Komin do sauny
Komin do sauny służy do odprowadzania spalin i szkodliwych substancji z pieców, montowanych w saunach użytku domowego i publicznego. Kominy te najczęściej montuje się w saunach, w których ciepło pochodzi z pieca opalanego drewnem lub dowolnym biopaliwem. Wykonany został z trwałych materiałów nierdzewnych oraz niepodlegających korozji. Wszystkie elementy komina przewidziane zostały na spore temperatury spalania.
Coraz powszechniejsze staje się nie tylko samo korzystanie ze sauny, ale także budowanie sauny na własnym ogrodzie. Aby móc postawić taką konstrukcję, należy dobrze przewidzieć sposób jej ogrzewania. Kominy do sauny muszą być niezwykle wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury, Standardowe kominy wytrzymują spalenie, dochodzące do 600 stopni. Sauny to budynki, których założenie opiera się na utrzymywaniu jak najwyższej temperatury. Zwykle w konstrukcjach tych jest niezwykle gorąco. Temperatura spalania przekracza 600 stopni, dlatego kominy powinny być dedykowane. Nie zaleca się stosowania innego rodzaju komina, niż tego przewidzianego dla saun. Kominy do saun stosuje się w przypadku zdecydowania się na ogrzewanie pomieszczenia drewnem lub biopaliwem. Należy dokładnie omówić projekt sauny wraz z projektantem lub poradzić się profesjonalistów. Komin do sauny został wykonany z wysokogatunkowej rury ceramicznej, żaroodpornej. Zastosowane w produkcji rury ceramiczne, zostały poddane testom rozgrzanie ich do niemalże 1000 stopni! Następnie natychmiast je schładzano. Testy przeszły pomyślnie.
POZOSTAŁE CECHY
Główną zaletą komina do sauny jest fakt, że został wykonany z ceramiki. Materiał ten jest jednym z nowszych rozwiązań na rynku, a do tego w pełni ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Ceramika z powodzeniem zastępuje tworzywa sztuczne, gdyż nie trwała, mocna i odporna na wysokie temperatury. Dodatkowo kominy do sauny wykonane z ceramiki są odporne na działanie wilgoci z zewnątrz. Nie dochodzi do rozszczelnienia poprzez, np. nagromadzenie się pary wewnątrz. Komin do sauny odporny jest także na zapalenie się sadzy, jak również na ściskanie mechaniczne. Co najważniejsze, ceramika nie wchodzi w reakcję ze związkami chemicznymi i kwasami, co nie prowadzi do niszczenia powłok.
INSTRUKCJA MONTAŻU
Montaż komina do sauny nie jest trudny, jednak należy postępować według danych, zawartych w projekcie. Wiele zależy także od tego, jaki rodzaj pieca został wykorzystany do budowy sauny. Warto zlecić ten rodzaj prac profesjonalnej ekipie. Można mieć pewność wtedy, że wszystkie elementy zostaną dokładnie ze sobą połączone.
Komin do sauny został wykonany z trwałego, ceramicznego materiału, odpornego na niezwykle wysokie temperatury. Służy on do odprowadzania dymu i substancji szkodliwych z saun, gdzie jak wiadomo, panują niezwykle wysokie temperatury. Warto wiedzieć, że komina tego nie można stosować zamienne z innym kominem, gdyż zaprojektowany został typowo dla sauny. Piece w saunach wytwarzają o wiele wyższą temperaturę spalania, znacznie przekraczającą 600 stopni.
Komin specjalnie przystosowany do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych drewnem, ogrzewających banie i sauny. Stała temperatura spalania w takich urządzeniach przekracza 600oC stąd też standardowe kominy nie spełnią swojego zadania. W kominach do sauny zastosowano innowacyjne rury ceramiczne AT niemieckiego producenta HART KERAMIK.
Rury wykonane są ze specjalnie wyselekcjonowanych ogniochronnych glin o wilgotności 4% co eliminuje skurcze podczas suszenia i wypału. To dzięku temu tolerancja rozmiaru wynosi jedynie +/- 1%. Tak wyprodukowane elementy ceramiczne są poddawane rygorystycznym badaniom laboratoryjnym na szok termiczny. Badanie to polega na 25-krotnym podgrzaniu rur do 950oC i natychmiastowym ich schłodzeniu.