Balkony prefabrykowane i płyty balkonowe

Balkony prefabrykowane i płyty balkonowe prefabrykowane stosuje się najczęściej tam, gdzie najważniejsza jest szybkość realizacji i cena inwestycji. Dzieje się tak ze względu na zdecydowane przyspieszenie prac budowlanych. Nasze płyty balkonowe dostarczamy z łącznikami termicznymi typu isocorb (izokorby). Najczęściej stosuje się je w budynkach wielorodzinnych. Oprócz balkonów betonowych jako producent stropów oferujemy także szyby windowe i schody prefabrykowane, w tym schody prefabrykowane zabiegowe.

Balkony prefabrykowane oferujemy zarówno w wersji balkonów pełnych z łącznikami termicznymi, jak i balkonów z płyt filigran Każdy z balkonów podlega zaprojektowaniu oraz przechodzi przez proces uzgodnień projektowych z naszymi klientami zanim zostanie zlecony na produkcję. Uzgadniamy również maksymalne wymiary balkonów w taki sposób, by ułatwić ich montaż przy użyciu dostępnych urządzeń dźwigowych na budowie

Zobacz na niektóre z naszych filmów opisujące nasze prefabrykaty

 
 

Jakie zalety mają balkony prefabrykowane i płyty balkonowe prefabrykowane

Poniżej przedstawiamy kilka z kluczowych zalet balkonów prefabrykowanych

  • prace mokre – eliminacja miejsc wylewanych na mokro. Balkony montujemy wraz z montażem (układaniem) stropu
  • podpory montażowe – konieczne jest zastosowanie podpór montażowych
  • dokumentacja projektowa – zapewniamy pełną dokumentację projektową
  • grubość płyty balkonowej / wysokość – elastyczna wysokość balkonów zwykle ok. 16 do 20 cm
  • wielkość balkonów – duże rozpiętości (zawsze przeliczamy maksymalną rozpiętość balkonu)
  • izocorby – balkony przywozimy łącznie z łącznikami termicznymi (isocorby), co znacznie skraca proces montażu

Balkony prefabrykowane – cechy

Płyty balkonowe prefabrykowane to jedne z chętniej wybieranych obecnie elementów prefabrykowanych. Dzieje się tak dlatego, że są stabilne, wytrzymałe, odporne na wstrząsy, a przy tym stawia się je naprawdę szybko! Ponadto prefabrykaty to tzw. „czyste” materiały. Montując balkon prefabrykowany, nie pozostawimy wokół domu bałaganu, jak w przypadku murowanych konstrukcji. Nie trzeba także korzystać z szalunków, czy robót zbrojarskich, dzięki temu sprzątanie po montażu tego typu balkonu pójdzie o wiele sprawniej.

Termoizolacja i nowoczesny design balkonów z prefabrykatów

Balkony prefabrykowane żelbetowe wykazują duże właściwości termoizolacyjne. Zastosowane w nich wkładki termiczne, skutecznie chronią przed powstawaniem mostków cieplnych i utratą cennego ciepła. Tym samym, mimo że stanowią najbardziej wysuniętą część domu Balkony nie są narażone na zimno zewnętrze, a powierzchnia użytkowa nie jest wyziębiona. Znacząco podnosi się także komfort samego użytkowania. Co istotne, balkony i tarasy wykonywane są w nowoczesnym wzornictwie. Wysoko jakościowy design pasuje do budynków zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Istnieje także możliwość wyeksponowania różnych elementów w surowym betonie, także w kolorowym.

Gotowe balkony betonowe są bezpieczne, stabilnie połączone z płytami stropowymi. Można je bez problemu obciążać pozostawiając na nich w lecie komplet mebli wypoczynkowych. Do każdego z nich, można dobudować także system odwodnieniowy rur spustowych, w zależności od preferencji. Wszystkie elementy prefabrykowane są ze sobą odpowiednio zespolone!

płyta balkonowa

Poniżej przedstawiamy elementy potrzebne do wykonania płyty balkonowej prefabrykowanej

Balkony i płyty balkonowe prefabrykowane

Sam balkon jest z oczywistych powodów głównym elementów balkonów prefabrykowanych. Balkony zawsze wykonujemy pod konkretne zamówienie poprzedzając ich produkcję uzgodnieniami projektowymi. Bardzo ważnym elementem nowoczesnego elementu prefabrykowanego są łączniki termiczne.

