Schody zabiegowe prefabrykowane w domu jednorodzinnym już dawno przestały być wyłącznie funkcjonalnym rozwiązaniem. Ten element budynku wielopoziomowego powinien także efektownie wyglądać i podkreślać charakter domu. W związku z tym, przed konstruktorami stanęło niełatwe zadanie – stworzyć takie schody, które będą połączeniem funkcjonalności, estetyki, a do tego sprostają wymaganiom współczesnego budownictwa. Takim rozwiązaniem są schody zabiegowe prefabrykowane – coraz częściej stosowanym w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym. Dziś przybliżymy zalety tego rozwiązania, a także specyfikę schodów prefabrykowanych.

Schody zabiegowe prefabrykowane – Jakie są zalety schodów zabiegowych?

Schody zabiegowe zawdzięczają nazwę swojej charakterystycznej konstrukcji. Ten model schodów charakteryzuje się biegiem skręcającym, zwykle pod kątem prostym. Patrząc na schody zabiegowe w rzucie poziomym, to przypominają one swoim kształtem literę L. W miejscach zmian kierunku stopnie mają kształt trójkątów i trapezów zamiast prostokątów.

Dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi schody zabiegowe doskonale sprawdzają się w budynkach, w których na schody mamy niewiele miejsca, lub po prostu nie chcemy tracić przestrzeni na klatkę schodową – szczególnie gdy dostępne jest takie rozważanie. Schody zabiegowe zajmują niewiele większą przestrzeń niż schody proste. Należy jednak mieć na uwadze, że przy dużej różnicy poziomów, schody zabiegowe prefabrykowane będą znacznie wygodniejsze w użytku niż schody proste.

schody zabiegowe

Dlaczego warto wybrać schody zabiegowe prefabrykowane?

Coraz częściej inwestorzy decydują się na schody zabiegowe prefabrykowane. Taki rodzaj schodów dostarczany jest w całości na budowę i montowany w bryle budynku przy użyciu dźwigu. Dzięki schodom prefabrykowanym możemy znacznie zaoszczędzić czas – montaż gotowych schodów zabiegowych z betonu zajmuje zaledwie kilka godzin. Wybierając tradycyjne, wylewane schody należy liczyć się z kilkoma tygodniami niezbędnymi do związania betony, zanim poddamy je jakimkolwiek obciążeniom. Zatem decydując się na schody zabiegowe prefabrykowane, oszczędzamy czas i możemy szybciej przejść do kolejnego etapu budowy.

Kolejną zaletą schodów prefabrykowanych jest ich perfekcyjne wykonanie. Żeby schody były komfortowe w użytku, powinny być dobrze zaprojektowane i równie dobrze wykonane. Decydując się na schody tradycyjne, musimy mieć świadomość, że konieczny będzie fachowiec, który zrealizuje prawidłowo projekt schodów. W przeciwnym razie wszelkie błędy i niedociągnięcia mogą wpłynąć na funkcjonalność schodów, a także bezpieczeństwo ich użytkowania. Schody zabiegowe prefabrykowane powstają u producenta – są precyzyjnie wykonane, stopnie o równej wysokości, nie wymagają posadzek. Wraz ze schodami dostarczana jest także cała dokumentacja projektowa.

schody prefabrykowane zabiegowe

Czy dostępne są schody prefabrykowane dowolnej wielkości?

Wokół schodów prefabrykowanych urosło wiele mitów – choćby ten, głoszący, że są one dostępne w określonych wariantach. Tymczasem schody prefabrykowane mogą być wykonane na zamówienie, zgodnie z wymaganiami klienta. Dzięki temu można w pełni dopasować je do przestrzeni w domu i jeszcze lepiej zorganizować przestrzeń. Co najważniejsze, schody prefabrykowane można wykończyć w dowolny sposób – okładzinami z drewna, kamienia, szkła, czy tworzywa. W efekcie uzyskujemy piękne schody zabiegowe betonowe o bardzo dużej trwałości.

Jak dobrać schody prefabrykowane zabiegowe betonowe ?

Schody zabiegowe prefabrykowane muszą być odpowiednio dobrane i zaprojektowane. Istotnym elementem jest sposób ich oparcia oraz to w jaki sposób będziemy je łączyć ze stropem w postaci stropów gęstożebrowych, czy też płyt kanałowych, lub płyt stropowych. Prefabrykowane schody betonowe wykonuje się na podstawie projektu i ten projekt powinien być zatwierdzony przez osobę do tego umocowaną.

schody zabiegowe prefabrykowane

Wykończenie schodów prefabrykowanych schody zabiegowe i ich montaż

Montaż schodów prefabrykowanych należy wykonywać za pomocą odpowiedniego sprzętu. Najczęściej wykonuje się go z użyciem dźwigu o odpowiedniej nośności. Schody prefabrykowane zewnętrzne również wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Schody zabiegowe prefabrykowane mogą być wykonane z betonu architektonicznego lub jako schody podobne do betonu architektonicznego. Od tego jaką opcję wybierzemy zależeć będzie ostateczna cena za schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane betonowe. Schody zabiegowe łamane
Schody zabiegowe, łamane, prefabrykowane