Płatwie dachowe sprężone

Wygodne i szybkie w montażu płatwie dachowe sprężone. Dedykowane rozwiązanie dla budownictwa przemysłowego.

Sprawdź jak możesz przyspieszyć budowę magazynu czy hali produkcyjnej z zastosowaniem prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych.

Sprawdź co wpływa na cenę płatwi dachowych. W jakich budynkach sprawdzą się najlepiej, w jakich sytuacjach warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami?

Co to jest płatew w dachu?

Czym jest płatew dachowa? Przybliżamy podstawowe pojęcia związane z elementami konstrukcyjnymi dachów.

Platwie dachowe układane na dachy żelbetowe w budownictwie przemysłowym, jako elementy konstrukcyjne dachów magazynów, hal produkcyjnych czy zakładów przemysłowych wykonywane są najczęściej ze stali lub prefabrykowanych elementów żelbetowych lub strunobetonowych (sprężonych). Płatwie to inaczej belki dachowe stanowiące najczęściej bezpośrednie podparcie dla pokrycia dachowego.

Opiera się je na dźwigarach, prostopadle do kierunku ich ułożenia. W przypadku budynków przemysłowych mamy do czynienia ze znacznymi rozpiętościami dachu, stąd prefabrykowane płatwie dachowe stosowane są najczęściej w rozpiętościach od 7 do 14 m.

W zależności od użytego materiału na płatew dachową rozróżniamy:

  • płatwie dachowe drewniane
  • płatwie dachowe stalowe
  • płatwie dachowe sprężone

W przypadku dachów drewnianych płatwie to belka dachowa podpierająca krokwie czy też belka podpierająca krokwie na dachu.

Płatwy dachowe w budownictwie jednorodzinnym, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z małymi rozpiętościami dachu najczęściej wykonane są z drewna. Drewno jest najchętniej wykorzystywanym materiałem do budowy więźby dachowej w budynkach mieszkalnych. Najczęściej wykonywane są tu klasyczne konstrukcje: dachy krokwiowe, krokwiowo-jętkowe czy płatwiowe.

Płatew to element konstrukcyjny dachu układany równolegle do kalenicy, to belka bezpośrednio podpierająca krokwie. Zadanie płatwi dachowych polega na przeniesienie obciążeń z pokrycia dachowego oraz przekazanie ich na układy nośne o układzie poprzecznym. Ze względu na rozstaw i usytuowanie układu belek możemy wyróżnić płatew kalenicowa, płatew stropowa i pośrednie.

Jak zastosowanie mają płatwie dachowe sprężone w nowoczesnym budownictwie przemysłowym?

Płatwie, dźwigary, słupy prefabrykowane betonowe.

Platew dachowa i jej zastosowanie

Płatwie to belki dachowe występujące najczęściej jako elementy sprężone żelbetowe. Wykorzystywane są przede wszystkim jako elementy konstrukcyjne dachów o dużych rozpiętościach, do budowy hal produkcyjnych, magazynów, centrów logistycznych czy zakładów produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie wysoka jakość wykonania prefabrykatów, ich właściwości ognioodpornościowe czy późniejsze niskie koszty utrzymania i eksploatacji konstrukcji decydują o wyborze tego rozwiązania.

Płatew dachowa – konstrukcja płatwi

Płatwie dachowe, płatwie połaciowe układane są prostopadle do dźwigarów. Mogą występować jako elementy zbrojone lub sprężone o przekrojach prostokątnym, trapezowym, dwuteowym lub odwróconego T. W jakiej technologii i kształcie wyprodukowane będą płatwie dachowe decyduje kilka elementów. W zależności od przeznaczenia budynku, zastosowanych technologicznych rozwiązań, planowanych obciążeń (obciążenia wynikające z ciężaru poszycia dachu i obciążenia klimatyczne) czy rozpiętości samych płatwi mogą być wyprodukowane jako elementy zbrojone tradycyjnie lub jako płatwie dachowe sprężone.

Prefabrykowane płatwie dachowe wytwarzane są w klasach betonu od C30 do C60. Prefabrykowane płatwie dachowe mogą być dodatkowo wyposażone w elementy umożliwiające montaż pokrycia dachowego i ułatwiające połączenie płatwi ich z innymi, nie tylko prefabrykowanymi, elementami konstrukcji.

Jakie wymiary płatwi?

