Wymiana stropu w starym domu. Czym go zastąpić, kiedy i jak wymienić?

Wymiana stropu w starym domu to coś co czeka niektórych właścicieli domów. Budynki z wielowiekową historią przyciągają do siebie inwestorów niepowtarzalnym klimatem. Często jednak w cenie otrzymujemy nie tylko oryginalny dom, kamienicę czy willę, z wszystkimi architektonicznymi smaczkami i niejednokrotnie ciekawą przeszłością, ale także wszelkie niedoskonałości i uszczerbki wywołane nieuchronnym działaniem czasu.

Zabytkowe budynki niejednokrotnie wymagają kompleksowego remontu – w zamian będą cieszyć oko przez kolejnych kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat. Często bywa tak, że naprawa stropu drewnianego jest nieopłacalna i jedynym racjonalnym wyborem będzie jego wymiana

Jednym z elementów konstrukcji starych budynków, szczególnie narażonym na uszkodzenia jest strop. Jego stabilność i trwałość mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania budynku, a także trwałości całej konstrukcji. W zabytkowych obiektach najczęściej stropy wykonywane były z drewna, rzadziej stalowej. Przed rozpoczęciem prac remontowych niezbędna jest dokładna analiza stanu technicznego budynku. Wówczas należy także ocenić, czy konieczna jest całkowita wymiana stropu, czy może wystarczające będzie jego wzmocnienie.

Kiedy konieczna jest wymiana stropu w starym domu?

Decyzję o wymianie starego stropu należy podjąć na podstawie profesjonalnej ekspertyzy konstrukcyjno-wytrzymałościowej całego obiektu. Czasami stan stopu można określić już na pierwszy rzut oka. Bardzo często w starszych budynkach stropy są odkształcone lub wyraźnie pracują podczas poruszania się po budynku. Jednak w niektórych sytuacjach strop może wydawać się w dobrym stanie – wówczas należy dokładnie przyjrzeć się posadowieniu belek stropowych, które w miejscu połączenia ze ścianą mogą być spróchniałe i uszkodzone na skutek działania wilgoci, pleśni, a także obciążeń, jakim stropy były poddawane.

Czy zawsze konieczna jest wymiana starego stropu? Zdecydowanie nie, choć takie rozwiązanie daje pewność (a z pewnością zwiększa ją), że w przyszłości unikniemy konieczności ostatecznej wymiany stropu. Na czym polega wzmocnienie starego stropu drewnianego? Do tego celu stosuje się zwykle cienkowarstwową płytę żelbetową. W ramach wzmocnienia starego stropu, usuwa się jego wszystkie elementy, pozostawiając tylko belki nośne.

Następnie układa się szalunek tracony z blach profilowanych oraz kotwy, które posłużą do spinania belek z płytą żelbetową. Dla zwiększenia izolacyjności akustycznej najczęściej wypełnia się przestrzenie między belkami wełną mineralną.  Konstrukcja jest lekka i nie zmienia drastycznie grubości stropu.

Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie dostępne jest tylko w momencie, gdy belki nośne nie są uszkodzone na skutek korozji biologicznej, pożaru lub na skutek uszkodzeń mechanicznych. W przeciwnym razie konieczna jest wymiana stropu. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu rozwiązań należą stropy Rector oraz płyty WPS.

Jak przeprowadza się wymianę stropu w starym domu?

Wymiana stropu w starym, często zabytkowym budynku jest bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem niż wykonanie stropu od podstaw w powstającym obiekcie. Istotny jest dobór rodzaju systemu stropowego, tak by odpowiadał możliwościom technicznym budynku. Najważniejszym parametrem jest waga stropu, ponieważ ciężar tego elementu ma realny wpływ na wytrzymałość konstrukcji, w szczególności fundamentów.

Kiedy zostanie podjęta decyzja o doborze odpowiedniego stropu, wówczas należy przejść do prac związanych z przygotowaniem budynku do wymiany stropu. Najistotniejszą częścią tych przygotowań, jest zapewnienie odpowiedniego oparcia i zakotwienia w ścianach. Najczęściej wykonuje się to poprzez wykonanie odpowiednio głębokich bruzd w murze, a następnie wykonanie wieńca żelbetowego – takiego rozwiązania wymagają płyty WPS.