Łączniki termiczne zwane przez fachowców izocorbami lub izokorby. Izocorby to element łączący balkon ze stropem. Łącznik termiczny ma funkcję zarówno łączenia balkonów, jak i stanowi zabezpiecza płyty balkonu przed przenikaniem ciepła zabezpieczając przed powstaniem mostka termicznego.

W wielu przypadkach łącznik termiczny ma również funkcję zabezpieczenia przeciwogniowego. Łączenie balkonu ze stropem za pomocą łączników termicznych jest rozwiązaniem bezpiecznym i sprawdzonym, a jego cena zależy od wielu czynników wynikając z samego projektu balkonów

Gdzie stosujemy gotowe balkony

Płyty balkonowe stosuje się przede wszystkim w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej. W budownictwie jednorodzinnym za wyjątkiem inwestycji deweloperskich czyli powtarzalnych, stosowanie takich prefabrykatów będzie zbyt trudne do wykonania. W budownictwie wielorodzinnym, czyli tam gdzie czas realizacji inwestycji i koszty mają największą wartość istnieje największa potrzeba ich zastosowania. Palkony prefabrykowane montuje się w tym samym czasie, kiedy montuje się strop. W nowoczesnym budownictwie prefabrykowane balkony jako producent balkonów wykonujemy z gotowych elementów, co gwarantuje krótszy czas montażu przy jednoczesnej stabilności całej konstrukcji.

Projektowanie balkonów

Choć na budowę przyjeżdża balkon gotowy jednak zanim zostanie wyprodukowany musi zostać zaprojektowany. Betonowe płyty balkonu spełniają funkcję konstrukcyjną i wymagają projektu oraz jego zatwierdzenia u osób upoważnionych na budowie. Konstrukcja balkonu prefabrykowanego wymaga zastosowania łącznika termicznego, który również podlega zaprojektowaniu.

balkony prefabrykowane

Jak montuje się balkony prefabrykowane

Zamontowanie balkonu z gotowych elementów stalowych, prefabrykowanych jest niezwykle łatwy. Profesjonalnej ekipie zajmuje to kilka dni, w zależności od powierzchni oraz rodzaju elewacji całej konstrukcji. Jeśli  balkon jest w budownictwie jednorodzinnym, montaż powinien zająć nie dłużej niż jeden dzień. Konstrukcja składa się z gotowych elementów, które są przywożone na plac budowy. Nie trzeba ich poprawiać, ani wykonywać żadnych obróbek. Ekipa profesjonalistów montuje ze sobą poszczególne elementy konstrukcyjne.

Zamontowanie kotew chemicznych

Jeśli budynek jest z termoizolacją, montaż wszystkich kotew w pojedynczym, przydomowym balkonie, powinien zająć około 30 minut.

Prace wykończeniowe przy balkonach prefabrykowanych

Uzależnione są od rodzaju całej elewacji oraz ilości balkonów. Jeśli montujemy balkony w wielu miejscach w inwestycji, prace potrwają nieco dłużej, jeśli w domu jednorodzinnym, to od godziny do kilku godzin, w zależności od powierzchni. Balkon prefabrykowany jest obecnie jednym z popularniejszych rozwiązań montażowych, zwłaszcza w inwestycjach wielorodzinnych. Są wykonane z solidnych elementów gotowych, a także w pełni bezpieczne. Ich montaż jest niezwykle łatwy i nie tworzy bałaganu wokół budynku.

płyty balkonowe

Balkony prefabrykowane – cena

Płyta balkonowa prefabrykowana to jeden z popularniejszych prefabrykatów betonowych. Jest wytrzymała na warunki zewnętrzne, odporna na wstrząsy i bardzo łatwa i czysta w montażu. Balkon prefabrykowany jest bezpiecznie połączony z płytami stropowymi przy pomocy łączników balkonowych, tzw. izocorb. Pełnią one również funkcję łączników termicznych oraz zabezpieczenia przeciw ogniowego.

Balkony prefabrykowane mają cennik, na który składają się płyta balkonowa i isocorb, a cena uzależniona jest od ich wielkości. Cena za balkony prefabrykowane z isocorb i płyty balkonowe prefabrykowane kształtuje się w granicach od 400 do 800 zł netto/m2 balkonu. Balkon gotowy cena zawiera w sobie również transport na miejsce budowy. Balkon cena zawiera w sobie koszt łącznika termicznego.

Koszt budowy balkonu wynika również z jego kształtu oraz wysięgu. Im większy wysięg, tym balkon droższy. Im kształt bardziej skomplikowany, to jego cena również wzrasta.

balkony prefabrykowane cena cena