Płyta Meba

Płyta Meba to ażurowe płyty wypełnione drobnymi kamykami lub trawą, to ekologiczny pomysł na zielone parkingi – chronią ekosystem zapewniając przenikanie wody do gruntu i stanowią trwałe przedłużenie ogrodu.

Zalety płyt meba

Płyta meba i jej zastosowanie

Płyty ażurowe wykonane z betonu pozwalają w łatwy sposób utwardzić powierzchnię podjazdu, ścieżek ogrodowych, miejsc postojowych i innych konstrukcji. Dzięki ich specyficznej budowie niemal zupełnie pozwalają na uniknięcie problemu odwodnienia powierzchni – woda deszczowa systematycznie wsiąka w glebę, do której dociera dzięki niepełnej konstrukcji płyt. Betonowe elementy dostępne są w różnych kolorach, wiec możemy za ich pomocą wykreować nawierzchnię o różnych wzorach. Wolne przestrzenie mogą być wypełnione odmiennymi materiałami, można więc zasiać w nich trawę bądź wysypać grysem czy drobnymi kamieniami. Dzięki temu doskonale komponują się z roślinnością danego terenu i wpływają na harmonijny jego wizerunek. Co więcej, nawierzchnie wyłożone ażurowymi płytami można łączyć lub przeplatać z innymi materiałami, np. kostką brukową czy płytami pełnymi. Różne produkty ażurowe charakteryzują się także odmiennym stosunkiem wielkości otworów do pełnych fragmentów, co daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb.

Zastosowanie płyt meba.

Najczęściej płytami ażurowymi wykańcza się powierzchnie podjazdów oraz parkingów. To jednak nie wyczerpuje możliwości ich zastosowania. Płyty ażurowe nadają się do wyłożenia ogrodowych szlaków komunikacyjnych – np. ścieżek czy chodników. Z powodzeniem wykorzystamy je również do utwardzenia skarp oraz nasypów, a także rowów. Dzięki temu mogą stać się integralną częścią nie tylko alejek, ale również innych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu: np. wzniesień porastanych przez roślinność.

Warto także sięgnąć po elementy ażurowe podczas budowy ogrodowych tarasów, patio czy dziedzińców. W ten sposób sprawimy, że nie będzie się na nich gromadziła woda, a dodatkowo zapewnimy całej konstrukcji nieco naturalności. Płyty ażurowe nadają się także do wykonywania opasek wokół budynku, które zapobiegają brudzeniu się elewacji, a także gromadzeniu się wody w otoczeniu murów i ich podsiąkaniu.

Płyty prefabrykowane meba

Płyta ażurowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych nawierzchni stosowanych w ogrodzie, które w całości zakrywają podłoże. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale także zapewnia wsiąkanie wody w glebę, co z kolei pozytywnie wpływa na rozwój roślin oraz chroni budynek przed zalaniem.