Jeżeli z przyczyn technicznych lub w związku ze stanem budynku niemożliwe jest wykonanie bruzdowania w ścianach, lub montaż płyt prefabrykowanych jest niemożliwy, istnieje inne rozwiązanie. W przypadku wyboru stropów Rector wystarczy wykonać otwory montażowe o średnicy około 20 cm przy pomocy otwornicy. To nie tylko ogranicza liczbę prac, ale także zmniejsza ingerencję w konstrukcję budynku.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie można dopuścić do zbyt dużego obciążenia ścian zabytkowego budynku, a konieczne jest uzyskanie stropu o zwiększonej wytrzymałości (adaptacja budynku na lokal użytkowy), stosuje się specjalne rozwiązanie. Polega ono na stworzeniu wewnątrz obiektu stalowej konstrukcji, która osadzona jest na dodatkowym fundamencie. Nie tylko stanowi on doskonałe podparcie dla stropu na belkach stalowych (płyty WPS), ale także wzmacnia konstrukcję budynku, usztywniając mury.

Z wymianą stopu związane są nie tylko prace przeprowadzane wewnątrz budynku, ale także obejmujące transport komponentów do remontowanego obiektu. W przypadku kamienic czy willi umiejscowionych w dość ciasnej zabudowie miejskiej nie zawsze możliwe jest użycie ciężkiego sprzętu czy dźwigu. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę wybierając metodę remontowania stropu. Przeanalizujmy czym różnią się od siebie stropy wykonane z płyt WPS od systemów stropowych Rector.

Zastosowanie płyt WPS w starych budynkach

W wymianie stropów na nowe, istotną kwestią jest ograniczenie prac mokrych i maksymalne uproszczenie przebiegu prac remontowych. Dlatego jednym w popularniejszych rodzajów stropów wykonywanych w istniejących obiektach, są stropy skonstruowane belek stalowych i płyt WPS.

Na wstępie warto wspomnieć, czym są płyty WPS. Wrocławska Płyta Stropowa nie jest nowym wynalazkiem. W budownictwie stosowana jest od kilkudziesięciu lat, a dokładniej od lat 60 XX w. Wrocławska Płyta Stropowa znana jest także jako Łódzka, lub Warszawska Płyta Stropowa, jednak zmianie ulega w tym przypadku tylko nazwa, a nie właściwości. Mimo upływu tylu lat, płyty stropowe WPS nie straciły na swojej użyteczności i wciąż doceniane są za uniwersalność zastosowania.

Naprawa stropu drewnianego – Wykonanie stropu WPS – niezbędne elementy, przebieg montażu

Do wykonania stropu na bazie płyt WPS niezbędne nam będą określone elementy, składające się na całość konstrukcji. Z pewnością kluczowym elementem jest płyta WPS. Jest to płyta prefabrykowana, której szerokość wynosi 40 cm. Dostępne są różne długości płyty od 80 do 160 cm – rozmiary płyt dostępne są co 10 cm. Najczęściej stosowanymi wielkościami płyt są płyty o długości 90 – 150 cm. Płyty WPS posiadają w wewnątrz siatkę zbrojeniową z prętów stalowych. Oparcie dla Wrocławskich Płyt Stropowych stanowią dwuteowniki stalowe (zwane tregrami) o przekroju poprzecznym o kształcie litery T.

Tregry dostępne są w długości od 3 do 18 m, co umożliwia uzyskać strop o dużej rozpiętości. To bardzo istotne szczególnie w przypadku remontu kamienic czy willi. Belki stalowe owijane są siatką Rabitza, aby możliwe było otynkowanie stalowych elementów od spodu. Do połączenia płyt WPS z teownikiem niezbędny będzie beton – najlepszym wyborem będzie beton C20/25. Nakłada się go na łączenie płyty i teownika, tworząc trwałe połączenie.

Wykonując strop WPS nie należy zapominać o odpowiedniej izolacji akustycznej i cieplnej. W tym celu stosuje się lekkie materiały, które stworzą odpowiednią izolację i jednocześnie nie zwiększa nadmiernie ciężaru stropu. Najczęściej w tym celu używa się styropianu, wełny mineralnej lub luźnego keramzytu. Na przygotowanej warstwie izolacji ułożona zostaje warstwa betonu, która tworzy wykończenie stropu.

Dlaczego warto zdecydować się na nowy strop z płyt WPS?

