Mur oporowy

Mur oporowy jest samodzielną konstrukcją, powstałą po to, by stanowić opór dla innych konstrukcji. Mur taki w dużej mierze zapobiega osuwaniu się gruntu. Może także stanowić ozdobny element architektury, np. w formie skalniaka. Mury stosuje się tam, gdzie nie można poprowadzić skarpy w naturalnym pochyleniu.

mur oporowy

ZASTOSOWANIE MURÓW OPOROWYCH

Takie mury bardzo często spełniają swoje podstawowe zastosowanie w ogrodach prywatnych. Można je skonstruować z elementów betonowych, żelbetowych, prefabrykatów, z gruntu zbrojnego, cegieł, pustaków szalunkowych, a nawet kamieni. Dobór surowców do jego wzniesienia jest praktycznie dowolny. Mury ochraniają, np. ogrody usytuowane na sporych spadach. Tworząc tę specjalną konstrukcję, nie tylko dodaje się uroku okolicy, ale także chroni grunt przed osunięciem. Mur znajduje swoje zastosowanie także w podporze budynków oraz budowli, np. balkonów, czy tarasów. Wykonanych najczęściej z prefabrykatów betonowych. Choć zwykle nie zauważa się tego, mury ochraniają tereny dróg, usytuowanych w górach. Swoje zastosowanie znajdują także przy budowie tuneli, parkingów itp. Pełnią one również funkcję zabezpieczającą, np. tarasy.

Jeśli jesteś zdecydowany/na na tego rodzaju materiał, prześlij nam dokumentację projektową lub zestawienie a prześlemy ci ofertę.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

ZALETY MURÓW OPOROWYCH

Zastosowanie takich murów ma wiele zalet. Przede wszystkim zabezpiecza konstrukcję. Głównie chroni przed usunięciem się lub przed zawaleniem. Co istotne, zapewnia konstrukcji stateczność, np. skarpom, sprawia, że grunt się nie przemieszcza. Dodatkowo mur utrzymuje poziom konstrukcji i wszystkich jej obciążeń. Mur oporowy jest zaprojektowany na obciążenia o właściwościach 25,0 kN/m2. Jeżeli stosuje się gotowe prefabrykaty, ich szerokość ma około metr. Co istotne, ściana od strony widocznej jest gładka, natomiast od gruntu zacierana.

DZIAŁANIE MURÓW OPOROWYCH

Grunt, który podtrzymywany jest przez mur oporowy, wywiera na niego parcie. Dzieje się tak w wyniku działania siły ciężkości, dlatego zwykle musi być wykonany z solidnego materiału. Parcie zależne jest od kąta tarcia wewnętrznego gruntu i jego spoistości. Parcie jest najmniejsze na górze muru, a największe na dole. Warto zaznaczyć, że parcie może się zmieniać przez ciśnienie hydrostatyczne. Przy konstrukcji muru oporowego można zastosować wsporniki lub wykorzystać elementy prefabrykowane typu L. Dzięki temu uzyska się dodatkowe wzmocnienie.

MONTAŻ MURÓW OPOROWYCH

Przed montażem należy pamiętać, że elementy muru trzeba składować na twardych paletach. Transport odbywa się na leżąco lub stojąco. Do podnoszenia murów używa się żurawi, w taki sposób, aby ciężar muru był równo rozlokowany. Mury lokuje się na gruntach niewysadzinowych na głębokość minimalną 0,5 m. Na gruntach wysadzinowych trzeba ulokować je na głębokość przemarzania gruntu. Następnie konstrukcję należy zasypać. W tym celu najlepiej użyć piasku średnio zagęszczonego do minimum ID = 0,7. Kolejnym krokiem jest wykonanie drenażu za murem i zrobienie odprowadzenia wody. Grunt zagęszcza się zgodnie z projektem.

Omawiany mur bardzo dobrze chroni inne konstrukcje przed zawaleniem się, czy osypywaniem. Może być stosowany w wielu miejscach, w zależności od potrzeby. Najczęściej taki mur stosuje się w ogrodach do ochrony gruntów. Stosuje się go również przy konstrukcji, np. balkonów lub tarasów. W tym wypadku najbardziej sprawdzają się mury oporowe prefabrykowane

Stropy, schody, balkony i szyby windowe prefabrykowane

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kluczowymi produktami. Poniżej znajdziecie Państwo stropy WPS, Teriva, płyty filigran, płyty kanałowe sprężone, płyty Żerańskie, balkony, schody i szyby windowe prefabrykowane

Strop WPS najbardziej nadaje się do wymiany stropów w starych domach i przedwojennych kamienicach

Strop Filigran najłatwiej zastępuje strop monolityczny upraszczając i przyśpieszając czas pracy

płyta filigran cena

Strop Teriva jest najpopularniejszym i najbardziej znanym ze stropów prefabrykowanych

Balkony prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

Schody prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

Szyby windowe prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych mocno przyśpieszając prace

Płyty kanałowe Żerańskie  przyspieszają prace również w budynkach jednorodzinnych, szeregowcach i wielorodzinnych

Płyty kanałowe sprężone najlepiej nadają się na duże rozpiętości dla podobnych pomieszczeń, bardzo przyśpieszają prace

płyty kanałowe sprężone cena

Płyty korytkowe to znane rozwiązanie i przydadzą się do przykrycia strop betonowy na garażem lub nad gospodarczym