Kręgi betonowe

Kręgi betonowe są to produkty wykonane z materiału solidnego i niezwykle wytrzymałego, czyli betonu. Ich kształt przypomina pierścień. Służą w dużej mierze do konstruowania studzienek kanalizacyjnych, szamb betonowych, czy innych konstrukcji typu kanalizacyjnego. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że są powszechnie używane na rynku budowlanym.

Kręgi betonowe – wszystko co warto wiedzieć na ich temat

Betonowe kręgi do szamba są niewątpliwie ważnymi elementami budowy sztucznych zbiorników. Sprawdzą się choćby przy tworzeniu studni. Wybierając kręgi betonowe na studnie, trzeba szczególną uwagę zwrócić na jakość i trwałość danego materiału. Warto dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania i instrukcję montażu kręgów betonowych. Produkcja kręgów betonowych odbywa się pod ścisłym nadzorem kontroli jakości.

Co to są kręgi betonowe?

Kręgi betonowe to szerokie rury betonowe, które mogą mieć różne wymiary, ale też promienie. Są elementami prefabrykowanymi, które są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Wytwarza się je ze stopniami włazowymi bądź też bez. Nie można zapominać, że przy wyborze należy zwrócić uwagę na metodę produkcji, klasę betonu oraz rodzaj zbrojenia. Zasadniczo cały proces wytwarzania kręgów betonowych jest zautomatyzowany. Dzięki temu można osiągnąć najlepszy efekt, ale też różne warianty kręgów.

Krąg budowlany jest szczególnie pożądanym produktem na rynku budowlanym, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcje kanalizacyjne. Mogą mieć różnorodny przekrój i wielkość, wiele zależy od zastosowania konkretnych kręgów. Podstawową zaletą tego typu kręgów jest fakt, że wykonane są z betonu. Materiał ten jest o wiele bardziej solidny niż innego typu surowce. Jest cięższy, jednak dzięki temu stabilniejszy i wytrzymalszy. Dodatkowo jest odporny na ściskanie i nie odkształca się.

Ostatnia zaleta jest niezwykle ważna, gdyż wpływa na produkt końcowy. Dobierając odpowiedni krąg betonowy, nie trzeba obawiać się, że szambo, czy studzienka ulegną zniszczeniu. Bardzo istotny jest także aspekt montażu. Kręgi wykonane z betonu dużo stabilniej „osiadają” w ziemi. Kręgi są idealną podstawą dla wielu produktów. Stosując je, można mieć pewność, że studzienki lub szamba wytrzymają wiele dekad. Kręgi wykonuje się ze zwykłego betonu a nie ze strunobetonu.

Produkcja tego typu kręgów jest w dużej mierze zautomatyzowana, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Krąg betonowy będzie służył do stworzenia studni lub do poziomowego ujścia wody. Wtedy zostaje on wyposażony w pokrywę. Do konstrukcji, np. studzienek z kręgów betonowych, wykorzystuje się także obciążające pierścienie. Spore rozmiary i ciężar kręgów betonowych sprawia, że należy zamówić je z dowozem do domu. Zwykle montowane są za pomocą ciężkiego sprzętu, np. dźwigu.

Krąg betonowy – z czego się składają kręgi do studni?

Kręgi betonowe do studni dostępne są z włazem lub bez. Mogą składać się ze specjalnych zamków i właśnie te, które posiadają zamki można łączyć na tzw. uszczelkę. Chronią studnię przed nadmiernymi obciążeniami, ale też przed uszkodzeniami czy zanieczyszczeniem. Można je również łączyć, wykorzystując zaprawę, która umieszczana jest pomiędzy jej elementami. Bardzo często stosuje się pokrywy zbrojone. Dzięki temu kręgi do studni zyskują większą trwałość nawet na warunki atmosferyczne. Warto zaopatrzyć się jeszcze w pierścienie obciążające czy wyrównujące oraz stożki i adaptery.

kręgi betonowe cena

Jakie są zalety kręgów betonowych?

Zalet stosowania kręgów betonowych jest bardzo wiele. Przede wszystkim są one solidne, zapewniają stabilność i wytrzymałość. Kręgi betonowe są też odporne na ściskanie i nie odkształcają się. Dobierając odpowiedni krąg betonowy, wzmacnia się konstrukcję studni. Nie można jeszcze zapominać o tym, że ich montaż jest niezwykle prosty. Nie jest to kosztowna inwestycja. Takie rozwiązanie sprawdzi się przez wiele lat, co wynika oczywiście z faktu, że beton nie traci swoich właściwości.