Stropy WPS często stosowane są jako zastępstwo dla starych stropów, otrzymując pozytywną opinię Głównego Konserwatora Zabytków. Konstrukcja i montaż stropów WPS nie narusza konstrukcji budynku, a także nie obciąża jej nadmiernie. Zaletą tego rodzaju stropów jest ich bardzo prosty montaż – stalowe belki mocowane są w murze po wykonaniu bruzdowania i żelbetowego wieńca wzmacniającego, a następnie na belkach układane są przy pomocy dźwigu płyty WPS. Płyty prefabrykowane można dostarczyć dźwigiem na konkretną kondygnację budynku, wykorzystując w tym celu otwory okienne.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niewątpliwą zaletą płyt WPS jest możliwość doboru odpowiedniego wymiaru płyty i skonstruowanie stropu nawet w nietypowych budynkach. Różna może być także odległość między tregarami. Warto wiedzieć, że podczas budowania stropu nie ma konieczności wykonywania podpór montażowych co generowałoby dodatkowe koszty, a także wydłużało czas pracy. Brak podpór oznacza także zmniejszenie obciążenia wywieranego na niższe kondygnacje budynku – to istotny aspekt, szczególnie gdy wymianie podlega jeden strop na wyższej kondygnacji. Montaż stropów WPS możliwy jest do przeprowadzenia przez dwie osoby.

Stropy WPS doskonale sprawdzają się również w obiektach o dużej rozpiętości – nawet przekraczającej 12 m. Możliwe jest także wykonanie stropu o wysokości od 140 mm do 320 mm, w zależności od wymagań technicznych budynku i wytrzymałości stropu, jaką chcemy uzyskać.

Nowoczesne stropy Rector i Rectolight

Wykonanie odpowiednio głębokich gniazd do montażu stropu WPS, a także transport płyt prefabrykowanych nie zawsze jest możliwy, wygodny czy bezpieczny dla inwestycji. Budynki, które nas otaczają starzeją się, dlatego warto wciąż poszukiwać rozwiązań, które pozwolą na ich renowację. Innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu budowy stropu są stropy Rector oraz Rectolight. Ich montaż jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku stropów złożonych ze stalowych teowników i płyt betonowych. Na korzyść stropów Rector przemawia także waga konstrukcji – w szczególności w przypadku stropu w wariancie Rectolight – dzięki temu unikniemy nadmiernego obciążenia stropu.

Na czym zatem polega innowacyjność montażu stropów Rector? W przeciwieństwie do tradycyjnych metod nie jest konieczne wykonywanie pracochłonnego bruzdowania ściany. W wielu przypadkach wykorzystać można istniejące gniazda w murach lub wykonać nowe przy pomocy otwornicy (wymagana średnica 20 cm). Jest także możliwość wykonania wieńca cofniętego na pierwszym rzędzie pustaków. W przypadku zarówno stropu Rector, jak i Rectolight wystraczające jest zapewnienie 5 cm oparcia.

Czym wyróżniają się stropy Rector?

Stropy Rector są rodzajem stropów gęstożebrowych, które charakteryzują się dużą rozpiętością – nawet do 10 mb. Ten system stropowy składa się z kilku elementów:

  • Belek stropowych strunobetonowych
  • Wypełnienia w postaci pustaków wibroprasowanych i betonowych

Pustaki wraz z belkami obkłada się siatką zgrzewaną i zalewa nadbetonem. Zaletą stropów Rector jest ich bardzo niska waga, co ma ogromne znaczenie w przypadku stropów w starych budynkach, a także obiektach zabytkowych. Wybór tego rodzaju stropów oznacza także mniejsze koszty dodatkowe związane z montażem stropu. Należy liczyć się tylko z zakupem nadbetonu, prętów zbrojeniowych przypodporowych i siatki zbrojeniowej. Nie ma konieczności stosowania żeber rozdzielczych. Stropy Rectror wymagają także znacznie mniej podpór montażowych niż klastyczne rozwiązania.

Oznacza to nie tylko niższe koszy i skrócenie czasu pracy, ale co najważniejsze, pozwala to ograniczyć nacisk na strop znajdujący się na kondygnacji poniżej. W przypadku zastosowania stropów Rector w starych kamienicach czy willach, zaletą jest także możliwość uzyskania dużej rozpiętości stropu i nośności dostosowanej do wymagań technicznych związanych z użytkowaniem danego obiektu. W przypadku stropów Rector nie występuje klawiszowanie, czyli ryzyko wystąpienia rys i pęknięć na suficie, co pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza budynku.

Parametry stropu Rector są dość elastyczne. W zależności od zapotrzebowania wykonywany jest indywidualny projekt stropu, w którym uwzględniane jest użytkowanie budynku, wymagana nośność stropu, ognioodporność i izolacja akustyczna. Od czego zależna jest ognioodporność stropu? W dużej mierze wpływ ma na to rozmieszczenie belek, a także użycie do obłożenia belek gipsu. Jeżeli inwestycja wymaga, aby strop spełniał wymagania zgodne z kategorią ITB i REI, możliwe jest odpowiednie zaprojektowanie stropu, a także dobór materiałów.

