Pustak szalunkowy

Pustak szalunkowy w wielu regionach Polski znany jest również pod nazwami pustak zalewowy lub pustak zasypowy. Przeznaczone są do budowania ścian fundamentowych i piwnicznych. Zgodnie z nazwą tworzą one tzw. szalunek tracony. Wewnątrz układa się zbrojenie zgodnie z dokumentacją techniczną budynku, a następnie zalewa betonem. Pustaki stanowią szalunek tracony. Pozwala to wznosić ściany o specyfice ściany monolitycznej bez konieczności deskowania. Układane są warstwowo na zakładkę bez użycia zaprawy. Wykorzystanie ich ułatwia wykonanie ścian. Jest do tego znacznie mniej pracochłonne i kosztowne w porównaniu do tradycyjnie wykonywanych szalunków drewnianych.

ZASTOSOWANIE I ZALETY PUSTAKÓW SZALUNKOWYCH

Murowanie

Murowanie składa się z trzech etapów:

 • ułożenie na sucho do wysokości 3-4 warstw (ok. 1 m wysokości) – Ściany wyższe niż 1 m murujemy w etapach po około 1 m.
 • wypełnienie mieszanką betonową
 • i jej zagęszczenie.

Metody murowania

Murowanie pustaków szalunkowych wykonujemy na kilka sposobów. Zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem się pustaków przy betonowaniu

 • bez użycia jakiejkolwiek zaprawy — zaprawę stosujemy tu jedynie do ułożenia pierwszej warstwy. W tej metodzie sugeruje się, by jednorazowo nie zalewać więcej niż 3-4 warstwy pustaków.
 • przy użyciu zaprawy — tutaj możemy jednocześnie zabetonować 4-5 warstw.
 • przy użyciu pianki montażowej — piankę taką kupujemy w dowolnym miejscu. Ma być na niej napisane, że jest to pianka niskoprężna montażowa. Jest to bardzo szybki sposób murowania, a do tego czysty.

Murowanie na sucho

W tej metodzie murowania ściany fundamentowe wznosi się bez użycia zaprawy. Pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na wyrównującej warstwie cementowej zaprawy murarskiej. Pustaki ustawia się tak, żeby zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych. Ścianę muruje się na wysokość 1 m i wtedy należy ją zalać betonem. Na tym etapie należy przerwać prace, żeby beton związał — osiągnął konsystencję gęsto plastyczną. Dopiero wtedy można układać kolejne warstwy. Zwykle, gdy jeden fragment murów wiąże, ustawia się przeciwległe ściany.

Zastosowanie

Pustaki zasypowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Pustaki zasypowe można wykorzystać do wznoszenia następujących elementów konstrukcji:

 • ścian fundamentowych
 • ścian nośnych przyziemia
 • ścian nośnych piwnic
 • ścian nośnych budynków mieszkalnych
 • ścian nośnych budynków gospodarczych
 • słupów
 • filarków
 • ścian oporowych
 • płotów

Pakowanie

Pustaki przyjeżdżają na budowę na paletach (najczęściej zwrotnych). Na paletach znajdują się również pustaki połówkowe lub narożne do ładnego zakończenia narożników ścian. Pustaki połówkowe umożliwiają uzyskanie różnych długości budowanych ścian bez konieczności cięcia pustaków. Te dodatkowe pustaki nie są jednak dostępne u wszystkich producentów pustaków.

CHARAKTERYSTYKA PUSTAKÓW SZALUNKOWYCH

Jako produkty przeznaczone do wznoszenia elementów nośnych konstrukcji pustaki zalewowe muszą mieć dużą wytrzymałość na ściskanie. Wynosi ona zwykle 3,5-5 N/mm2. Pustaki są wykonywane z mieszanki betonowej. Kruszywo użyte w mieszance rozkłada się w niej równomiernie. Struktura materiału jest jednorodna i gotowy produkt uzyskuje dużą nośność. Do wypełniania muru stosuje się mieszankę klasy co najmniej C12/15. Pustak zalewowy jest mrozoodporny i odporny na działanie wody. W ścianie fundamentowej lub piwnicznej trzeba pokryć je warstwą hydroizolacji. Gotowy mur z pustaków, które mają gładką powierzchnię, można pokryć tylko warstwą szpachli i pomalować. Pustaki szalunkowe o bardziej chropowatym licu zaleca się otynkować.