Dreny betonowe i ich zastosowanie

Kręgi betonowe mają szerokie spektrum zastosowania. Służą do konstruowania studzienek kanalizacyjnych, szamb betonowych, czy innych konstrukcji typu kanalizacyjnego. Są stosowane do wykonywania różnych typów zbiorników wodnych. Stosuje się je przy szeroko rozumianej budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zapewniają większą szczelność studni, ale też wzmacniają konstrukcję. Do budowy studzienek kanalizacyjnych stosuje się dodatkowo pierścienie obciążające, które chronią studzienkę przed nadmiernymi obciążeniami, ale też ją zabezpieczają. Do zamykania studni z kręgów betonowych czy też rur betonowych stosuje się pokrywy zbrojone.

Kręgi do szamba

Krąg betonowy znajduje swoje zastosowanie w montażu konstrukcji typu kanalizacyjnego. Sprawdzą się przy tworzeniu szamba lub studni betonowych. Bardzo często stosuje się je także do konstruowania studzienek wodomierzowych. Kręgi betonowe wykorzystując materiał, jakim jest beton, mają wieje korzyści. Produkty z betonu są niezwykle mocne i wytrzymałe. Z powodzeniem przetrwają wiele dekad, gdyż są odporne na ściskanie się i zmienne warunki atmosferyczne.

kręgi betonowe hepnera

Kręgi betonowe i ich instrukcja montażu

Kręgi betonowe są ciężkie i rzecz jasna montaż powinien być wykonany przez fachowców. Na początek należy wykopać otwory w ziemi i włożyć do nich kręgi. Otwory wykonuje się przy użyciu koparki, przy czym trzeba pamiętać, że głębokość, na jaką zostanie wykopany otwór zależy od tego, co znajduje się w projekcie. Można stosować także zawieś linowy. Pozostaje już tylko wzmocnienie ziemi. Wykonawca układa kręgi betonowe na podkładach, a następnie uszczelnia je, wykorzystując do tego zaprawę wodoszczelną. Można też stosować żywicę epoksydową do łączenia suchych kręgów.

Po ustawieniu kręgów trzeba uszczelnić spoiny, które znajdują się pomiędzy nimi. W razie konieczności należy jeszcze uszczelnić rury. Jeżeli studnia jest opuszczana, to niezbędne jest zastosowanie korka dennego, który ma sporą wytrzymałość. Może się jeszcze okazać, że konieczne są dodatkowe zabiegi. Dzieje się to w sytuacji, gdy dochodzi do silnych napływów wody. Należy w tym przypadku wykonać kliny przyścienne, dzięki którym zyskuje się uszczelnienie pomiędzy najniższym kręgiem betonowym a dnem. Trzeba jeszcze uszczelnić dno i zamalować kliny powłoką hydrostopową.

Montaż kręgów w dużej mierze zależy od tego, do jakiego produktu konkretnie jest zastosowany. W większości ulokowanie kręgów polega na wykopie otworu w ziemi i włożeniu kręgu. Wykop musi zostać wykonany przez koparkę na taką głębokość, jaka została zaznaczona w projekcie. Konstrukcję trzeba uzbroić, a następnie zasypać. Przy montażu szamba z kręgów betonowych, należy pamiętać o doprowadzeniu odpływów.

Kręgi betonowe montuje się w celu uzyskania studni, odbywa się przy użyciu zawiesia. Warto pamiętać, że oprócz kręgów wykorzystuje się także płyty betonowe. Do ich montażu używa się zawiesia liniowego. W zależności od zastosowania kręgów można ułożyć je na wcześniej przygotowanym fundamencie, np. na podłożu betonowym. Po ułożeniu kręgów betonowych używa się do ich przykrycia pokrywy betonowe.

Kręgi betonowe cena

Jaka jest cena za kręgi betonowe? Warto poznać, ile kosztują kręgi betonowe Cena zależy od wymiarów i standardowo wykorzystuje się modele o wymiarach 1200 mm x 600 mm. W takim wypadku należy za sztukę zapłacić 160 zł. Za kręgi betonowe 1500 o wymiarach 1500 mm x 600 mm trzeba zapłacić około  280 zł plus koszty transportu. Kręgi betonowe 1200 kosztują trochę mniej w granicach ok. 250 zł plus koszt dostawy. Oczywiście wszystko zależy od producenta i jakości oraz klasy betonu użytego do produkcji kręgów betonowych, czyli elementów prefabrykowanych. Wysoka jakość gwarantuje możliwość długiej i bezawaryjnej eksploatacji, np. studni betonowej.