Jak przebiega montaż stropu Rector?

Montaż stropów Rector jest łatwy i szybki, a co najważniejsze, nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Jest to istotna informacja w przypadku budynków zabytkowych umiejscowionych w ścisłej zabudowie miejskiej lub w trudnym terenie – wszędzie tam, gdzie dojazd ciężkiego sprzętu jest utrudniony, lub wręcz niemożliwy. Przestrzegając zaleceń dotyczących minimalnej głębokości oparcia wynoszącej 5 cm (w przypadku starego muru 7 cm) należy ułożyć belki obok siebie, zachowując rozstaw 59 cm – 60 cm. Żeby uzyskać równe odległości i zachować prawidłowy rozstaw belek, na każdym końcu układamy pustak deklowany.

Jak już wspomnieliśmy, liczba niezbędnych podpór montażowych jest ograniczona do minimum. W przypadku stosowania jednej podpory umieszczamy ją w połowie rozpiętości stropu, a jeżeli decydujemy się na zastosowanie dwóch podpór, wówczas ustawiamy je w odległościach 1/3 – 1/3 – 1/3 lub 2/5 – 1/5 – 2/5 rozpiętości stropu. Jako podpory montażowe stosuje się podpory i dźwigary drewniane, które podpieramy stemplami w taki sposób, aby uzyskać ujemną strzałkę ugięcia L/500.

Stropy Rector w doskonały sposób łączą w sobie trwałość i nośność z prostotą montażu. W niektórych przypadkach jest wymagana jeszcze większa redukcja wagi. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest system stropów Recolight, będący doskonałą alternatywą dla tradycyjnych stropów gęstożebrowych.

Stropy Rectolight jako doskonałe zastępstwo stropów drewnianych

Wymiana starych stropów, najczęściej wykonanych z drewna na nowe stropy stawia inwestorom i projektantom wiele wymagań, jakie muszą spełnić. Wykorzystane materiały i zastosowane metody muszą uwzględniać zarówno bezpieczeństwo osób użytkujących budynek w przyszłości, jak i możliwie najmniej ingerować w konstrukcję budynku, spełniając tym samym wymogi Konserwatora Zabytków. Z myślą o renowacji budynków zabytkowych stworzony został system stropowy Rectolight.

Jest to nieco odmieniona wersja stropu gęstożebrowego Rector. W stropie Rectolight pustaki betonowe zostały zastąpione specjalnym wypełnieniem wykonanym z naturalnego sprasowanego drewna. Do największych atutów tego rozwiązania zaliczyć należy bardzo niską wagę stropu, a także dużą elastyczność zastosowania i dopasowania do danego projektu.

Z czego składa się strop Rectolight i na czym polega jego fenomen?

Stropy Rectolight coraz częściej są wybierane przez inwestorów i zalecane przez specjalistów, jako nowe stropy w przypadkach budynków zabytkowych, wypierając tym samym stropy gęstożebrowe oraz stropy z płyt WPS. Największą innowacją jest materiał, z jakiego wykonane są elementy stropu. Strop Rectolight składa się ze sprężonych belek strunobetonowych (podobnie jak Rector), ale zamiast klasycznych pustaków wypełniających przestrzeń między belkami, zastosowano w tym przypadku wypełnienie ze sprasowanego drewna naturalnego, które jest niezwykle lekkie. Do tego stosuje się siatkę zbrojeniową, lekki szalunek wieńca oraz beton monolityczny do zalania stropu i dodatkowe pręty wzmacniające konstrukcję.

Jak przebiega montaż stropu Rectolight?

Sposób montażu stropu Rectolight jest bardzo zbliżony do układania stropu gęstożebrowego. Belki wymagają dobrego oparcia w murze – dla nowych budynków zalecana głębokość oparć wynosi 5 cm, ale w przypadku stosowania stropów Rectolight w starszych budynkach zaleca się wykonanie oparcia o głębokości 7 cm. Belki układamy obok siebie w odpowiednim rozstawie (59 cm – 60 cm) i umieszczamy na końcach pustaki deklowane, w celu zachowania równych odległości pomiędzy belkami. Dzięki zastosowaniu bardzo lekkiego wypełnienia, w znaczącym stopniu zostaje skrócony czas prac montażowych i nie ma konieczności używania ciężkiego sprzętu.

