musi utrzymywać zarówno nacisk innych elementów budynku – takich jak ściany wewnętrzne, dach, wyższe piętra, jak i elementów wyposażenia, mebli czy sprzętów. Im większą sztywnością odznacza się strop, tym mniej jest odporny na uginanie się i odkształcanie podczas eksploatacji. W budownictwie mieszkalnym przyjmuje się, że wytrzymałość stropu powinna wynosić minimum 1,5 KN/m2. Koszt stropu w domu parterowym zależeć będzie od wielu czynników wynikających z projektu budynku, specyfiki danego klienta oraz jego oczekiwań związanych z szybkością wykonania oraz tym, czy pewne prace może wykonywać we własnym zakresie.

Parametry techniczne stropów

Bardzo istotną informacją na temat danego stropu, która będzie kluczowa w czasie jego doboru, jest jego dopuszczalna rozpiętość. Należy sprawdzić, czy właściwości danego stropu są zgodne z oczekiwaniami i możliwościami technicznymi, jakie są założone w projekcie budynku. W przypadku mniejszej dopuszczalnej rozpiętości niż jest określona w projekcie, należy liczyć się z koniecznością zastosowania podpór, filarów, albo podciągów.

Kluczową cechą stropów jest także ich termoizolacyjność oraz izolacja akustyczna. Właściwości te w dużej mierze wpływają na komfort mieszkania, a także energooszczędność domu. Przed wyborem stropu warto porównać parametry stropów, a także poznać ewentualne możliwości wykonania warstwy docieplającej i poprawiającej dźwiękoszczelność. Grubość stropu w domu jednorodzinnym zależy od wyboru stropu. Inną grubość będzie miał strop Teriva, a inny strop kanałowy.

Wybór odpowiedniego rodzaju stropu powinien uwzględniać także możliwości budżetu inwestora, a także dostępność materiałów. Kwestią, na którą nie wszyscy inwestorzy zwracają uwagę, która jest bardzo istotna, a w przypadku niektórych budynków wręcz kluczowa, jest sposób montażu stropu. Jeżeli dom budowany jest w trudnym terenie, gdzie dostęp ciężkich maszyn jest ograniczony, należy wziąć to pod uwagę. W przeciwnym razie już samo dostarczenie materiałów do budowy stropu może być po prostu niemożliwe. Wzięcie pod uwagę wszystkich czynników pozwoli dobrać najlepiej dopasowany strop, a także uniknąć ewentualnych komplikacji i związanych z tym opóźnień budowy.

Jaki strop w domu z poddaszem użytkowym – najczęściej stosowane rodzaje stropów

W przypadku domów jednorodzinnych mamy do wyboru kilka rodzajów stropów. Najczęściej stosowanymi betonowymi stropami są:

Spotkać można dom bez stropu, a tam, gdzie strop występuje, każdy z nich ma swoje zalety, ale także i wady. Poznajmy ich specyfikę, aby lepiej móc określić i docenić ich właściwości.

Stropy monolityczne to najbardziej tradycyjna forma wznoszenia stropu. Żeby zbudować taki strop, najpierw należy wykonać bardzo gęste deskowanie, wraz z podporami stemplami. Następnie ekipa fachowców montuje zbrojenie i zatapia je w mieszance półpłynnego betonu. Zaletą stropów monolitycznych jest możliwość uzyskania dużej rozpiętości, a także bardzo nietypowych kształtów. Niestety stropy te są bardzo czasochłonne, a po wykonaniu należy odczekać około 3 tygodni, zanim będziemy mogli wykonywać kolejne prace budowlane.

Najtańszy strop – jaki jest najtańszy strop?

Jaki strop najtańszy 2022 roku to jedno z najczęściej pojawiających się rozmowach z naszymi klientami. Bardzo popularnym wyborem są stropy gęstożebrowe, np. Teriva i Rector. Tego rodzaju systemy stropowe składają się z belek prefabrykowanych, na których opiera się pustaki (z betonu, keramzytobetonu itd.). Betonowe belki wraz z ułożonymi na nich pustakami zalewa się warstwą nadbetonu, która spaja wszystkie elementy w jedną całość. Zaletą stropów gęstożebrowych jest niewielki ciężar stropu, a także bardzo prosty montaż. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bardzo lekkich stropów gęstożebrowych może być konieczne zastosowanie dodatkowej izolacji akustycznej. Wybierając stropy gęstożebrowe należy pamiętać, że umożliwiają one budowę stropu o rozpiętości nawet 10 m. Ten rodzaj stropu jest najczęściej wybierany w przypadku wymiany stropu w istniejącym budynku.

Jaki strop do domu parterowego bez poddasza

Na uwagę zasługują także stropy prefabrykowane, panelowe, do których zaliczają się systemy stropowe kanałowe, filigran, czy Żerańskie. Zaletą stropów panelowych jest bardzo szybki montaż, który nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, a także dużej ekipy specjalistów. W pełni wystarczy dźwig HDS – w który najczęściej wyposażone są samochody transportujące elementy stropu. Z ułożeniem stropu poradzą sobie nawet dwie osoby. Stropy panelowe nie wymagają zalewania nadbetonem, więc praktycznie po ułożeniu stropu można przejść do kolejnego etapu prac budowlanych. Stropy filigran wyróżniają się także świetnym tłumieniem dźwięków, więc doskonale sprawdzą się w domach wielopokoleniowych.

Wybór odpowiedniego stropu to niezwykle ważna decyzja. Jeżeli masz wątpliwości, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści chętnie doradzą i udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania związane z wyporem stropu do domu jednorodzinnego.

Czy w domu parterowym musi być strop?

Dom parterowy bez stropu występuje w sytuacji, gdy np. zamiast stropu wykonujemy dźwigar dachowy lub strop drewniany. Jakie są wady stopów drewnianych? W takim domu zwykle jest słabsza akustyka stropu stąd wszelkie hałasy jakie mogą pojawić się na strychu czy poddaszu mogą być słyszane w pomieszczeniach na parterze.