Pale fundamentowe prefabrykowane

Pale fundamentowe prefabrykowane dają szerokie spektrum zastosowania w budownictwie. Branża budowlana ciągle się rozwija. Jednocześnie wciąż stawia się zarówno na tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania. Doskonałym przykładem są pale fundamentowe. Można je wykorzystać choćby do fundamentowania głębokiego. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zasady stosowania.

Czym są pale fundamentowe?

Co to są pale fundamentowe? Pale fundamentowe są to tzw. fundamenty pośrednie. Przede wszystkim wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie inwestorzy nie mogą wybudować danego obiektu na fundamentach bezpośrednich, czyli ławach czy stopach. Stosowanie pali fundamentowych jest już znane od dawna. Trzeba przyznać, że założenie tego typu fundamentów jest relatywnie proste. Co również ważne można je wykorzystać nawet w przypadku większych inwestycji, choćby budynków magazynowych czy użytku publicznego, gdzie podłoże musi być niezwykle wytrzymałe.

Fundamenty palowe stosuje się np. do wzmocnienia fundamentów, które uległy uszkodzeniu, ale również w sytuacji, gdy chce się zwiększyć stabilność, np. skarpy. Każdy inwestor musi pamiętać, że budynki mogą osiadać. Niestety czasami osiadanie jest dosyć duże. Aby zniwelować ten efekt, a wręcz ograniczyć go do minimum również należy wykorzystać fundamenty palowe. To nie wszystkie zastosowania. Otóż takie pale wykorzystuje się też w przypowierzchniowych warstwach podłoża, a dokładnie wszędzie tam, gdzie mogą występować grunty o dużej odkształcalności. Ponadto można je wykorzystać, gdy budynek ma niedużą podstawę, natomiast jest ciężki. Wtedy też obciążenia zostają przeniesione właśnie na pale fundamentowe.

Rodzaje pali fundamentowych – Jakie są rodzaje pali fundamentowych?

Pale fundamentowe dostępne są w kilku rodzajach. Zasadniczo możemy wziąć pod uwagę różne kryteria. Zacznijmy może od tego, jakie obciążenia przenoszą. Zatem wyróżniamy:

  • pale normalne – inaczej określa się je mianem pali pośrednich. Wyróżniają się tym, że obciążenie przekazywane jest zarówno na podstawę, jak i na pobocznicę.
  • pale zawieszone – ten rodzaj przekazuje obciążenia, wykorzystując siłę tarcia na pobocznicę. Co istotne, siła która działa na powierzchnię pala jest odporem gruntu.
  • pale słupowe – inaczej określa się je palami stojącymi. Tutaj obciążenia przekazywane są na podstawę, która może znajdować się na gruncie nośnym, przy czym musi on wykazywać się odpowiednią wytrzymałością.

Możemy również dokonać podziału, biorąc pod uwagę sposób wykonania. W tym przypadku wyróżniamy pale wykonywane bezpośrednio na gruncie, ale też pale prefabrykowane. Tutaj można np. wybrać pale żelbetowe prefabrykowane. Wprowadza się je w grunt. Można to zrobić poprzez wbijanie pali fundamentowych czyli pale prefabrykowane wbijane czy wywiercania.

Pale fundamentowe prefabrykowane – co warto o nich wiedzieć?

Niewątpliwie jednym z popularniejszych rodzajów pali są pale prefabrykowane. Wykonuje się je w specjalnych zakładach. Dzięki temu na budowę trafiają już gotowe elementy. Są one niezwykle trwałe, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także obciążenia. Wybierając pale prefabrykowane można obniżyć koszty budowy, a przy tym ją przyspieszyć. Tego typu modele sprawdzają się do budowy nawet dużych budynków użytku publicznego.

Pale żelbetowe prefabrykowane – dobry wybór dla wymagających

Pale żelbetowe prefabrykowane wykonane są z betonu o większej wytrzymałości niż np. pale formowane w gruncie. Dzięki temu są trwalsze. Stosuje się je przede wszystkim jako elementy podpór, które zapewniają stateczność wznoszonych obiektów. Mają zastosowanie nawet wtedy, gdy nośne warstwy podłoża znajdują się na dużej głębokości, co także oznacza, że wykonanie otwartego wykopu jest niemożliwe bądź też nieopłacalne. Zapobiegają one nierównemu osadzaniu się budowli. Rodzaj pali należy dobierać, biorąc pod uwagę podłoże. Inwestor może np. zlecić rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych.

Pale mogą być wykonane z różnych materiałów. Zatem wyróżniamy pale:

  • drewniane – są najstarszym rodzajem pali, szczególnie popularnym w XX wieku;
  • stalowe – najczęściej wykorzystuje się je do budowli morskich;
  • betonowe – trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • żelbetowe – zapewniają dużą stateczność nawet w przypadku wielkich budowli.

Pale fundamentowe cena

Żelbetowe pale prefabrykowane wykonane są na zamówienie klienta zgodne z dokumentacją projektową. Koszt pali fundamentowych prefabrykowanych zależy przede wszystkim od ilości zbrojenia, przekroju pala oraz jego wielkości. Zainteresowanych zapraszamy do przesłania zapytania.