Podciąg żelbetowy prefabrykowany
Podciąg żelbetowy prefabrykowany jest coraz częściej stosowany w budownictwie. Wykonanie stropów wymaga precyzji, ale też trzeba pamiętać, że nie zawsze ich konstrukcja ma wystarczającą rozpiętość. W takim przypadku trzeba zastosować dodatkowe elementy nośne, które zwiększą bezpieczeństwo, ale zapewnią też efektywność pracy. I tutaj doskonale sprawdzi się podciąg żelbetowy prefabrykowany, który jest dodatkową belką nośną.
Czym jest podciąg żelbetowy?
Co to są podciągi żelbetowe? Podciąg żelbetowy pełni niezwykle ważną funkcję. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń konstrukcji w budynkach, a dokładnie w miejscu, gdzie nie ma stropu i ściany nośnej. Branża budowlana coraz bardziej się rozwija i jednocześnie projektuje się przestronne wnętrza, w których inwestorzy rezygnują z przegród wewnętrznych. Niestety ich częścią są właśnie ściany nośne.
Aby konstrukcja budynku wytrzymała trzeba je jakoś zastąpić i do tego celu na szeroką skalę wykorzystuje się podciągi żelbetowe. Są to konstrukcje, które sprawiają, że rozpiętość stropu się wydłuża, ale też nie ma konieczności budowania ścian nośnych.
Gotowe podciągi żelbetowe wykonuje się ze specjalnego betonu zbrojonego prętami stalowymi. Warto wiedzieć, że beton wytrzymuje siły ściskające, które będą oddziaływać na niego z wyższych kondygnacji. Ważną rolę odgrywa też zbrojenie podciągu żelbetowego, gdyż właśnie ono umożliwia lepsze przenoszenie siły rozciągającej. Dzięki właśnie tym funkcjom podciąg żelbetowy zachowuje się tak jak strop czy nadproże. Podciąg żelbetowy projektuje się w nowych budynkach.
Może on opierać się o ściany nośne, ale może też opierać się na słupach konstrukcyjnych. Oczywiście jego montaż jest możliwy również w trakcie remontu. Należy go zastosować w miejscach, gdzie wyburza się ścianę nośną w całości bądź częściowo. Podciąg żelbetowy 6m rzeczywiście bardzo dobrze się sprawdzi. Doskonałym wyborem będzie np. w domach jednorodzinnych. Wytrzymuje duże obciążenia.
Podciągi prefabrykowane – zalety
Podciąg prefabrykowany powstaje zakładzie prefabrykacji. Dzięki temu gotowy element o odpowiednich parametrach technicznych trafia na budowę. Tego typu model podciągu jest niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Nie ulega też spękaniu. Ale to nie wszystkie zalety. Cechuje go też precyzyjne wykonanie.
Podciąg jest idealnie dostosowany do danej konstrukcji. Podczas produkcji zużywa się mniejszą ilość stali. Wyróżnia go także to, że sprawdzi się do systemowych rozwiązań, a więc domów prefabrykowanych. Można go montować niezależnie od pory roku, co jest zaletą wszystkich produktów prefabrykowanych.
Podciągi żelbetowe prefabrykowane i ich montaż
Podciągi są ważnymi elementami konstrukcyjnymi. Stosuje się je zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Dzięki nim można projektować i budować większe powierzchnie bez stosowania dużych ścianek działowych. Podciągi prefabrykowane wykorzystuje się nie tylko w budownictwie prywatnym, ale też komercyjnym, np. w galeriach. Warto wiedzieć, że podciągi mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak te z drewna zasadniczo powinno się stosować tylko w domach drewnianych.
Zdecydowanie lepsze są podciągi żelbetowe, które cieszą się popularnością i dużą trwałością. Można zdecydować się na podciągi żelbetowe monolityczne czy też prefabrykowane. Oczywiście każdy inwestor musi wiedzieć od czego zależy wysokość podciągu. Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo bardzo prosta, a mianowicie wysokość podciągu jest uzależniona od obciążeń, jakie musi przenieść podciąg oraz jego długości. Przyjmijmy, że strop ma np. 20 cm grubości. W takim przypadku podciąg ma mieć 27 cm, co wynika z faktu, że element betonowy powinien zawsze wystawać na wysokość 7 cm.
Ważna jest także głębokość na jakiej należy oprzeć podciąg na ścianie konstrukcyjnej. I tutaj również trzeba pamiętać, by zachować oparcie wynoszące minimum 7 cm. Taka wartość jest niewielka, ale jest wystarczająca, gdyż z elementu prefabrykowanego wystają stalowe sploty, które w trakcie betonowania zostają zalane betonem i w ten sposób wydłuża się oparcie. Alternatywą dla poduszki betonowej jest pełna cegła.
Podciąg żelbetowy cena – Ile kosztuje wykonanie podciągu?
Koszt podciągu prefabrykowanego zależy przede wszystkim jego zbrojenia oraz przekroju i długości. Na cenę końcową wpływać będzie ich wielkość i zamawiana ilość oraz koszt dostawy. Zapraszamy do przesyłania zapytań poniżej lub na zakładce Wyślij zapytanie w celu otrzymania dokładnej wyceny. W naszej ofercie znajdziecie Państwo również stropy oraz schody gotowe jak również słupy prefabrykowane.