Zbrojenie stropu

Zbrojenie stropu jest jednym z najważniejszych czynników wpływający na nośność i wytrzymałość stropu. Z uwagi na coraz większe braki z wykwalifikowaną kadrą budowlaną coraz większą popularność zdobywają te stropy, które nie wymagają układania pełnego zbrojenia. W tym artykule porównamy różne rodzaje systemów stropowych biorąc pod uwagę to, w jaki sposób się je zbroi

zbrojenie stropu

Zbrojenie stropu monolitycznego

Stropy monolityczne są najpopularniejszym rodzajem stropów stosowanych w Polsce. Ich popularność zawdzięczamy głównie tym, że jest to technologia znana i chętnie stosowana przez firmy budowlane. Szalowanie stropu monolitycznego wymaga jednak dużych umiejętności i czasu co bezpośrednio przekłada się na ich cenę oraz czas wykonania. Projekt zbrojenia stropu monolitycznego oprócz części rysunkowej w której pokazane jest zbrojenie płyty stropowej musi zawierać również zestawienie obciążeń.

Zbrojenie stropów monolitycznych należy do najbardziej pracochłonnych prac w stropach monolitycznych układach bezpośrednio na budowie.

Jak wykonać zbrojenie stropu monolitycznego?

Do prawidłowego ułożenia zbrojenia konieczny jest projekt budowlany w tym rysunek zbrojenia stropu w którym rozrysowane jest i opisany sposób zbrojenia stropu. Zbrojenie stropu monolitycznego wymaga stosowania szalowania stropu, co jest czynnością pracochłonną i kosztowną. Wiele firm budowlanych posiada jednak odpowiednie systemy do szalunków stropów i chętnie z nich korzysta w kolejnych budowach

szalowanie stropu monolitycznego

W projektach stropów monolitycznych oprócz przekrojów prętów zbrojeniowych, ich średnic i długości pokazane są również na rysunkach ich rozmiary oraz kształt. Do odczytywania rysunków zbrojenia stropów monolitycznych wymagane jest pewne doświadczenie oraz umiejętności. Prace przy szalowaniu i zbrojeniu stropów monolitycznych wykonują cieśle i zbrojarze pod nadzorem osób uprawnionych. Przez ułożeniem betonu osoby uprawnione takie jak kierownik budowy lub inspektor nadzoru jest zobowiązany do odbioru zbrojenia. Bez jego akceptacji nie może dojść do zalania stropu betonem

zbrojenie stropu monolitycznego

Zbrojenie stropu zasady

Dobór zbrojenia stropu monolitycznego wymaga dużej wiedzy i doświadczenia budowlanego konstruktora stropu. Dużo łatwiej jest wykonać projekt stropu prefabrykowanego. Stropy monolityczne wybierane są często z tego powodu, że można je wykonać dla budynków o bardzo zróżnicowanych kształtach, tam gdzie liczymy każdy cm wysokości budynku oraz tam, gdzie dochodzić może do szkód górniczych.

Zbrojenie stropu filigran

Jak zazbroić strop filigran?

Zbrojenie stropu monolitycznego filigran jest podobne jednak dużo prostsze od zbrojenia stropu monolitycznego. Wynika to z faktu, że zbrojenie dolne zaszyte jest w płycie prefabrykowanej filigran.

Górne zbrojenie stropu będzie się zatem ograniczało do zbrojenia górnego oraz do zbrojenia podłużnego styków płyt filigran. Styki należy połączyć używając do tego siatki lub prętów o średnicy 6 mm i długości 0,48 m w rozstawie co 30 cm.

Zbrojenie podłużne styków płyty filigran zabezpiecza strop przed klawiszowaniem wynikającym z nierównomiernego odkształcania się poszczególnych fragmentów budynku

zbrojenie stropu filigran

Zbrojenie stropu Teriva

Jak zbroić strop Teriva

Jak zrobić zbrojenie stropu Teriva? Zbrojenie stropu Teriva jest znacznie prostsze niż w przypadku stropów monolitycznych, czy stropów filigran. Ogranicza się ono do wykonania żeber rozdzielczych oraz ułożenia zbrojenia przypodporowego (P-1, P-2, Z-1, Z-2) i całość zalewa nadbetonem. Oprócz tego tak zresztą jak w przypadku każdego z rodzajów stropu należy ułożyć zbrojenie w wieńcach.

Jak zalać strop?

Jako, że zalewanie stropu wiąże się z tym, że zbrojenie na strop stanie się zakryte stąd wymagany jest odbiór zbrojenia. Strop można zalać dopiero po odebraniu zbrojenia przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru.

zbrojenie stropu teriva