Domy prefabrykowane betonowe

Domy prefabrykowane betonowe to odpowiedź na…

…rosnące ceny materiałów budowlanych – w naszej ofercie klient otrzymuje półroczną gwarancję ceny, na trudności w znalezieniu ekipy budowlanej – zapewniamy kompleksową usługę – gotowy projekt domu, wykonanie prefabrykatów i montaż na budowie. To również rozwiązanie na przeciągające się terminy – budowa domu do stanu surowego otwartego zajmuje nam nie więcej niż 3 miesiące.

Dom z prefabrykowanych betonowych modułów to sposób na spełnienie marzeń szybciej i taniej niż w tradycyjnym budownictwie. Zobacz nasze propozycje gotowych projektów domów wykonanych z prefabrykowanych modułów.

CZYM SIĘ WYRÓŻNIAJĄ DOMY PREFABRYKOWANE BETONOWE?

Przystępując do budowy domu z prefabrykowanych elementów mamy do dyspozycji ogrom możliwości, rozwiązań różniących się chociażby technologią produkcji poszczególnych elementów, sposobem montażu czy ceną.

Najczęściej pierwszą myślą przychodzącą nam do głowy, gdy mówimy o domach prefabrykowanych, czy domach modułowych, są domy drewniane – kojarzone z budownictwem skandynawskim. W tego typach domów stawiana jest najpierw drewniana konstrukcja – szkielet domu, który następnie uzupełniany jest ścianami ze sklejki. Jest to technologia wykorzystywana od wielu lat, powszechnie znana i rozpoznawana. Nie każdy jednak wie, że w budownictwie skandynawskim coraz częściej odchodzi się od drewna na rzecz innych, nowocześniejszych rozwiązań.

Pozostając przy sprawdzających się w każdych warunkach klimatycznych prefabrykowanych modułach, obecnie wybierane są raczej prefabrykaty keramzytowe i betonowe. Znaczna cześć domów modułowych stawianych w Skandynawii wykonana jest właśnie z prefabrykatów betonowych. Jako tańsza, trwalsza i bardziej energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, prefabrykowane konstrukcje betonowe zyskują coraz większą popularność nie tylko w Skandynawii.

U nas niestety technologia domów prefabrykowanych w powszechnej opinii łączona jest z socjalistycznym budownictwem z lat 70. Aby zerwać z ogólnie przyjętymi, negatywnymi schematami oraz poszerzyć wiedzę na temat zmian jakim technologia prefabrykacji budowlanych przeszła do tamtych czasów przedstawiamy uproszczony zarys technologii budowy domu z gotowych betonowych elementów.

Zwracając uwagę na wady i zalety prefabrykowanych modułów do budowy domu chcemy przybliżyć inwestorom te przemyślane rozwiązania. Chcemy, aby mając pełną wiedzę o możliwościach i ograniczeniach domów z prefabrykatów betonowych mogli świadomie dokonać wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania.

JAK POWSTAJE DOM Z PREFABRYKATÓW BETONOWYCH? KROK PO KROKU

Gdy mamy już za sobą etapy projektowania i załatwiania wszelkich formalności wymaganych przed rozpoczęciem budowy możemy przystąpić do prac ziemnych i fundamentowych.

Dom w stanie zerowym to ten moment, w którym fundamenty naszego przyszłego domu przygotowane są do wznoszenia właściwej konstrukcji. W przypadku budowy domu z prefabrykatów betonowych, nie czekając na osiągnięcie stanu zerowego inwestycji możemy rozpocząć już produkcję poszczególnych segmentów, co znacznie skraca czas realizacji inwestycji. Moduły produkowane są na zamówienie inwestora, pod konkretny, indywidualny projekt domu i dowożone na teren prac budowlanych w miarę bieżących potrzeb.

Na którym etapie budowy domu znajdują więc zastosowanie prefabrykowane elementy? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wyjaśnić czym jest stan surowy otwarty i czym jest stan surowy zamknięty.

