Płyty TT znajdują swoje zastosowanie w budynkach przemysłowych. Ze względu na rozwój przemysłu, a także związany z tym dynamiczny rozwój zaplecza logistycznego, zwiększyły zapotrzebowanie na budynki przemysłowe o dużej powierzchni. Obiekty przemysłowe powinny odznaczać się wysoką funkcjonalnością, być trwałe, bezpieczne dla użytkowników. Istotny jest także czas ich powstawania – im szybciej powstanie obiekt, tym szybciej może być on wykorzystany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. To oznacza mniejsze koszty z punktu widzenia inwestora. W związku z tym na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które pozwalają skrócić czas budowy, zachowując jednocześnie dużą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, a także duże obciążenia.
Jednym z elementów budynków przemysłowych, którego wykonanie zajmuje najwięcej czasu, a który powinien być wykonany z największą dbałością jest strop. Kluczowy jest wybór rodzaju stropu i jakości materiału – ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Zazwyczaj budynki przemysłowe – hale produkcyjne, przestrzenie magazynowe czy budynki techniczne mają dużą rozpiętość, a stropy niejednokrotnie poddawane są dużym obciążeniom. Należy więc zadbać o najlepszej jakości strop, który przez długi czas zachowa swoje właściwości. Z tego powodu coraz popularniejszym rozwiązaniem są stropy prefabrykowane, wykonane z wysokiej jakości betonu.
Dlaczego warto budować z użyciem płyt stropowych TT?
Płyty stropowe dwużebrowe TT wykonane są z wysokiej jakości sprężonego betonu. Dzięki temu stropy wykonane z płyt TT charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Betonowe płyty TT mają ujemną strzałkę ugięcia, zatem mogą być poddawane dużym obciążeniom. Płyty stropowe TT dostarczane są w gotowej postaci, bezpośrednio na miejsce budowy. Sposób montażu płyt stropowych TT w znaczący sposób przyspiesza etap prac budowlanych związanych z wykonaniem stropu. Zaletą stopu wykonywanego z elementów prefabrykowanych jest również to, że do montażu takiego stropu potrzeba znacznie mniej specjalistów, niż w przypadku klasycznych rodzajach stropów. To zmniejsza koszty związane z budową stropu, a także zmniejsza ryzyko opóźnień w pracach budowlanych, spowodowane brakiem dostępności wykwalifikowanych specjalistów.
Gdzie znajdą zastosowanie płyty stropowe TT? Gdzie sprawdzają się prefabrykaty?
Płyty stropowe dwużebrowe TT doskonale sprawdzą się do zastosowania w przypadku budowania hal produkcyjnych, magazynowych, a także parkingów piętrowych, czy obiektów handlowych. Należy zauważyć, ze zastosowanie płyt stropowych TT zmniejsza konieczność stosowania słupów pośrednich, co pozwala na poprawę funkcjonalności obiektu i pełne wykorzystanie jego potencjału.
Stosowanie prefabrykatów betonowych strunobetonowych w budownictwie przemysłowym jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Zaletą wykorzystywania prefabrykatów jest znaczne przyspieszenie prac budowlanych, a także zmniejszenie konieczności wykorzystywania zasobów wykwalifikowanych specjalistów. Użycie płyt TT w odróżnieniu np. od płyt WPS nie wymaga odrębnych żeber w postaci np. dwuteowników.
Płyty TT wymiary
Płyty stropowe TT produkowane są o standardowej, nominalnej szerokości 2,4 m. Rozstaw żeber wynosi 1,2 m, a wysokość tych żeber wynosi 40-90 cm. Przy użyciu płyty TT można wykonać stropy o dużej rozpiętości – nawet do 32 m. Co najważniejsze, tak dużą rozpiętość można uzyskać, nie rezygnując z trwałości takiego stropu.