Komin systemowy

komin systemowy hoch

Komin systemowy wymaga odpowiedniego dobrania. Odpowiednie systemy kominowe to bardzo ważna część domu – stanowią nie tylko o bezpieczeństwie (odprowadzanie dymu i spalin) ale także o komforcie użytkowania (wymiana powietrza przez kanały wentylacyjne).

Jeszcze do nie tak dawna budowa kominów stanowiła spore wyzwanie i wymagała solidnej fachowej wiedzy i doświadczonych wykonawców. Były to zazwyczaj kominy murowane z cegły pełnej dobrej jakości na mocnej zaprawie cementowo-wapiennej. Obecnie mamy do dyspozycji kominy systemowe, które są jeszcze bardziej bezpieczne, ekonomiczne i funkcjonalne.

Komin dymowy systemowy – rodzaje kominów

Najprostszym rozróżnieniem kominów jest ich podział ze względu na funkcje jakie spełniają w budynku. Rozróżniamy następujące rodzaje kominów:

  • dymowe – służą do odprowadzania dymu (gazy, pyły, sadza, para wodna) od palenisk opalanych paliwem stałym (np.: drewnem, węglem, trocinami, peletem, brykietem, biomasą, miałem). Komin dymowy podłączany jest bezpośrednio do kotła (może to być kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, czy piec kaflowy). Kominy dymowe nie muszą – zgodnie z przepisami – być odporne na działanie kwaśnych skroplin i dlatego nie wymagają instalowania żadnego dodatkowego wkładu kwasoodpornego.
  • spalinowe – służą do odprowadzania spalin od palenisk opalanych gazem i paliwem płynnym (olejem opałowym). Kominy spalinowe muszą być przystosowane do odprowadzania spalin o stosunkowo niskiej temperaturze (w porównaniu do kominów dymowych). Wkłady kominowe muszą być odporne na działanie kwaśnych skroplin, dlatego wymagają instalowania dodatkowego kwasoodpornego wkładu – najczęściej stalowego lub ceramicznego.
  • wentylacyjne – służą do dostarczania powietrza koniecznego w procesie spalania i do wymiany zużytego powietrza w pomieszczeniu.
  • uniwersalne – kominy, które spełniające wymogi jakim podlegają i kominy dymowe i spalinowe. Muszą być odporne zarówno na wysoką temperaturę spalin (z pieców na paliwo stałe) jak i na kwaśne skropliny powstające przy spalaniu gazu lub oleju. W takich przypadkach najczęściej wykorzystywane są systemy kominowe składające się z prefabrykowanych pustaków betonowych (keramzytobetonowych) i ceramicznego wkładu odprowadzające spaliny w bardzo szerokim zakresie temperatur od 60°C do nawet 600°C.
  • kominy do sauny – to specjalnie przygotowany rodzaj komina, który najlepiej sprawdza się, gdy zakładamy saunę w którymś z pomieszczeń domu

Komin systemowy – zalety

Prostota montażu i uniwersalność niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania inwestorów systemami kominowymi.

Systemy kominowe. Kominy dymowe. Pustaki do szybkiego montażu i budowy kanałów dymowych

Pustaki betonowe do szybkiego montażu i budowy kanałów dymowych i dymowo-wentylacyjnych w systemach kominowych.

Systemy kominowe. Kominy wentylacyjne. Pustaki do szybkiego montażu i budowy kanałów wentylacyjnych

Pustaki betonowe do szybkiego montażu i budowy kanałów wentylacyjnych w systemach kominowych.

Uniwersalność systemów kominowych

Ceramiczne systemy kominowe mogą odprowadzać spaliny każdego typu, bez względu na rodzaj paliwa. Kominy systemowe są kompatybilne z różnymi urządzeniami grzewczymi, zarówno z kotłami na paliwo stałe jak i z paleniskami opalanymi gazem czy olejem opałowym.

Wygoda

Komin systemowy to gotowe, spełniające wymagania techniczne najnowocześniejszych urządzeń grzewczych rozwiązania, które zaprojektowano również z myślą o wygodzie montażu i ich użytkowania. Składają się z gotowych prefabrykowanych elementów. Prosty montaż, zgodnie z dostarczaną instrukcją montażu, ogranicza prawdopodobieństwo popełnienia błędów montażowych. Prefabrykowane systemy kominowe dają także wiele możliwości w sposobie wykończenia komina.

Bezpieczeństwo

Komin systemowy posiadają europejski znak CE, są odporne na pożar sadzy oraz na kwasy występujące w spalinach. Parametry techniczne kominów systemowych dobrane są odpowiednio do dedykowanego rodzaju kotła i opału. W systemach kominowych mamy również kominy uniwersalne, pozwalające na ewentualne późniejsze zmiany rodzaju stosowanego opału czy wymianę kotła bez konieczności wymiany całego systemu kominowego.

Oszczędność

Wielofunkcyjne i energooszczędne systemy kominowe pozwalają na zmniejszenie strat energii zwiększając jednocześnie sprawność podłączonych urządzeń grzewczych zmniejszając tym samym bieżące koszty ogrzewania. Dodatkowe oszczędności mamy też już w momencie budowy komina systemowego. Nieskomplikowany montaż powala na znaczne uproszczenie i przyspieszenie prac budowlanych, co prowadzi jednocześnie do obniżenia kosztów związanych z wynajęciem ekipy budowlanej.

Komin systemowy cena

Poniżej przedstawiamy Państwu ceny cennikowe na nasze systemy kominowe. Od tych cen przysługują Państwu rabaty. W przypadku zainteresowania na inny rodzaj komina zapraszamy do przesłania zapytania.

Komin systemowy uniwersalny z wkładem ceramicznym przeznaczony jest do paliw stałych i ciekłych (drewno, węgiel, ekogroszek, trociny, pelet, brykiet, biomasa, gaz i olej), a także do kominków z płaszczem wodnym.

komin systemowy uniwersalny cena