Pustak szalunkowy

Pustak szalunkowy w wielu regionach Polski znany jest również pod nazwami pustak zalewowy lub pustak zasypowy. Przeznaczone są do budowania ścian fundamentowych i piwnicznych. Zgodnie z nazwą tworzą one tzw. szalunek tracony.

Wewnątrz układa się zbrojenie zgodnie z dokumentacją techniczną budynku, a następnie zalewa betonem.

Murowanie

Murowanie przy użyciu pustaka szalunkowego słupkowego składa się z trzech etapów:

 • ułożenie na sucho do wysokości 3-4 warstw (ok. 1 m wysokości) – Ściany wyższe niż 1 m murujemy w etapach po około 1 m,
 • wypełnienie mieszanką betonową,
 • i jej zagęszczenie.

Murowanie pustaków zalewowych wykonujemy na kilka sposobów. Zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem się pustaków przy betonowaniu:

 • bez użycia jakiejkolwiek zaprawy — zaprawę stosujemy tu jedynie do ułożenia pierwszej warstwy. W tej metodzie sugeruje się, by jednorazowo nie zalewać więcej niż 3-4 warstwy pustaków szalunkowych,
 • przy użyciu zaprawy — tutaj możemy jednocześnie zabetonować 4-5 warstw,
 • przy użyciu pianki montażowej — piankę taką kupujemy w dowolnym miejscu. Ma być na niej napisane, że jest to pianka niskoprężna montażowa. Jest to bardzo szybki sposób murowania, a do tego czysty.

Można również układać pustaki szalunkowe na sucho. W tej metodzie murowania ściany fundamentowe wznosi się bez użycia zaprawy. Pierwsza warstwa pustaków zalewowych powinna być ułożona na wyrównującej warstwie cementowej zaprawy murarskiej. Bloczki szalunkowe ustawia się tak, żeby zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych. Ścianę muruje się na wysokość 1 m i wtedy należy ją zalać betonem. Na tym etapie należy przerwać prace, żeby beton związał — osiągnął konsystencję gęsto plastyczną. Dopiero wtedy można układać kolejne warstwy bloczków zalewowych. Zwykle, gdy jeden fragment murów wiąże, ustawia się przeciwległe ściany.

Zastosowanie

Pustaki zasypowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Pustaki szalunkowe można wykorzystać do wznoszenia następujących elementów konstrukcji:

 • ścian fundamentowych
 • ścian nośnych przyziemia
 • ścian nośnych piwnic
 • ścian nośnych budynków mieszkalnych
 • ścian nośnych budynków gospodarczych
 • słupów
 • filarków
 • ścian oporowych
 • płotów

Pustak szalunkowy – proces montażu

Pustaki przyjeżdżają na budowę na paletach (najczęściej zwrotnych). Na paletach znajdują się również pustaki połówkowe lub narożne do ładnego zakończenia narożników ścian. Pustaki połówkowe umożliwiają uzyskanie różnych długości budowanych ścian bez konieczności cięcia pustaków. Te dodatkowe pustaki nie są jednak dostępne u wszystkich producentów pustaków szalunkowych.

Jako produkty przeznaczone do wznoszenia elementów nośnych konstrukcji pustaki zalewowe muszą mieć dużą wytrzymałość na ściskanie. Wynosi ona zwykle 3,5-5 N/mm2. Pustaki są wykonywane z mieszanki betonowej. Kruszywo użyte w mieszance rozkłada się w niej równomiernie. Struktura materiału jest jednorodna i gotowy produkt uzyskuje dużą nośność. Do wypełniania muru stosuje się mieszankę klasy co najmniej C12/15. Pustak zalewowy jest mrozoodporny i odporny na działanie wody. W ścianie fundamentowej lub piwnicznej trzeba pokryć je warstwą hydroizolacji. Gotowy mur z pustaków, które mają gładką powierzchnię, można pokryć tylko warstwą szpachli i pomalować. Pustaki szalunkowe o bardziej chropowatym licu zaleca się otynkować.

Używając pustaków zasypowych, można szybciej i łatwiej zbudować ściany fundamentowe. Bloczki fundamentowe zalewowe są znacznie lżejsze od betonowych, co powoduje ułatwienie pracy.

Wykonawcy coraz częściej korzystają z pustaków zalewowych ze względu na mniejsze ciężary do przenoszenia ręcznie. Brzegi pustaków są wyprofilowane. Tworzą zamki na pióro-wpust szczelnie łącząc poszczególne pustaki.

Pustaki szalunkowe zalewowe mają wyprofilowane otwory i zagłębienia, w których można ułożyć pręty zbrojeniowe. Otwory służą też jako uchwyty do ich przenoszenia. W trakcie wypełniania muru mieszanką betonową jej nadmiar może przelewać się przez nie do sąsiednich przestrzeni.

Wypełnienie

Jakość betonu i sposób wypełnienia muru decyduje o jakości fundamentu. Beton powinien mieć klasę nie mniejszą niż C12/15 i odpowiednią konsystencję. Nie może być zbyt suchy, bo by nie osiągnął odpowiednich parametrów. Nie może też być za wilgotny, bo by wyciekł na łączeniach pustaków. Pustaki szalunkowe trzeba dokładnie wypełniać, szczególnie w narożach ścian. Dobrze jest beton zagęścić ręcznie lub z użyciem wibratora wężowego.

Zbrojenie

W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych należy wykonać odpowiednie zbrojenia. Zbrojenie układamy w spoinach poziomych na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka szalunkowego. Wykorzystujemy pionowe kanały i zbroimy słupki i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków tworzymy wieniec poprzez ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm.

Jako producent wyrobów betonowych polecamy nasze pustaki zalewowe o szerokim zastosowaniu. W ofercie mamy też wiele innych produktów, np. płyty stropowe czy strop panelowy.

Pustaki szalunkowe fundamentowe – wymiary i cena

Poniżej podajemy podstawowe wymiary i przybliżona cena pustaków szalunkowych fundamentowych. Są to wymiary najczęściej produkowanych bloczków fundamentowych (szerokość x wysokość x długość):

 • Pustak szalunkowy 15 – 15x20x50 cm – cena ok. 5,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 20 – 20x20x50 cm – cena ok. 6,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 24 – 24x20x50 cm – cena ok. 7,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 24 – 24x24x50 cm – cena ok. 8,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 25 – 25x20x50 cm – cena ok. 8,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 30 – 30x20x50 cm – cena ok. 9,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 35 – 35x20x50 cm – cena ok. 10,50zł/szt
 • Pustak szalunkowy 36,5 – 36,5x20x50 cm – cena ok. 12,50zł/szt cm