Dach płatwiowy produkowany jest na indywidualne zamówienie zgodnie z wymaganiami wynikającymi z projektu budowlanego, dlatego mogą być wyposażone m.in. w szyny do przykręcenia blach poszycia czy dodatkowe tuleje. Od projektu zależy również przekrój poprzeczny płatwi. Płatwie dachowe mogą być wyprodukowane o przekrojach poprzecznych prostokątnym lub trapezowym. Rozpiętość i rozstaw płatwi uzależniona jest od wielkości obiektu i musi być dostosowana do rozstawu dźwigarów. Najczęściej stosowane są płatwie dachowe w rozpiętościach 7-18 m.

Dach płatwiowy – przykładowe przekroje

Płatwie połaciowe do budowy dachów o znacznych rozpiętościach mogą występować w różnych przekrojach. W zależności od wymaganej rozpiętości dachu, przewidywanych obciążeń i sposobu montażu mogą mieć przekrój prostokątny, trapezowy czy dwuteowy. Mogą mieć jednakową wysokość na całej rozpiętości, ale mogą być też podcięte w strefie podporowej, wymiary podcięcia obliczane są indywidualnie do danego projektu, zgodnie z obowiązującymi normami. Płatwie dachowe produkowane są na podstawie dostarczonej dokumentacji projektowej.

Płatwie dachowe prefabrykowane – przekrój prostokątny.

Płatwie dachowe prefabrykowane. Przekrój prostokątny.

Płatew dachowa prefabrykowana z podcięciem w strefie podporowej – przekrój prostokątny.

Płatwie dachowe prefabrykowane. Przekrój prostokątny z podcięciem w strefie podporowej. Ilustracja poglądowa

Platew dachowa prefabrykowana – przekrój trapezowy.

Płatwie dachowe prefabrykowane. Przekrój trapezowy. Ilustracja poglądowa

Płatwy dachowe prefabrykowane z podcięciem w strefie podporowej – przekrój trapezowy.

Płatwie dachowe prefabrykowane. Przekrój trapezowy z podcięciem w strefie podporowej. Ilustracja poglądowa

Platwie dachowe prefabrykowane – przekrój dwuteowy.

Płatwie dachowe prefabrykowane. Przekrój dwuteowy. Ilustracja poglądowa

W sprawie doboru najbardziej odpowiedniego i ekonomicznego rozwiązania zapraszamy do kontaktu z działem technicznym.

Poznaj nasze kluczowe produkty

Może wśród nich znajdziesz coś, co sprawdzi się również w przypadku Twojej inwestycji.

Dźwigary dachowe

Dźwigary dachowe strunobetonowe. SzkicDźwigary dachowe strunobetonowe w nowoczesnym budownictwie przemysłowym to sprawdzone, szybsze i tańsze rozwiązanie niż dachowe konstrukcje ze stali.

Podwaliny prefabrykowane

Podwaliny prefabrykowane. SZKIC

Podwaliny prefabrykowane – belki, ściany fundamentowe w konstrukcjach szkieletowych budynków przemysłowych lub podstawy paneli akustycznych w budownictwie drogowym.

Schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane betonowe. Szkic

Schody prefabrykowane zabiegowe i zwykłe, ze spocznikiem lub bez, to wygodna alternatywa dla schodów monolitycznych, wylewanych bezpośrednio na budowie.

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane betonowe. SzkicDom z prefabrykowanych betonowych modułów to sposób na spełnienie marzeń szybciej i taniej niż w tradycyjnym budownictwie.

Balkony prefabrykowane

Balkony prefabrykowane żelbetowe. Szkic

Balkony prefabrykowane idealnie sprawdzą się w powtarzalnych projektach, szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych.

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe. SzkicStrop gęstożebrowy składający się z belek stropowych i pustaków jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów stropów w budownictwie jednorodzinnym.

Stropy płytowe

Stropy płytowe. Filigran. SzkicWśród płyt stropowych, które są bardzo popularnymi systemami stropowymi dostępnymi na naszym rynku, największym zainteresowaniem cieszy się strop Filigran.

Stropy płytowe kanałowe

Stropy z płyt kanałowych. SZKIC

Wśród kanałowych płyt stropowych, uwagę inwestorów zarówno indywidualnych jak i deweloperów przyciąga niezmiennie się strop z płyt Żerańskich.