Ściany prefabrykowane betonowe zyskują na coraz większej popularności. Jeszcze kilkanaście lat temu budowa domu kojarzyła się z czasochłonnym przedsięwzięciem. Na dom trzeba było cierpliwie czekać, a ten czas oczekiwania przedłużał się czasem nawet do kilku lat. Wraz ze wzrostem dostępności materiałów budowlanych, a także nieustannym rozwojem w branży budowlanej czas ten można znacznie skrócić. Wykorzystując innowacyjne rozwiązania z zakresu stosowanych materiałów, a także technologii zamieszkanie w nowym domu jest możliwe już nawet po kilku miesiącach. Do takich rozwiązań przyspieszających proces konstruowania domu z pewnością można zaliczyć ściany prefabrykowane, wykonane z betonu. Dziś opowiemy o zaletach ścian prefabrykowanych, a także o ich właściwościach. Czy to odpowiednie rozwiązanie w przypadku budowy domów jednorodzinnych? Czy stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych ścian murowanych?

Co to są ściany prefabrykowane betonowe – z czego są zbudowane?

Takie pojęcia jak ściany prefabrykowane, stropy prefabrykowane, czy domy prefabrykowane wielu osobo kojarzą się jeszcze z wielką płytą, czyli trendem w budownictwie w epoce minionej. Jednak obecnie używane płyty prefabrykowane wykorzystywane przy budowie domów są zdecydowanie lepszej jakości. Do wykonania ściany prefabrykowanej najczęściej używa się wysokiej jakości betonu.

Jaki beton na prefabrykaty

Zazwyczaj stosuje się beton C25 lub C30, którego nasiąkliwość wynosi nie więcej niż 6%. Na rynku dostępne są prefabrykowane ściany betonowe wykonane z różnego rodzaju materiałów – m. in. z keramzytobetonu lub wykonane z użyciem drewna, jednak zarówno inwestorzy, jak i specjaliści z branży budowlanej, mają pewne wątpliwości dotyczące wytrzymałości takich ścian, a także ich przystosowania do naszego klimatu. Ściany prefabrykowane z betonu odznaczają się najwyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne spośród wszystkich dostępnych propozycji.

W dużej mierze betonowe ściany prefabrykowane zawdzięczają swoje właściwości sposobowi produkcji. Prefabrykowane ściany żelbetowe wykonywane są w całości w zakładzie produkcyjnym. Tam beton wylewany jest do specjalnej, ogrzewanej formy, która przyspiesza wiązanie betonu, ale nie wpływa to negatywnie na trwałość betonu. Użycie specjalistycznych form pozwala na szybsze wykonanie ścian w porównaniu do murowania ścian metodami tradycyjnymi, na placu budowy.

Sposób dostarczenia ścian na budowę

Gotowe ściany prefabrykowane są dostarczane w gotowej formie na plac budowy. Eliminuje to konieczność przeprowadzenia prac mokrych. Każda ściana prefabrykowana wykonywana jest na zamówienie inwestora. Produkowane są zarówno ściany pełne, bez otworów okiennych czy drzwiowych, ale także z otworami okiennymi i drzwiowymi o określonej wielkości i umiejscowieniu zgodnym życzeniem klienta.

Warto zauważyć, ze w taki sposób wykonuje się aktualnie nie tylko ściany, ale także inne elementy domów jednorodzinnych. Do najczęściej stosowanych prefabrykatów betonowych w budownictwie mieszkalnym zaliczyć można schody, balkony oraz systemy stropów.

ściany prefabrykowane betonowe

Zastosowanie ścian prefabrykowanych w domach jednorodzinnych

Wykorzystanie elementów prefabrykowanych betonowych najczęściej kojarzy się z budownictwem wielorodzinnym, wznoszeniem bloków i apartamentowców mieszkalnych. Jednak ze względu na zalety tego rozwiązania, coraz powszechniej wykorzystuje się tą metodę przy budowie domów jednorodzinnych. Dużą zaleta ścian prefabrykowanych jest ich grubość – to zaledwie kilkanaście centymetrów. Dla porównania: pustak ma 25 cm grubości! W taki sposób zyskujemy więcej przestrzeni użytkowej, przy zachowaniu izolacji akustycznej i termicznej ścian.

Jakie są zalety domu wykonanego ze ścian prefabrykowanych?

Dużym atutem ścian prefabrykowanych jest znaczne przyspieszenie prac. Ściany betonowe dostarczane są w gotowej postaci na plac budowy. Takie rozwiązanie, to nie tylko ograniczenie prac mokrych, ale także roboczogodzin, które ekipa budowlana musi poświęcić na postawienie ścian – jest to możliwe nawet w dwa miesiące. W przypadku budowania domu jednorodzinnego przy wykorzystaniu ścian prefabrykowanych z betonu nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych, takie ściany można stawiać praktycznie przez cały rok.

Ile kosztuje dom z płyt betonowych?

Decydując się na ściany z prefabrykatów betonowych inwestor uniezależnia się od zmian cen materiałów budowlanych, czy kłopotów z dostępnością tychże materiałów. Znacznie ogranicza się także czas powstawania inwestycji – a krótszy czas budowy, to dla inwestora duża oszczędność!. Gotowe ściany betonowe cena zależy przede wszystkim od projektu i od zakresu prefabrykacji. Ściany mogą zostać wykonane albo jako samodzielny prefabrykowany element, albo w połączniu ze styropianem, wełną, czy nawet tynkiem