Piwniczka ogrodowa betonowa
Piwniczka ogrodowa betonowa to optymalne rozwiązanie dla budujących swoje domy bez podpiwniczenia. W domu często nie mamy odpowiednio dużo miejsca do przechowywania narzędzi czy zapasów. W aktualnych trendach budowlanych odchodzi się od budowania piwnic czy spiżarni. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być piwniczka ogrodowa wykonana w postaci prefabrykatu betonowego.
Co to jest piwniczka ogrodowa betonowa?
Kilka dekad temu, gdy nie każdy mógł pozwolić sobie na zakup lodówki oraz zamrażalnika do przechowywania jedzenia wykorzystywana była piwniczka ogrodowa. Aktualnie to rozwiązanie znowu wraca. Zapewnia sporo miejsca do przechowywania jedzenia, a także optymalną temperaturę. Warto wiedzieć, że w takiej piwnicy ziemiance, która zagłębiona jest w ziemi panuje niska temperatura.
Pozwala to na bezpieczne przechowywanie jedzenia czy płodów rolnych i to nawet podczas dużych upałów. Zazwyczaj panuje tam temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza, co umożliwia przechowywanie przetworów, owoców i warzyw czy alkoholi. Ziemianka ogrodowa pełni też rolę dekoracyjną w ogrodzie. Można ją tak urządzić, by stała się miejscem spotkań towarzyskich, np. przy lampce domowego wina.
Ziemianka ogrodowa jest dopełnieniem aranżacji ogrodu, w którym prowadzi się warzywnik. Piwniczka będzie więc pełnić rolę lodówki całorocznej i to bez konieczności zużywania prądu. To rozwiązanie ekologiczne, ale i ekonomiczne. Ziemianka ogrodowa może być też pomieszczeniem technicznym do przechowywania narzędzi. Może służyć też jako schron w czasie kataklizmów.
Rodzaje piwniczek ogrodowych
Wyróżniamy wiele rodzajów piwniczek ogrodowych. Przede wszystkim można zdecydować się na gotowe rozwiązanie, czyli ziemiankę betonową, która powstaje w zakładzie prefabrykacji. Można ją wkopać do połowy w ziemię. Takie rozwiązanie jest niezwykle efektowne i zachwyca swoją estetyką. Dodatkowo piwniczka z prefabrykatów betonowych jest niezwykle trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć.
Wejście do ziemianki betonowej można wyciąć np. w bocznej ścianie, ale może być także umiejscowione poniżej gruntu. W takim przypadku stosuje się murki oporowe. Aby nie dochodziło do zalania wodą, należy jeszcze wykopać studzienkę rewizyjną i zamontować w niej pompę pływakową. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest piwniczka plastikowa z laminatu poliestrowo-szklanego. Latem panuje w niej temperatura od 5 do 7 stopni Celsjusza.
Jest bardzo lekka, zatem podczas montażu nie wykorzystuje się ciężkiego sprzętu. Można jeszcze zdecydować się na piwniczkę z drewna. To rozwiązanie jest dosyć kosztowne. Trzeba też liczyć się z tym, że drewno nie jest najbardziej odpornym materiałem. Wymaga częstej impregnacji, gdyż jest podatne na butwienie. Kolejnym rodzajem jest piwniczka ogrodowa murowana. To rozwiązanie także zapewnia trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, tyle tylko że jej budowa jest czasochłonna.
Piwniczka ogrodowa ziemianka – o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy ziemianki
Na samym początku trzeba dowiedzieć się, czy wymagane jest pozwolenie. Otóż mała piwniczka ogrodowa traktowana jest jako budowla do 35 m2, co oznacza, że nie wymaga pozwolenia, wystarczy tylko zgłoszenie do gminu lub starostwa. Jeśli dany urząd nie zgłosi uwag, to już po 30 dniach można rozpocząć budowę. Duża piwniczka ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę. Dodatkowo trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na ziemiankę ogrodową. Powinno być ono zacienione, a także suche.
Piwniczka ogrodowa nie może być usytuowana w sąsiedztwie drzew. Zwróćcie jeszcze uwagę na to, w którym miejscu znajduje się wejście. Najlepiej, by było ono zlokalizowane od strony północnej. Wtedy też ściana frontowa nie będzie się nagrzewać. Wentylacja powinna być umiejscowiona od strony wschodniej. Ważny jest jeszcze wykop na piwnicę ziemiankę.
Powinien on mieć przynajmniej 2 metry głębokości, a także musi być szerszy od samej piwniczki. Ziemię, która zostaje wydobyta z wykopu można wykorzystać, np. jako podłoże pod rośliny, którymi obsadzicie piwniczkę. Nie można jeszcze zapomnieć o ważnej rzeczy, a mianowicie o fundamencie. Najlepiej sprawdza się taki z chudego betonu, czyli cementu zmieszanego z piaskiem.
Wylewa się go bezpośrednio pod ławę fundamentową. Następnie umieszcza się warstwę papy na lepiku, która będzie służyła jako izolacja przeciwwilgociowa. Alternatywą dla papy jest folia izolacyjna.
Piwniczka betonowa cena
Zapraszamy do przesyłania zapytań i dowiedzenia się jaka jest cena za piwniczkę ogrodową betonową. W naszej ofercie znajdziecie Państwo również inne prefabrykaty w postaci stropów, schodów czy innych wyrobów betonowych.