Pustak szalunkowy zalewowy

Pustak szalunkowy zalewowy stanowi szalunek tracony. Pustak betonowy szalunkowy służy do wznoszenia ścian fundamentowych o specyfice ściany monolitycznej bez konieczności deskowania. Układane są warstwowo na zakładkę bez użycia zaprawy. Wykorzystanie ich ułatwia wykonanie ścian.

Główną zaletą pustaków szalunkowych jest zmniejszenie kosztu i pracochłonności wznoszenia ścian. Do tego jest ono znacznie mniej kosztowne i pracochłonne, w porównaniu do tradycyjnie wykonywanych szalunków drewnianych.

Murowanie przy użyciu pustaka szalunkowego składa się z trzech etapów:.

  • ułożenie na sucho do wysokości 3-4 warstw (ok. 1 m wysokości) – Ściany wyższe niż 1 m murujemy etapami: około 1 m każdy z etapów,.
  • ułożenie zbrojenia w postaci 2 prętów np. fi 8-10 mm, na co drugiej warstwie.
  • wypełnienie mieszanką betonową,.
  • zagęszczenie mieszanki betonowej.

Pustak zalewowy – murowanie ścian

Murowanie pustaków zalewowych wykonujemy na kilka sposobów. Pustaki zalewowe (jak sama nazwa wskazuje, są to pustaki do zalewania betonem) zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć przed ich przemieszczaniem przy betonowaniu:.

  • bez użycia jakiejkolwiek zaprawy — zaprawę stosujemy tu jedynie do ułożenia pierwszej warstwy. (W tej metodzie sugeruje się, by jednorazowo nie zalewać więcej niż 3-4 warstwy pustaków),
  • przy użyciu zaprawy — tutaj możemy jednocześnie zabetonować 4-5 warstw,
  • przy użyciu pianki montażowej — piankę taką kupujemy w dowolnym miejscu. Ma być na niej napisane, że jest to pianka niskoprężna montażowa. Jest to bardzo szybki sposób murowania, a do tego czysty.
  • poprzez układnie na sucho.

Podczas używania tej ostatniej metody murowania, ściany fundamentowe wznosi się bez użycia zaprawy. Pierwszą warstwę pustaków szalunkowych należy (bloczków fundamentowych zalewowych też) powinno się ułożyć na wyrównującej warstwie cementowej zaprawy murarskiej. Układanie na ścianie należy wykonać tak, jak przy klasycznym murowaniu zachowując odpowiednie przesunięcia spoin pionowych.

Warstwa pustaków powinna być układana w pionie na wysokość ok. 1 m i wypełniając betonem. Na tym etapie należy przerwać pracę, żeby beton związał — osiągnął konsystencję gęsto plastyczną. Dopiero wtedy można układać bloczek szalunkowy poprzez murowanie kolejnych warstw bloczków betonowych. Zwykle, gdy jeden fragment murów wiąże, ustawia się przeciwległe ściany.

Bloczek szalunkowy i jego zastosowanie

Bloczki szalunkowe zdecydowanie skracają czas murowania ścian fundamentowych. Pustaki mają szerokie zastosowanie w budownictwie i można je wykorzystać do wznoszenia wielu elementów konstrukcji:.

  • ścian fundamentowych.
  • ścian nośnych przyziemia.
  • ścian nośnych piwnic.
  • ścian budynków mieszkalnych.
  • ścian nośnych budynków gospodarczych.
  • słupów.
  • filarków.
  • ścian oporowych.
  • płotów.

Pustak betonowy szalunkowy – proces montażu

Zaletą pustaków szalunkowych jest również to, że przyjeżdżają na budowę na paletach (najczęściej zwrotnych). Na paletach znajdują się również pustaki połówkowe lub narożne do ładnego zakończenia narożników ścian. Pustaki połówkowe umożliwiają uzyskanie różnych długości budowanych ścian bez konieczności cięcia pustaków. Nie są jednak dostępne u wszystkich producentów pustaków szalunkowych. Jako produkty przeznaczone do wznoszenia elementów nośnych konstrukcji, pustaki zalewowe muszą mieć dużą wytrzymałość na ściskanie. Wynosi ona zwykle 3,5-5 N/mm2.

Bloczki fundamentowe czy bloczki zalewowe produkowane są z mieszanki betonowej. Kruszywo użyte w mieszance rozkłada się w niej równomiernie. Struktura materiału jest jednorodna i gotowy produkt uzyskuje dużą nośność. Do wypełniania muru stosuje się mieszankę klasy co najmniej C12/15. Pustak zalewowy jest mrozoodporny i odporny na działanie wody. W ścianie fundamentowej lub piwnicznej trzeba pokryć je warstwą hydroizolacji.

Pustaki szalunkowe – Ile betonu do pustaka szalunkowego

W zależności od szerokości pustaka trzeba przyjąć, że ilość betonu wyniesie w okolicach pomiędzy o,12kg/m2 do 0,20kg/m2 mieszanki betonowej. Ściana wykonana z pustaków szalunkowych do wznoszenia ścian piwnicznych ma ładny i chropowaty wygląd i nie wymaga tynkowania. Ściana ma widoczne połączenia warstw. Używając pustaków zasypowych, można szybciej i łatwiej zbudować ściany fundamentowe.

Bloczki fundamentowe zalewowe są znacznie lżejsze od betonowych, co powoduje ułatwienie pracy. Wykonawcy coraz częściej korzystają z pustaków zalewowych ze względu na mniejsze ciężary do przenoszenia ręcznie.

