Strop sprężony
Strop sprężony jest to rodzaj stropu, do którego produkcji używa się strunobetonu, czyli betonu sprężonego. Strop ten charakteryzuje się przede wszystkim dużo większą wytrzymałością niż pozostałe rodzaje stropów. Stropy sprężone wykorzystuje się zwykle do stawiania domów jednorodzinnych oraz wielokondygnacyjnych budynków użyteczności publicznej. Stropy sprężone sprawdzają się najbardziej w budynkach o dużej rozpiętości pomieszczeń.
Strop sprężony – zalety i zastosowanie
Zalety stropów sprężonych z płyt kanałowych spk
Strop sprężony posiada wiele zalet, jedną z nich jest z pewnością duża wytrzymałość co sprawia, że wykorzystywane są w dużych inwestycjach przemysłowych. Wykorzystywany jest zwłaszcza ze względu na bardzo szybki czas montażu a co za tym idzie samej realizacji inwestycji deweloperskich czy przemysłowych. Płyty sprężone kanałowe potrafią przenosić bardzo duże obciążenia. Strop sprężony jest bardzo użyteczny zwłaszcza przy dużych rozpiętościach. Strop wykonany z płyt kanałowych sprężonych to także minimum czasu, który poświęcany jest na montaż. Wykonuje się go nieco szybciej niż pozostałe rodzaje stropów. Jedną z ważniejszych zalet omawianych stropów, są ich duże rozpiętości, dochodzące nawet do 18 m! Dzięki tak dużym wartościom można postawić spory, wielkopowierzchniowy budynek. Dodatkowo strop sprężony charakteryzuje się wysokim komfortem akustycznym. Dźwięki w znacznym stopniu są redukowane, przez co poprawia się komfort użytkowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji budynków użyteczności publicznej. W takich budynkach obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z akustyką.
Estetyka wykonania płyt sprężonych
Płyty strunobetonowe spk mają gładką powierzchnię, przez co tynkowanie dolnej powierzchni nie wymaga stosowania grubych tynków. Duża nośność stropów sprężonych sprawia, że potrafią wytrzymywać naprawdę duże obciążenia. Ten wyjątkowy wygląd znacznie różni się od wyglądu tradycyjnych stropów kanałowych żerańskich znanych w naszym kraju od wielu dziesięcioleci. Płyty żerańskie przeznaczone są dla budynków o mniejszej rozpiętości i dla klientów, dla których estetyka nie jest najważniejszym kryterium wyboru
Możliwości konstrukcyjne stropów sprężonych
Co ciekawe, zastosowanie stropów strunobetonowych, pozwala na konstrukcję dodatkowych elementów. Poprzez np. wysunięcie podpory można stworzyć klatkę schodową, taras lub balkon. Dzięki tak wielu zaletom stropy sprężone mogą z powodzeniem konkurować ze stropami typu gęstożebrowego.
Strop sprężony Rector
Głównym i najpopularniejszym rodzajem stropu sprężonego jest strop Rector. wykonanego z wypełnienia z pustaków lub Rectolight opartego na belce sprężonej. Zastosowanie tego rodzaju stropu równe jest możliwości swobodnego rozłożenia ścianek działowych w budynku. Strop ten zyskał także certyfikat wykonanych badań ogniowych i może być stosowany w miejscach szkód górniczych.
Montaż stropu sprężonego
Na początek wykonuje się szalowanie stropu sprężonego oraz wycina się miejsca, które posłużą do zakotwienia. Następnie należy wykonać zbrojenie dolne lub zbrojenie na przebicie. Kolejnym krokiem jest założenie osłonek na cięgna, tzw. osłonek kablowych. Trzeba pamiętać o dokładnym włożeniu kabli w osłonki, a następnie przymocować zakotwienia do deskowania krawędziowego. Później należy wytrasować w pionie kable, uszczelnić dokładnie połączenia osłonek oraz zamontować rurki odpowietrzające. W tym momencie można zabrać się za ułożenie zbrojenia górnego. Po tych czynnościach dokonuje się odbioru technicznego stropu oraz rozpoczyna się betonowanie. Warto wiedzieć, że wstępne sprężanie stropu wynosi około 20% końcowej siły sprężającej. Po kilku dniach można przejść do sprężania końcowego, obcięcia wystających cięgien i zabezpieczenia miejsc zakotwień.
Płyty HC zastosowanie
Strop sprężony jest najczęściej wykorzystywany w budownictwie przemysłowym. Dotyczy to konstrukcji budynków użyteczności publicznej, wielkopowierzchniowych. Stropy strunobetonowe coraz częściej stosuje się go w wielokondygnacyjnych domach wielorodzinnych lub wielopokoleniowych zarówno w postaci płyty HC i płyty SPK.
Płyty stropowe sprężone – charakterystyka
W Polsce strop sprężony nie jest aż tak popularny, w USA . Jednak z powodzeniem stosuje się go w budownictwie od lat 50 ubiegłego wieku. Strop wykonany jest ze strunobetonu, wyposażonego w cięgna sprężające oraz zbrojenia. Należy pamiętać także o zakotwieniu konstrukcji. Cięgna mają niezwykle wysoką wytrzymałość, zwykle 1860 MPa, dzięki temu są w stanie wytrzymać duże obciążenia. Ilość kabli, czyli cięgien w stropie sprężonym w dużej mierze zależy od producenta. Konstruktorzy dobierają odpowiednią ilość do produkowanych belek. Na końcach cięgien jest zakotwienie, które służy do przymocowania. Gdy wszystko jest dokładnie zakotwione, następuje betonowanie stopu. Po osiągnięciu odpowiedniej wartości wytrzymałości betonu dochodzi do sprężania. Cięgna naciąga się i blokuje w zakotwieniu.
Jaka jest cena za strop sprężony
Cena za strop sprężony będzie zależeć od wielu czynników spośród których największą rolę odgrywać będzie projekt konstrukcji. Od tego w jaki sposób oraz jakie obciążenia będzie musiał przenieść strop zależeć będzie cena za płyty sprężone. Trzeba przyjąć, że koszt płyt sprężonych powinien kształtować się w okolicach pomiędzy 150 a 350 zł netto za m2
Strop sprężony rozpiętość
W zależności od poszczególnych rodzajów stropów strunobetonowych stropy sprężone mogą mieć różną rozpiętość. Strop oparte o belki sprężone mogą mieć rozpiętość do 10m. Strop SPK lub strop HC w zależności od ich grubości oraz użytych ścięgien mogą osiągać rozpiętości do 13-14m