Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to jeden z typów schodów wykorzystywanych w budownictwie. Wśród takich schodów znajdziemy schody dwubiegowe za spocznikiem, schody dwubiegowe z podestem czy schody dwubiegowe zabiegowe.

Schody proste dwubiegowe są jednym z najczęściej występujących rodzajów schodów dwubiegowych, Poniżej kilka rodzajów schodów dwubiegowych dostępnych na rynku budowlanym.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

To schody, w których zmieniany jest kierunek biegu schodów. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to schody dwubiegowe łamane (w rzucie z góry przypominają literę L) oraz schody dwubiegowe zwykłe (w rzucie z góry przypominają literę U), w obu przypadkach są to schody ze spocznikiem, czyli podestem łączącym pojedyncze biegi. Decydując się na ten typ schodów należy pamiętać o minimalnych, zapewniających komfort użytkowania, wymiarach spocznika.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody dwubiegowe  łamane  ze spocznikiem

składają się z jednego prostego biegu schodów, spocznika i drugiego biegu schodów skierowanego względem pierwszego pod kątem 90 stopni. Spocznik najczęściej ma kształt prostokąta o szerokości która jest równa lub nieco szersza niż szerokość biegu. Jest to rozwiązanie proste konstrukcyjnie, stosunkowo niedrogie i przez to dość popularne. Decydując się na ten typ schodów musimy pamiętać jednak o tym, że ten typ schodów zajmuje sporo przestrzeni.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody dwubiegowe, łamane, ze spocznikiem

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

składają się z jednego prostego biegu schodów, szerokiego spocznika i drugiego biegu schodów skierowanego względem pierwszego pod kątem 180 stopni. Spocznik najczęściej ma kształt prostokąta o szerokości odpowiadającej obu biegom. Jest to rozwiązanie spotykane najczęściej w klatkach schodowych budynków wielokondygnacyjnych.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody dwubiegowe zabiegowe

To alternatywa dla łamanych schodów ze spocznikiem, w sytuacji gdy zmieniany jest kierunek wchodzenia, a wejście i wyjście nie jest ułożone w linii prostej. Wykorzystywane są głównie w mieszkalnictwie jednorodzinnym, gdzie nie ma dużo miejsca na klatkę schodową. Nie mają spocznika pomiędzy biegami, zamiast niego występuje tzw. zabieg, czyli charakterystyczne stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów umiejscowione na zakrętach i przy zmianie biegu.

Kierunek biegu schodów zabiegowych może być już zmieniany od samej podstawy schodów lub w dowolnym innym miejscu. Zakrzywienie biegu schodów zmienia wzajemne położenie i odległości pomiędzy wejściem i wyjściem, dając tym samym ogromne możliwości projektowe.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody zabiegowe

Schody dwubiegowe łamane

Schody dwubiegowe łamane to zabiegowe U-kształtne funkcjonalnością odpowiadają schodom dwubiegowym ze spocznikiem, ale zamiast jednego szerokiego spocznika posiadają stopnie o zmiennej szerokości czyli tzw. „zabieg”. Schody w tym przypadku zmieniają kierunek biegu o 180 stopni.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody zabiegowe łamane

Schody zabiegowe łamane

W rzucie z góry ich kształt przypomina literę L. Schody w tym przypadku zmieniają kierunek biegu o 90 stopni. Mogą występować w wersji prawo- i lewoskrętnej. Zajmują nieco mniej miejsca niż schody łamane ze spocznikiem.