Pustak żużlowy

Pustak żużlowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych pustaków budowlanych. Służy do stawiania domów, hal, budynków instytucji publicznej, a także różnorodnych, innych konstrukcji. Dzięki bardzo dobremu materiałowi, z którego został wykonany, jest niezwykle wytrzymały i funkcjonalny. Pustak żużlowy od dawna wykorzystywany jest w budownictwie.

Jakie zastosowanie ma pustak żużlowy 12 i 24cm?

Pustaki żużlowe 12cm stosuje się jako ścianki działowe, a pustaki żużlowe 24cm jako ściany nośne. Na pustakach o grubości 24cm mozna już opierać stropy np. strunobetonowe. Pustaki służą do stawiania ścian budynków instytucji publicznych oraz domów jednorodzinnych. Bardzo często stosuje się je także do budowy budynków gospodarczych. Pustak betonowy konstrukcyjny wyróżnia się tym, iż ma duże zastosowanie na rynku budowlanych. Dzięki swojej modułowości może być wykorzystywany niemalże wszędzie. Stosuje się go do wznoszenia ścian fundamentowych, wypełniających budynki oraz  jako przegród ogniowych.

Pustak żużlowy jest świetnym zamiennikiem tradycyjnych rozwiązań oraz pustaków, wykonany z ceramiki, czy cegły. Bardzo często wykorzystuje się go zatem w budownictwie lądowym, ale także wodnym! Można go także użyć bez problemu w konstrukcjach, które mają za zadanie przenosić obciążenia. Pustak betonowy konstrukcyjny bez problemu sprawdzi się także do wznoszenia ścian jednowarstwowych, czy oporowych.

Zalety Pustaków

Główną zaletą pustaków betonowych konstrukcyjnych jest fakt, że są wykonane z trwałego betonu. Beton ten idealnie nadaje się do konstruowania budynków, zarówno fundamentów, jak i ścian. Mimo mocnego materiału, pustaki nie są aż tak ciężkie, przez co sprawnie można je zamontować. Co więcej, znaczącą zaletą tych pustaków jest ich gotowość do użytkowania. Nie trzeba ich tynkować, ani obrabiać w jakikolwiek sposób. Dzięki temu, jeżeli tylko zachodzi potrzeba, budynek z tychże pustaków można od razu zamieszkiwać.

Modułowe wykonanie pustaków

Pustak zuzlowy również wykonywany jest modułowo. Oznacza to, iż każdy pustak betonowy będzie tej samej wielkości, dzięki temu budynek będzie wykonany zgodnie z projektem. Zapobiega to ewentualnym różnicom w projekcie, czy kłopotom budowlanym oraz dodatkowej obróbce. Pustak betonowy konstrukcyjny stanowi także ochronę ogniową, zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiem się ognia.

Jak murować z pustaków żużlowych

Pustaki mają różnorodną wielkość, jednak ich wysokość jest stała i wynosi 190 mm. Należy pamiętać, aby przed ich montażem przygotować zaprawę murarską. Tuż przed zaaplikowaniem zaprawy przymierza się pustaki „na sucho”, aby sprawdzić, czy będą pasować. Jest to także dobry sposób na rozplanowanie całej konstrukcji. Murowanie odbywa się każdorazowo na zaprawie, pamiętać jednak trzeba, by dokładnie sprawdzać wygląd pustaków i kontrolować poziom warstw. Wypełniając spoiny, trzeba wiedzieć, iż ich grubość nie powinna przekraczać 15 mm. Podczas montażu dopuszcza się położenie pierwszej warstwy zaprawy nieco grubszej, w celu wyrównania warstw późniejszych. Do kanałów pionowych wprowadza się zbrojenie i wypełnia ich betonem, dzięki temu konstrukcja się wzmacnia i usztywnia.

Pustaki betonowe konstrukcyjne mają szerokie zastosowanie na runku budowlanym. Można ich używać zarówno do wznoszenia ścian zewnętrznych budynków, jak i wewnętrznych. Bardzo często wykorzystuje się je w budownictwie jednorodzinnym oraz publicznym i możemy na nich opierać wszelkiego rodzaju stropy kanałowe czy gęstożebrowe. Pustaki betonowe mogą tworzyć konstrukcje samodzielne oraz być częścią innych budowli. Niekiedy są wykorzystywane również do stawiania murów oporowych.

pustaki żużlowe