Płatew dachowa prefabrykowana odpowiada staremu przysłowiu, które mówi, że czas to pieniądz. Trudno się z nim nie zgodzić, co z pewnością potwierdzą inwestorzy, a także przedsiębiorcy związani z branżą przemysłową. W związku z rozwojem firmy, często konieczna jest rozbudowa jej siedziby, co generuje koszty. Jeżeli czas budowy wydłuża się – koszty wzrastają (choćby wiążące się z koniecznością wynajmu pomieszczeń, lub rezygnacji z części zleceń). Dla optymalizacji kosztów budowy obiektów przemysłowych pojawiają się wciąż nowe rozwiązania, których zadaniem jest usprawnienie kolejnych etapów budowy, a także zapewnienie wysokiej trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dla nas takim rozwiązaniem są płatwie dachowe sprężone. Dowiedz się jakie jest ich zastosowanie i jakie zalety sprawiają, że są tak popularnym wyborem w budownictwie przemysłowym.
Czy płatwie dachowe znajdą zastosowanie przy budowie nowoczesnych magazynów?
Płatew dachowa to inaczej mówiąc belki stosowane do konstruowania dachów. Przeznaczone są przede wszystkim do podtrzymywania dachów o dużej rozpiętości, które występują głównie w halach produkcyjnych, halach magazynowych i innych obiektach wielkopowierzchniowych. Płatew dachowa stanowi bezpośrednie podparcie dla pokrycia dachowego i opierają się na dźwigarach dachowych (płatwie układane są prostopadle w stosunku do dźwigarów). Płatwie dachowe wykonane są z wysokiej jakości betonu. Najczęściej do wyprodukowania belki prefabrykowanej wykorzystywany jest beton klas pomiędzy C30 a C60. Ten element konstrukcyjny dostarczany jest w końcowej postaci na miejsce budowy, co w znaczącym stopniu przyspiesza czas budowy magazynu.
Kolejną zaletą stosowania prefabrykowanych belek sprężonych jest znacznie szybszy montaż tych elementów. Instalowanie płatwi dachowych odbywa się przy pomocy dużych maszyn budowlanych – praca człowieka ograniczona jest praktycznie do wykorzystania wiedzy wyspecjalizowanych fachowców. Płatew dachowa wykonywana jest na zamówienie inwestora. Dzięki nowoczesnej metodzie produkcji możliwe jest uzyskanie dużej powtarzalności i dokładności, co zwiększa precyzję konstrukcji, jej trwałość i bezpieczeństwo. Montaż płatwi dachowej obejmuje następujące kroki: w pierwszej kolejności wyznaczane jest położenie elementów, które mają zostać osadzone w konstrukcji, następnie przygotowywane jest złącze.
Prefabrykat podwieszany jest na haku maszyny montażowej, aby przeprowadzić montaż właściwy i prace wykończeniowe wszystkich połączeń. Co istotne, jeżeli podczas montażu dopilnujemy kilku istotnych zasad, wówczas możemy mieć pewność, że konstrukcja magazynu nie tylko powstanie w krótkim czasie, ale także będzie wytrzymała i bezpieczna. Ważne, aby każdy element prefabrykowany był dokładnie sprawdzony przed jego zamontowaniem. Płatwie dachowe powinny być także oczyszczone z błota, śniegu lub innych zanieczyszczeń.
Szybki montaż płatwi dachowych podczas budowy magazynu
Na etapie produkcji płatwi dachowych sprężonych możliwe jest wykonanie dodatkowych elementów ułatwiających montaż i połącznie z pozostałą częścią konstrukcji – zarówno w przypadku obiektu w całości wykonanego z prefabrykatów, jak i wybudowanego innymi metodami. W zależności od założeń projektowych można wyposażyć płatwie dachowe w specjalne szyny, tuleje, możliwy jest też wybór określonego przekroju, a także rozpiętości elementu.
Dzięki wcześniejszemu określeniu wszelkich parametrów, inwestor otrzymuje dokładnie taką belkę prefabrykowaną, jakiej potrzebuje przy danej inwestycji. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza budowę magazynu, czy innego budynku przemysłowego.
Jeżeli interesują Cię rozwiązania dla przemysłu z zakresu budownictwa i konstruowania hal magazynowych, zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy techniczno-handlowi udzielą wszelkich informacji na temat płatwi betonowych, dźwigarów lub płyt stropowych.
Telefon: 799 356 736
E-mail: zapytania@budmater.pl