Używając pustaków zasypowych, można szybciej i łatwiej zbudować ściany fundamentowe. Są one znacznie lżejsze od bloczków betonowych, więc lubią je ekipy budowlane.

Brzegi pustaków są tak wyprofilowane, że tworzą zamki szczelnie łączące poszczególne elementy. Pustaki szalunkowe mają wyprofilowane otwory i zagłębienia, w których można ułożyć pręty zbrojeniowe. Otwory służą też jako uchwyty do ich przenoszenia. W trakcie wypełniania muru mieszanką betonową jej nadmiar może przelewać się przez nie do sąsiednich przestrzeni.

Wypełnienie

Jakość betonu i sposób wypełnienia muru decyduje o jakości fundamentu. Beton powinien mieć klasę nie mniejszą niż C12/15 i odpowiednią konsystencję. Nie może być zbyt suchy, bo by nie osiągnął odpowiednich parametrów. Nie może też być za wilgotny, bo by wyciekł na łączeniach pustaków. Pustaki trzeba dokładnie wypełniać, szczególnie w narożach ścian. Dobrze jest beton zagęścić ręcznie lub z użyciem wibratora wężowego.

Parametry techniczne

Poniżej podajemy wymiary pustaków szalunkowych najczęściej produkowanych (szerokość x wysokość x długość):

 • Pustak szalunkowy 15 – 15x20x50 cm
 • Pustak szalunkowy 20 – 20x20x50 cm
 • Pustak szalunkowy 24 – 24x20x50 cm
 • Pustak szalunkowy 25 – 25x20x50 cm
 • Pustak szalunkowy 30 – 30x20x50 cm
 • Pustak szalunkowy 35 – 35x20x50 cm
 • Pustak szalunkowy 36,5 – 36,5x20x50 cm

Zbrojenie

W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych należy wykonać odpowiednie zbrojenia. Zbrojenie układamy w spoinach poziomych na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka. Wykorzystujemy pionowe kanały i zbroimy słupki i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków tworzymy wieniec poprzez ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm.

Stropy, schody, balkony i szyby windowe prefabrykowane

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kluczowymi produktami. Poniżej znajdziecie Państwo stropy WPS, Teriva, płyty filigran, płyty kanałowe sprężone, płyty Żerańskie, balkony, schody i szyby windowe prefabrykowane

Strop WPS najbardziej nadaje się do wymiany stropów w starych domach i przedwojennych kamienicach

strop WPS cena

Strop Filigran najłatwiej zastępuje strop monolityczny upraszczając i przyśpieszając czas pracy

płyta filigran cena

Strop Teriva jest najpopularniejszym i najbardziej znanym ze stropów prefabrykowanych

strop teriva cena

Balkony prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

balkon prefabrykowany

Schody prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

Schody prefabrykowane cena

Szyby windowe prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych mocno przyśpieszając prace

szyby windowe prefabrykowane

Płyty kanałowe Żerańskie  przyspieszają prace również w budynkach jednorodzinnych, szeregowcach i wielorodzinnych

płyty żerańskie cena

Płyty kanałowe sprężone najlepiej nadają się na duże rozpiętości dla podobnych pomieszczeń, bardzo przyśpieszają prace

płyty kanałowe sprężone cena

Płyty korytkowe to znane rozwiązanie i przydadzą się do przykrycia strop betonowy na garażem lub nad gospodarczym

płyty korytkowe cena