Mur oporowy L-ka

Mur oporowy L-ka jest samodzielną konstrukcją, która chroni różnorodne inne budowle przed, np. osunięciem się. Jednymi z najpopularniejszych murów są mury oporowe L. Konstrukcje te mają bardzo charakterystyczny wygląd w kształcie litery L. Bardzo dobrze radzą sobie w stawianiu oporu budynkom lub elementom ogrodu. Służą także do podtrzymywania tymczasowego konstrukcji i chronią przez zawaleniem się budowli.

Jakie wymiary ma mur oporowy typu L-ka

Najczęstsze wymiary murów oporowych L-ka

Mur oporowy w kształcie L mogą mieć różne rozmiary. Głównie od wymiarów murów oporowych zależy ich cena. Najczęściej produkowane i sprzedawane są mury oporowe L w następujących wymiarach:

 • Mur oporowy L-ka 130/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 140/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 150/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 160/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 170/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 180/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 190/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 200/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 210/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 220/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)
 • Mur oporowy L-ka 230/115/100 s-15 (wysokość / szerokość /długość i grubość stopy)

Przekrój i zbrojenie muru

Poniżej przedstawiamy przekrój oraz zbrojenie muru oporowego prefabrykowanego typu L

Mur oporowy przekrój

Jakie zalety ma mur oporowy l-ka

Mur oporowy w kształcie L znajduje swoje zastosowanie zarówno w infrastrukturze budowlanej, jak i w prywatnym budownictwie. Wykorzystuje się te szalunki do podtrzymywania, np. nasypów przy drogach szybkiego ruchu. Bardzo często mur oporowy L-ka podtrzymuje również konstrukcję tunelu w czasie budowy. Coraz chętniej sięga się jednak po mur ten do zastosowania prywatnego. Wykorzystuje się mur L do podtrzymywania tarasów lub balkonów, gdy nie powstały one wskutek np. przedłużeniem stropu. Bardzo często mur ten także służy do utrzymywania konstrukcji sporego i wysokiego skalniaka lub części ogrodu. Tyczy się to w dużej mierze domów i ogrodów usytuowanych na wzniesieniach lub w dolinach, gdzie powierzchnia nie jest równa. Bardzo często tereny takie można spotkać w górach. Mur oporowy L-ka znajduje zatem zastosowanie w przemyśle, budownictwie, ogrodnictwie i drogownictwie. Szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że jest produktem niezwykle przydatnym.

Zalety muru typu L

Główną zaletą muru oporowego L jest jego wytrzymałość. Został wykonany z materiału trwałego, betonu o klasie C 25/30 oraz elementów stali zbrojeniowej. Dzięki temu jest w stanie wytrzymać spore naciski materiałów, które podtrzymywanie są przez mur. Dodatkowo ściany muru mogą spełniać funkcję małej architektury, gdyż można na nich tworzyć rabaty, czy elementy skalniaka. Jest to spora zaleta tego typu konstrukcji, wykorzystywanej w ogrodnictwie. Co najważniejsze, mur oporowy L jest dostępny w różnorodnych wielkościach i szerokościach. Pozwala to tworzyć kompilacje i nie martwić się o wielkość i gabaryty elementów podtrzymywanych. Mur oporowy L bardzo dobrze radzi sobie z parciem nasypu lub gruntu, który chroni. Działanie nacisku jest największe na dole konstrukcji, która ma być podtrzymywana, a najmniejsze na górze. To właśnie na dole znajduje się przedłużenie ściany typu L, które powstrzymuje napór. Dzięki temu nie dochodzi do zawalenia się konstrukcji.

Jak montuje się mur oporowy L

Mur oporowy L jest jedną z najbardziej użytecznych ścian oporowych, jakie dostępne są na rynku. Montuje się je dosyć łatwo, mimo wszystko warto zdecydować się na profesjonalistów. Trzeba pamiętać, że na budowę należy mury L –ki transportować na leżąco lub stojąco. Dobrze jest także zabezpieczyć profile, by nie uszkodziły się przed montażem. Jak wiadomo, nie montuje się uszkodzonych murów. Do ustawiania L-ki używa się żurawi, by ciężar murów był dobrze rozłożony. Na gruntach niewysadzinowych montuje się je na głębokość 0,5 m. Natomiast na niewysadzinowych na głębokość przymarzania gruntu. Kolejnym krokiem jest zasypywanie zamocowanego muru. Na koniec trzeba zrobić drenaż i odprowadzenie wody. Konstrukcję zagęszcza się zgodnie z projektem.

Mur oporowy L to jeden z najbardziej użytkowych murów, dostępnych na rynku. Zawdzięcza to głównie swojej konstrukcji oraz dobrej jakości. Służy do podtrzymywania nasypów oraz gruntów osuwistych. Znajduje swoje zastosowanie w przemyśle oraz budownictwie. Coraz częściej stosuje się go także do prywatnych celów, np. do podtrzymywania skalników, czy tarasów lub balkonów.

Stropy, schody, balkony i szyby windowe prefabrykowane

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kluczowymi produktami. Poniżej znajdziecie Państwo stropy WPS, Teriva, płyty filigran, płyty kanałowe sprężone, płyty Żerańskie, balkony, schody i szyby windowe prefabrykowane

Strop WPS najbardziej nadaje się do wymiany stropów w starych domach i przedwojennych kamienicach

strop WPS cena

Strop Filigran najłatwiej zastępuje strop monolityczny upraszczając i przyśpieszając czas pracy

płyta filigran cena

Strop Teriva jest najpopularniejszym i najbardziej znanym ze stropów prefabrykowanych

strop teriva cena

Balkony prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

balkon prefabrykowany

Schody prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

Schody prefabrykowane cena

Szyby windowe prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych mocno przyśpieszając prace

szyby windowe prefabrykowane

Płyty kanałowe Żerańskie  przyspieszają prace również w budynkach jednorodzinnych, szeregowcach i wielorodzinnych

płyty żerańskie cena

Płyty kanałowe sprężone najlepiej nadają się na duże rozpiętości dla podobnych pomieszczeń, bardzo przyśpieszają prace

płyty kanałowe sprężone cena

Płyty korytkowe to znane rozwiązanie i przydadzą się do przykrycia strop betonowy na garażem lub nad gospodarczym

płyty korytkowe cena