W największym uproszczeniu, zakres prac budowlanych przy budowie domu do stan surowego otwartego obejmuje: budowę ścian nośnych, wykonanie stropu, wykonanie kominów, betonowanie schodów, montaż konstrukcji dachu i jego wstępnego pokrycia. W stanie surowym zamkniętym mamy do wykonania: montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wznoszenie ścian działowych i położenie pokrycia dachowego.

Stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty to milowe kroki w trakcie budowy. Po nich pozostają już tylko prace wykończeniowe i dopełnienie formalności po zakończeniu budowy.

Domy prefabrykowane. Etapy budowy domu krok po kroku

Odpowiadając na postawione wcześniej pytanie – prefabrykowane elementy znajdują zastosowanie na tym etapie budowy domu, w którym wznosimy główną jego konstrukcję.

  • Zamiast murowania ścian z gazobetonu czy pustaków ceramicznych mamy montaż ścian prefabrykowanych.
  • Wraz z zewnętrznymi ścianami nośnymi montujemy również prefabrykowane ścianki działowe.
  • Podobnie z budową stropu, zamiast wylewania praco- i czasochłonnego monolitu mamy gotowe płyty stropowe, co ponownie upraszcza i przyspiesza prace budowlane.
  • W trakcie budowy stropu montujemy również prefabrykowane schody i balkony, zyskując tym samym sposób kolejne tygodnie pracy.

Własny dom z prefabrykowanych elementów to oszczędność czasu

Budowa domu z prefabrykowanych betonowych elementów pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji nawet do 50% względem tradycyjnego budownictwa. Potrzebujemy jedynie 3 miesięcy, aby doprowadzić dom do stanu surowego otwartego z ociepleniem (bez dachu). Już w trakcie trwania prac ziemnych i fundamentowych produkowane są modułowe elementy domu do tego szybki montaż gotowych elementów na terenie budowy.

W jakiej wersji możemy wykonać dom prefabrykowany

Domy prefabrykowane betonowe wykonujemy najczęściej z montażem. Domy mogą być w wersji z dachem, lub bez dachu, a także z ociepleniem jako dwu lub trójwarstwowe, lub bez docieplenia

Domy prefabrykowane betonowe – cena i zakres podstawowych prac

Konsultacje projektanta + projekt zastępczy

Wykonanie + montaż ścian zewnętrznych trójwarstwowych ocieplanych pianką PUR

Wykonanie + montaż płyt stropowych filigranowych

Zalewanie stropów nadbetonem

Transport + HDS lub dźwig

Domy prefabrykowane betonowe

Jak długo trwa budowa domu prefabrykowanego

Sama budowa domu z elementów prefabrykowanych trwa bardzo krótko, jednak aby to było możliwe potrzebujemy wykonać wiele prac projektowych oraz uzgodnień, by móc cieszyć się z tego, że dom ten został odpowiednio przygotowany. Dlatego prace nad projektowaniem i uzgodnieniami należy rozpocząć znacznie wcześniej niż w przypadku domów tradycyjnych. Trzeba przyjąć, że ten czas na przygotowania to kilka miesięcy wielu rozmów i uzgodnień projektowych.

Domy prefabrykowane to idealne rozwiązanie dla osób, które działają z wyprzedzeniem oraz cenią sobie dopracowanie wielu spraw przed ich rozpoczęciem

Przygotowanie domu pod przyjęcie domu prefabrykowanego

Każdy dom wyceniamy indywidualnie, jednak nie zajmujemy się przygotowaniem płyty fundamentowej. Tak płyta powinna zostać przygotowania przed przystąpieniem do montażu gotowych elementów prefabrykowanych domu. Jesteśmy w stanie realizować zarówno pojedyncze inwestycje dla klientów indywidualnych, jak i większe inwestycje deweloperskie składające się z dużej ilości takich samych lub różnych projektów domów