Ściany prefabrykowane betonowe
Ściany prefabrykowane betonowe to konstrukcje monolityczne, płytowe, dzięki którym można znacząco skrócić czas stawiania ścian budynku. Ich trwałość jednocześnie można porównać ze ścianami wznoszonymi z pustaków ceramicznych. Nowoczesna technologia i wysoka jakość wykonania sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę domu ze ścian prefabrykowanych.
Z czego składają się ściany prefabrykowane?
Proces prefabrykacji jest bardzo precyzyjny i nie ma tutaj miejsca na błędy i niedoróbki. Ściany prefabrykowane powstają w specjalnych, ogrzewanych formach, w pomieszczeniach, które są przeznaczone do dojrzewania betonu. W porównaniu do wylewania betonowych elementów na placu budowy, produkcja w specjalnych warunkach znacząco przyspiesza wiązanie się betonu. Gotowa ściana prefabrykowana betonowa może powstać w ciągu kilku dni. Powstaje z betonu konstrukcyjnego. Używany jest beton wysokiej klasy, np. C25, czy C30 o nasiąkliwości maksymalnie 6%. Ściany betonowe są cięższe od keramzytobetonowych. Charakteryzują się znacznie lepszą odpornością mechaniczną od ścian szkieletowych.
Ściany prefabrykowane betonowe powstają na zamówienie inwestora. Tworzony jest określony wymiar, otwory okienne i drzwiowe, a także otwory instalacyjne i wentylacyjne. Oczywiście ściany prefabrykowane to także ściany pełne, bez otworów okiennych.
Jakie są zalety wykorzystania ścian prefabrykowanych?
Decydując się na ściany prefabrykowane do konstrukcji budynku, zyskuje się kilkanaście centymetrów przestrzeni na każdej ścianie w porównaniu ze ścianami z pustaków, w związku z tym takie rozwiązanie zapewnia też większą przestrzeń użytkową, nawet o kilka metrów. Ściany prefabrykowane są gładkie, co sprawia, że nie trzeba wyrównywać ich powierzchni tynkiem i można bezpośrednio malować. Konstrukcja ścian zewnętrznych domu może być postawiona w dwa miesiące. Takie ściany zarówno zewnętrzne, jak i działowe mają bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne. Mogą być też przygotowane z warstwą ocieplenia na etapie produkcji, gdy materiał izolacyjny umieszczany jest między dwoma ścianami betonowymi.
Prefabrykowane ściany betonowe mogą być zatem zarówno jednowarstwowe jak i prefabrykowane ściany warstwowe. Montaż tego rodzaju konstrukcji jest niezależny od warunków pogodowych, dlatego ściany prefabrykowane betonowe można stawiać bez względu na porę roku. Kolejną zaletą wykorzystania prefabrykowanych ścian jest fakt redukcji kosztów robocizny. Harmonogram prac może zostać skrócony. Ponadto zwiększa się bezpieczeństwo na budowie. Bardzo ważnym atutem jest brak marnotrawstwa materiału i ograniczenie ilości odpadów na budowie.
Jakie jest zastosowanie ścian prefabrykowanych?
Tego rodzaju konstrukcje świetnie sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, ale i usługowym. Z prefabrykatów powstają zarówno ściany osłonowe, nośne, jak działowe. Służą do budowy prostych, nowoczesnych konstrukcji, także budynków wielokondygnacyjnych. Z prefabrykatów powstają także balkony, spoczniki i biegi schodowe, a także płyty stropowe.
Jak montuje się ściany prefabrykowane betonowe?
Wnoszenie ścian prefabrykowanych jest znacznie szybsze niż murowanie ścian z gazobetonu czy pustaków ceramicznych. Warto wiedzieć, że te konstrukcje wyposażone są w specjalne haki montażowe. Do ich montażu potrzebny jest ciężki sprzęt budowlany, ponieważ każda ściana waży od kilku do kilkunastu ton. Gotowe ściany łączone są złączami pionowymi i poziomymi. Boczne krawędzie są ukształtowane we wręby i mają wystające fragmenty zbrojenia. Po zestawieniu bokami, tworzy się gniazdko, które wypełnia się betonem. Nie ma potrzeby budowania szalunków.
Dodatkowy pręt przekładany jest przez pętlę zbrojenia wystającego z płyt i w ten sposób zabezpiecza element przed rozsunięciem. Jeśli mają być widoczne betonowe powierzchnie zewnętrzne, stosuje się złącza, które umożliwiają połączenie ścian przez zatrzaśnięcie. Kiedy budynek ma więcej niż jedną kondygnację, a nad ścianą parteru znajduje się prefabrykat ściany piętra, zazwyczaj stosuje się zbrojenie stabilizujące, wypuszczone z dolnego lub górnego elementu. Prace od zewnętrznych stron ścian nie muszą być wykonywane przy użyciu podestów roboczych.