Pustaki betonowe szalunkowe produkowane są w taki sposób, aby ich brzegi ścian były odpowiednio wyprofilowane. Zaletą pustaków szalunkowych jest to, że tworzą zamki na pióro-wpust szczelnie łącząc je co ułatwia użycie pustaków szalunkowych podczas murowania.

Pustaki szalunkowe zalewowe mają wyprofilowane otwory i zagłębienia, w których można ułożyć pręty zbrojeniowe. Otwory służą też jako uchwyty do ich przenoszenia. W trakcie wypełniania muru mieszanką jej nadmiar może przelewać się przez nie do sąsiednich przestrzeni. Bloczki betonowe do zalewania układa się warstwa po warstwie pamiętając o zasadach BHP.

Wypełnienie pustaków szalunkowych betonem

Jakość betonu i sposób wypełnienia muru decyduje o jakości fundamentu. Beton powinien mieć klasę nie mniejszą niż C12/15 i odpowiednią konsystencję. Nie może być zbyt suchy, bo by nie osiągnął odpowiednich parametrów. Nie może też być za wilgotny, bo by wyciekł na łączeniach pustaków.

Bloczki szalunkowe trzeba dokładnie wypełniać, szczególnie w narożach ścian. Dobrze jest beton zagęścić ręcznie lub z użyciem wibratora wężowego. Pustak ogrodzeniowy układa się analogicznie.

Zbrojenie przy budowie ścian fundamentowych

W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych należy wykonać odpowiednie zbrojenia. Zbrojenie układamy w spoinach poziomych na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka szalunkowego. Wykorzystujemy pionowe kanały i zbroimy słupy i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków tworzymy wieniec poprzez ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm.

Jako producent wyrobów betonowych polecamy nasze pustaki zalewowe o szerokim zastosowaniu. W ofercie mamy też wiele innych produktów, np. płyty stropowe czy strop panelowy.

Pustak szalunkowy zalewowy i jego rodzaje

Wymiary pustaków szalunkowych

Bloczek fundamentowy zalewowy stosowany jest w wielu miejscach i ze względu na to zastosowanie możemy wyodrębnić kilka rodzajów:

Pustak szalunkowy ogrodzeniowy

Pustak ogrodzeniowy jak sama nazwa wskazuje wykorzystywany jest do wykonywania murków ogrodzeniowych. W tym przypadku również zalewamy betonem pustaki szalunkowe tak jak w przypadku ścian fundamentowych. Pustak fundamentowy zalewowy w wielu firmach stanowi jeden z podstawowych pustaków szalunkowych oferowanych przez danego producenta

Pustak szalunkowy słupkowy

Pustak filarowy wykorzystywany jako filar lub słupek ogrodzeniowy. Ile kosztuje bloczek zalewowy zależy od producenta. Zwykle są to węższe pustaki szalunkowe i zwykle mając mniej niż 50 cm długości.

Pustak szalunkowy ozdobny

Pustak ozdobny wykorzystywany jako element ozdobny wymaga, by jego jakość odbiegała od tradycyjnych pustaków. W naszej ofercie takich bloczków nie posiadamy

Pustak szalunkowy narożny

Pustaki szalunkowe umożliwiają tworzenie narożników ścian piwnicznych. Na każdej palecie znajduje się ich kilka. Pustak zasypowy charakteryzuje się tym, że ułatwia ułożenie pustaków w narożach ścian.

Bloczki fundamentowe czy pustaki zasypowe

Wiele osób zadaje sobie to pytanie co mają wybrać bloczki szalunkowe betonowe czy pustaki szalunkowe. Bloczki fundamentowe wychodzą trochę taniej, niż pustaki szalunkowe, bo mają mniej zalet. Przede wszystkim są dużo cięższe niż pustaki. Wymagają dużo więcej pracy (czyli pieniędzy), by je równo wymurować. Bloczki zalewowe fundamentowe to bloczki zalewane betonem, które tworzą ścianę monolityczną wytrzymalszą od tej, jaką uzyskamy z bloczków betonowych pełnych

Pustak szalunkowy fundamentowy cena i wymiary

Poniżej podane są podstawowe wymiary i przybliżona cena pustaków szalunkowych fundamentowych. Są to wymiary najczęściej produkowanych bloczków betonowych (szerokość x wysokość x długość). Pustak szalunkowe wymiary mają 50 cm długości i 20 cm wysokości. Trzy rodzaje pustaków służą do murowania ścian pod ściany nośne i należy wybrać pustaki fundamentowe zalewowe najbliżej odpowiadający grubości ściany. Ile kosztuje pustak? Cena pustaka za sztukę podana jest poniżej

  • Pustak szalunkowy 15 cm– 15x20x50 cm – cena ok. 5,50 zł/szt.
  • Pustak 17,5 – 17,5x20x50 cm – cena ok. 6,50 zł/szt.
  • Pustak szalunkowy 20 – 20x20x50 cm – cena ok. 7,50 zł/szt.
  • Pustak 24 – 24x20x50 cm – cena ok. 7,50 zł/szt.
  • Pustak 30 – 30x20x50 cm – cena ok. 8,00 zł/szt.
  • Pustak 40 – 40x20x50 cm – cena ok. 8,50 zł/szt.

Do powyższych cen należy doliczyć koszty transportu na budowę. Przed złożeniem zamówienia, zawsze warto zasięgnąć opinii eksperta. Poprzez różnice w wielkości pustaków szalunkowych, cena za m2 może się różnić. Każdorazowo przed zamówieniem należy zweryfikować na budowie ilość i wielkość potrzebnych bloczków betonowych fundamentowych. Cena za metr pustaków szalunkowych wyliczana jest na podstawie ilości sztuk danej wielkości. Cena palety pustaków będzie wynikać z iloczynu ceny i ilości na palecie