Strop sprężony

Strop sprężony jest to rodzaj stropu, do którego produkcji używa się strunobetonu, czyli betonu sprężonego. Strop ten charakteryzuje się przede wszystkim dużo większą wytrzymałością niż pozostałe rodzaje stropów. Stropy sprężone wykorzystuje się zwykle do stawiania domów jednorodzinnych oraz wielokondygnacyjnych budynków użyteczności publicznej. Stropy sprężone sprawdzają się najbardziej w budynkach o dużej rozpiętości pomieszczeń.

ZASTOSOWANIE I ZALETY STROPU SPRĘŻONEGO

Zalety stropów sprężonych

Strop sprężony posiada wiele zalet, jedną z nich jest z pewnością duża wytrzymałość. Potrafi przenosić bardzo duże obciążenia. Strop sprężony jest bardzo użyteczny zwłaszcza przy dużych rozpiętościach. Taki strop to także minimum czasu, który poświęcany jest na montaż. Wykonuje się go nieco szybciej niż pozostałe rodzaje stropów. Jedną z ważniejszych zalet omawianych stropów, są ich duże rozpiętości, dochodzące nawet do 18 m! Dzięki tak dużym wartościom można postawić spory, wielkopowierzchniowy budynek. Dodatkowo strop sprężony charakteryzuje się wysokim komfortem akustycznym. Dźwięki w znacznym stopniu są redukowane, przez co poprawia się komfort użytkowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji budynków użyteczności publicznej. W takich budynkach obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z akustyką.

Stropy sprężone mają gładką powierzchnię, przez co tynkowanie dolnej powierzchni nie wymaga stosowania grubych tynków. Duża nośność stropów sprężonych sprawia, że potrafią wytrzymywać naprawdę duże obciążenia.

Dodatkowe możliwości konstrukcyjne stropów sprężonych

Co ciekawe, zastosowanie stropów strunobetonowych, pozwala na konstrukcję dodatkowych elementów. Poprzez np. wysunięcie podpory można stworzyć klatkę schodową, taras lub balkon. Dzięki tak wielu zaletom stropy sprężone mogą z powodzeniem konkurować ze stropami typu gęstożebrowego.

Rodzaje stropu sprężonego

Głównym i najpopularniejszym rodzajem stropu sprężonego jest strop Rector. Zastosowanie tego rodzaju stropu równe jest możliwości swobodnego rozłożenia ścianek działowych w budynku. Strop ten zyskał także certyfikat wykonanych badań ogniowych i może być stosowany w miejscach szkód górniczych.

Montaż stropu sprężonego

Na początek wykonuje się szalowanie stropu sprężonego oraz wycina się miejsca, które posłużą do zakotwienia. Następnie należy wykonać zbrojenie dolne lub zbrojenie na przebicie. Kolejnym krokiem jest założenie osłonek na cięgna, tzw. osłonek kablowych. Trzeba pamiętać o dokładnym włożeniu kabli w osłonki, a następnie przymocować zakotwienia do deskowania krawędziowego. Później należy wytrasować w pionie kable, uszczelnić dokładnie połączenia osłonek oraz zamontować rurki odpowietrzające. W tym momencie można zabrać się za ułożenie zbrojenia górnego. Po tych czynnościach dokonuje się odbioru technicznego stropu oraz rozpoczyna się betonowanie. Warto wiedzieć, że wstępne sprężanie stropu wynosi około 20% końcowej siły sprężającej. Po kilku dniach można przejść do sprężania końcowego, obcięcia wystających cięgien i zabezpieczenia miejsc zakotwień.

Strop sprężony jest najczęściej wykorzystywany w budownictwie przemysłowym. Dotyczy to konstrukcji budynków użyteczności publicznej, wielkopowierzchniowych. Coraz częściej stosuje się go w wielokondygnacyjnych domach wielorodzinnych lub wielopokoleniowych.

strop sprężony

CHARAKTERYSTYKA STROPU SPRĘŻONEGO

W Polsce strop sprężony nie jest aż tak popularny, w USA . Jednak z powodzeniem stosuje się go w budownictwie od lat 50 ubiegłego wieku. Strop wykonany jest ze strunobetonu, wyposażonego w cięgna sprężające oraz zbrojenia. Należy pamiętać także o zakotwieniu konstrukcji. Cięgna mają niezwykle wysoką wytrzymałość, zwykle 1860 MPa, dzięki temu są w stanie wytrzymać duże obciążenia. Ilość kabli, czyli cięgien w stropie sprężonym w dużej mierze zależy od producenta. Konstruktorzy dobierają odpowiednią ilość do produkowanych belek. Na końcach cięgien jest zakotwienie, które służy do przymocowania. Gdy wszystko jest dokładnie zakotwione, następuje betonowanie stopu. Po osiągnięciu odpowiedniej wartości wytrzymałości betonu dochodzi do sprężania. Cięgna naciąga się i blokuje w zakotwieniu.

Stropy, schody, balkony i szyby windowe prefabrykowane

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kluczowymi produktami. Poniżej znajdziecie Państwo stropy WPS, Teriva, płyty filigran, płyty kanałowe sprężone, płyty Żerańskie, balkony, schody i szyby windowe prefabrykowane

Strop WPS najbardziej nadaje się do wymiany stropów w starych domach i przedwojennych kamienicach

Strop Filigran najłatwiej zastępuje strop monolityczny upraszczając i przyśpieszając czas pracy

płyta filigran cena

Strop Teriva jest najpopularniejszym i najbardziej znanym ze stropów prefabrykowanych

Balkony prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

Schody prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych

Szyby windowe prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych mocno przyśpieszając prace

Płyty kanałowe Żerańskie  przyspieszają prace również w budynkach jednorodzinnych, szeregowcach i wielorodzinnych

Płyty kanałowe sprężone najlepiej nadają się na duże rozpiętości dla podobnych pomieszczeń, bardzo przyśpieszają prace

płyty kanałowe sprężone cena

Płyty korytkowe to znane rozwiązanie i przydadzą się do przykrycia strop betonowy na garażem lub nad gospodarczym