Znacznie mniej kłopotliwy jest również transport materiałów i ich składowanie – jedna paleta wypełnienia Rectolight pozwala na wykonanie nawet 90 m2 stropu. Ułożenie stropu możliwe jest nawet w dwie osoby, a czas wykonania jest nawet dwukrotnie krótszy niż w przypadku klasycznych systemów stropowych. Należy także wspomnieć, że w przypadku stropów Rectolight eliminujemy konieczność wykonywania prac mokrych, a także zmniejszamy konieczność zastosowania podpór montażowych (wystarczą jedna lub dwie na cały strop).

System stropowy Rectolight umożliwia wykonanie bardzo lekkiego stropu o rozpiętości nawet do 8 metrów. Wysokość stropu jest dość elastyczna, w zależności od wymagań projektu może ona wynieść od 16 cm do 26 cm. Jak już wspomnieliśmy, ogromnym atutem stropów Rectolight jest bardzo niska waga, która wynosić może około 187 kg/m2. Minimalne zużycie betonu w przypadku tego rodzaju stropu wynosi 60 l/m2. Technologia zastosowana przy wykonaniu stropu Rectolight skutecznie pozwala na wyeliminowanie efektu klawiszowania, co oznacza brak widocznych nieestetycznych pęknięć na suficie.

Czy można wykonać strop Rectolight bez użycia podpór?

Gruntowne remonty zabytkowych czy po prostu leciwych budynków nie należą do najłatwiejszych przedsięwzięć i niejednokrotnie mogą zaskoczyć. Choć stropy Rectolight wymagają zaledwie kilku podpór montażowych, to czasem i ta ilość może być zbyt duża. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy warunki techniczne nie pozwalają na zastosowanie podpór montażowych? W przypadku systemu stropowego Rectolight możliwe jest zastosowanie odpowiednich belek, które eliminują konieczność stosowania podpór montażowych.

Bez użycia podpór montażowych możemy wykonać strop o rozpiętości około 5,5 m. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, a także wówczas, gdy strop poniżej charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością i nie jest wskazane opieranie na nim obciążeń w postaci podpór.

Montaż stropu Rectolight bez podpór montażowych znajduje swoje zastosowanie także w obiektach zabytkowych, w których na starym stropie występują zdobienia, sztukateria czy freski. Żeby nie utracić cennych zabytkowych elementów architektury, istnieje możliwość wykonania stropu Rectolight bezpośrednio nad starym stropem, który chcemy zachować. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki montażu istnieje możliwość umieszczenia nowych belek stropu pomiędzy elementami już istniejącymi.

Efekt ten pozwala uzyskać specyficzna geometria systemu stropowego Rectolight. W zależności od zastosowanych paneli wypełniających możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni i montaż stropu poniżej górnej krawędzi starego stropu.

Dzięki zastosowaniu stropów Rectolight możliwe jest stworzenie solidnego i wytrzymałego stropu budynku, bez uszczerbku dla wartości historycznej budynku. Warto zauważyć, że specyfika konstrukcji tego systemu stropowego umożliwia zmniejszenie grubości nowego i starego stropu, co oznacza mniejszą ingerencję i zmiany w wymiarach budynku.

Montaż stropu Rectolight wraz z innymi instalacjami

Nowoczesne instalacje zakładane są nie tylko w nowoczesnych domach, ale nawet w stuletnich obiektach. Ze względów bezpieczeństwa najczęściej wymieniana jest instalacja elektryczna. Szczególną popularnością cieszy się wentylacja mechaniczna, a także instalacje mające na celu automatyzację działania instalacji w budynku. Dzięki zastosowaniu stropów Rectolight możliwe jest ukrycie w stropie wszystkich elementów instalacji.

W zależności od wielkości kanałów wentylacyjnych stosuje się montaż na stropie, w warstwie izolacji akustycznej lub pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym, wykonanym z płyty kartonowo-gipsowej. Zaletą systemu stropowego Rectolight jest to, że umożliwia on umieszczenie kanałów wentylacyjnych czy innego rodzaju instalacji między belkami stropowymi, a przestrzeń ta jest dostępna aż do momentu montażu sufitu podwieszanego.

Ile kosztuje wymiana stropu drewnianego?

Koszty wymiany stropu zależą od wielu czynników z czego najważniejszy jest koszt robocizny oraz użytych materiałów. Nasze miasta wypełnione są zabudową z niesamowitą historią. Warto zachować jak najwięcej z nich – szczególnie, że nowoczesne technologie wykorzystywane w budownictwie coraz częściej na to pozwalają. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wymiany stropów w starym budynku zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: