Płyty kanałowe
Proste i szybkie w montażu płyty kanałowe.
Poznaj na czym polega montaż płyt kanałowych i czy możesz zastosować tę technologię przy realizacji swojej inwestycji. Poznaj ograniczenia jakie uniemożliwiają zastosowanie stropów kanałowych i ich największe zalety.
Sprawdź co wpływa na cenę i jak przygotować zapytanie ofertowe aby jak najszybciej otrzymać dopasowaną do swoich potrzeb ofertę.
Stropy z płyt kanałowych, opis technologii
Prefabrykowane płyty kanałowe stropowe znacznie upraszczają i przyspieszają budowę stopu. Są to gotowe do montażu, betonowe płyty, które na budowie układamy na sucho, opierając je bezpośrednio na ścianach. Nie wymagają stosowania żadnych podpór montażowych. Dzięki temu możemy kontynuować prace np. wykończeniowe na niższej kondygnacji. Zaraz po położeniu można poddawać je pełnemu obciążeniu, co z kolei pozwala kontynuować prace budowlane na wyższych piętrach.
W przypadku stropów kanałowych konieczne jest wykonanie zbrojenia a następnie zabetonowanie wieńca i styków między płytami, co scala i umacnia całą konstrukcję. Stropy kanałowe możemy stosować w budownictwie mieszkaniowym – przy budowie domów jednorodzinnym, szeregowym, w budownictwie wielorodzinnym, wielokondygnacyjnym oraz w przy budowie obiektów przemysłowych i handlowych.
Płyty kanałowe typu S mogą być wykonane ze zwykłego betonu lub betonu sprężonego (płyty sprężone lub strunobetonowe). Płyty, z których budowane są stropy, zawierają w sobie wbudowane okrągłe, puste kanały – stąd ich nazwa – czyli otwory zmniejszające ich ciężar i poprawiające parametry techniczne. Kanały wkomponowane są przez całą rozpiętość (długość) płyty.
Wymiary samych płyt kanałowych jak i wielkość i ilość otworów dostosowywana jest do konkretnego projektu i wymagań konstrukcyjnych budynku. Rozpiętość płyt kanałowych, w zależności od wybranego rodzaju, może dochodzić nawet do 25 m, w przypadku płyt kanałowych sprężonych lub 7 m w przypadku tańszych płyt żerańskich.
Rodzaje stropów z płyt kanałowych
O wyborze rodzaju stopu kanałowego decyduje najczęściej oczekiwana rozpiętość stropu i wymagane obciążenia. Parametry te mają również wpływ na klasę betonu, z jakiej produkowane są płyty kanałowe oraz ilość i rodzaj zastosowanego zbrojenia.
Jak wybrać właściwy typ stropu kanałowego? Aby móc podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję warto poznać dostępne rodzaje stropów kanałowych: stropy kanałowe sprężone, stropy żerańskie.
Idealnie dla dużych inwestycji przemysłowych. Kanałowe płyty sprężone charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi m.in. wytrzymałością do 40kN, rozpiętością aż do 26 m, wysoką dźwiękoizolacyjnością. Wszystkie te właściwości wynikają z parametrów jakościowych materiałów z jakich zostały wykonane
Stropowe płyty żerańskie to jedno z najtańszych, najszybszych i zarazem najprostszych rozwiązań dla stropów. Montaż płyt możliwy jest w każdych warunkach pogodowych. Wykorzystywane są w budownictwie mieszkalnym: jedno i wielorodzinnym, oraz przy budowie obiektów handlowych i przemysłowych
Płyty kanałowe – Co wpływa na cenę budowy stropu?
Co decyduje o cenie stropu kanałowego? Przede wszystkim zastosowany rodzaj stropu. Płyty sprężone są najnowocześniejszym i skomplikowanym technologicznie rozwiązaniem stąd cena tego typu stropu będzie wyższa od prostszych i szybszych w produkcji stropów żerańskich.
Istotnym elementem branym pod uwagę przy wycenie stropu kanałowego to jego rozpiętość. Najbardziej popularne, standardowe, długości są dużo tańsze niż płyty o długościach i szerokościach niestandardowych. Istnieje oczywiście możliwość wyprodukowania płyt dłuższych, ale zmiana długości płyty niesie za sobą konsekwencje zmiany jej grubości a co za tym idzie wagi.
Podczas przygotowywania oferty na strop kanałowy rozrysowywany i dobierany jest układ płyt w taki sposób, aby zoptymalizować nie tylko ilość i wymiary poszczególnych elementów, ale przede wszystkim aby zapewnić najniższą możliwą cenę. O cenie decyduje również ilość i wielkość kanałów, a te parametry dobierane są pod kątem dopuszczalnych obciążeń.
W ofercie na stropy kanałowe uwzględnione są również koszty transportu. Waga płyt żerańskich wynosi około 350 kg/m2 dla standardowej grubości płyty wynoszącej 24 cm. Są to więc elementy duże i ciężkie, wymagające odpowiednich środków transportu. Przygotowując ofertę staramy się dobrać optymalną, do ilości płyt i ich wagi, ilość samochodów, nie chcemy niepotrzebnie podnosić kosztów inwestycji. O koszcie transportu prefabrykatów w znacznym stopniu decyduje odległość od miejsca budowy. Działając na terenie całej Polski mamy możliwość realnego jej skrócenia, a tym samym obniżenia kosztów transportu.
Płyta kanałowa – jak zamówić
1. Zapytanie inwestora
Aby nasi klienci mieli pewność że zapytanie do nas dotarło, na adres podany w formularzu kontaktowym wysyłamy e-maila z potwierdzeniem przyjęcia zapytania i niezwłocznie przystępujemy do pracy.
2. Przygotowanie wstępnej oferty
Na podstawie informacji przesłanych przez inwestora przygotowujemy wstępną ofertę. Inwestor otrzymuje od nas rysunek koncepcyjny wraz ze wstępną kalkulacją, w którą wliczone zostają prace projektowe, koszt produkcji płyt kanałowych i transportu na miejsce budowy.
Wiemy jak w przypadku inwestycji budowlanych ważny jest czas i dotrzymywanie terminów, dlatego gotową ofertę wysyłamy na adres podany w formularzu kontaktowym. Dodatkowo na numer telefonu podany w trakcie składania zapytania wysyłamy wiadomość SMS z informacją o przygotowaniu oferty.
3. Dopracowanie szczegółów oferty.
Wspólnie z inwestorem dopracowujemy szczegóły techniczne i ustalamy optymalny dla inwestora termin realizacji.
4. Produkcja i transport gotowych prefabrykatów.
Po opłaceniu faktury pro-forma zlecamy na produkcję wykonanie zamówionych płyt stropowych i w wyznaczonym terminie dostarczamy je na miejsce budowy.