Schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane to gotowy produkt, element, który wystarczy zamontować. To wygodna alternatywa dla schodów monolitycznych, wylewanych bezpośrednio na budowie. Projektowane i produkowane są na indywidualne zamówienie. Są wkomponowane w projekt konkretnej inwestycji budowlanej.

Od standardowych schodów betonowych, obecnych w wielu domach, różnią się przede wszystkim czasem i sposobem montażu. Nie trzeba wykonywać ich bezpośrednio na budowie, a jedynie dobrze, zgodnie zaleceniami, przymocować. Mnogość konfiguracji oraz możliwości projektowych pozwala zyskiwać prefabrykowanym schodom betonowym coraz większą popularność.

Na jakie schody się zdecydować? Przybliżamy technologię schodów prefabrykowanych, ich rodzaje, zastosowanie i sposób montażu. Opisujemy podstawowe parametry techniczne, jakie musi spełniać budynek, abyśmy mogli skorzystać z tego rozwiązania i cieszyć się, po bardzo krótkim czasie budowy, gotowymi schodami.

Producent stropów i innych prefabrykatów betonowych Budmater ma w ofercie nie tylko schody prefabrykowane proste, schody prefabrykowane zabiegowe, schody dywanowe ale także balkony prefabrykowane oraz szyby windowe.

Schody prefabrykowane są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych oraz instytucji publicznych. Szybkość i łatwość montażu pozwala na sprawne ukończenie prac budowlanych bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. Schody prefabrykowane są elementami gotowymi, w zależności od upodobań inwestora można wykończyć ich powierzchnię np. płytkami czy gresem, ale można również nie poddawać ich żadnej obróbce. Pozostawiając nieobrobioną powierzchnię schodów zyskujemy nieco „surowy” ale nowoczesny wygląd dający ogromne możliwości późniejszej aranżacji wnętrza.

SCHODY PREFABRYKOWANE – NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE

Schody prefabrykowane cena

Z jakich materiałów buduje się schody?

Można wyróżnić kilka rodzajów schodów, wykorzystywanych w poszczególnym typie budownictwa. Patrząc na materiał wykonania mamy do wyboru m.in. schody wykonane ze stali, drewniane oraz prefabrykowane schody betonowe, o których opowiemy tu nieco szerzej.

Konstrukcje schodów wykonanych z materiałów prefabrykowanych znajdują swoje zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Jest to rozwiązanie spotykane najczęściej w budynkach użyteczności publicznej oraz licznych instytucjach ale coraz chętniej montowane są też w domach jednorodzinnych. Zdecydowanie się na ten rodzaj schodów, znacząco przyspiesza prace budowlane.

Materiałem, który wykorzystuje się do produkcji schodów prefabrykowanych jest żelbet lub monolit. Rodzaj materiału stosowanego do budowy prefabrykowanych schodów dobierany jest w zależności od tego, czy mają zostać dostosowane do warunków zewnętrznych, czy wewnętrznych. Krótko mówiąc, o rodzaju materiału z jakiego będą wykonane schody decyduje miejsce ich zastosowania: czy będą to schody wewnętrzne – łączące kondygnacje czy schody zewnętrzne.

Główne typy konstrukcji schodów prefabrykowanych

Ze względu na typ konstrukcji schodów możemy rozróżnić: schody płytowe, dywanowe i policzkowe. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie są schody prefabrykowane płytowe.

Prefabrykowane schody płytowe składają się w pierwszym przypadku z płyt biegowych z ukształtowanymi stopniami oraz osobno wyprodukowanych płyt spocznikowych, na których opierają się biegi. W drugim przypadku płyty spocznikowe i płyty biegowe produkowane są jako jeden element konstrukcyjny, który na miejscu budowy wystarczy prawidłowo umocować.

Jakie kształty mogą mieć schody prefabrykowane betonowe?

Ze względu na kształt schodów wyróżniamy schody jednobiegowe, wielobiegowe, zabiegowe, kręcone i łukowe.

Schody prefabrykowane jednobiegowe

To schody o najprostszej, linearnej konstrukcji. Prowadzą na piętro w linii prostej bez zmiany kierunku. Stopnie mają kształt prostokąta. Standardowa wysokość stopni wynosi około 17 cm, ich głębokość waha się najczęściej od 26 cm do 29 cm. Szerokość jednego biegu w standardowych schodach umieszczonych w budynkach mieszkalnych wynosi od 80 do 100 cm, w budynkach użyteczności publicznej czy budynkach wielokondygnacyjnych schody produkowane są zgodnie z obowiązującymi w nich normami.

Schody jednobiegowe w budownictwie jednorodzinnym stosowane są nieco rzadziej z tego względu, że wymagają najwięcej miejsca. Są to trwałe i bezpieczne konstrukcje, polecane jako schody zewnętrzne lub wewnętrzne do raczej większych niż mniejszych przestrzeni.

Schody dwubiegowe o linearnej konstrukcji

O linearnej konstrukcji schodów prefabrykowanych betonowych mówimy najczęściej w kontekście schodów jednobiegowych. W konstrukcjach o dwóch lub większej ilości biegów mamy do czynienia ze zmianą kierunku wchodzenia najczęściej o 90 lub 180 stopni. Wśród różnych typów schodów dwubiegowych możemy wskazać jeden również o linearnej konstrukcji czyli takiej, gdzie wejście i wyjście znajduje się w linii prostej.

W przypadku schodów dwubiegowych ze spocznikiem mamy płytę schodową, spocznik i drugą płytę schodową ułożone w jednej linii, w tym samym kierunku wchodzenia. Kiedy korzystać z takiego rozwiązania? Na przykład w sytuacjach, gdy wymagana w projekcie liczba stopni przewidziana na całe schody przekracza dopuszczalną przez prawo liczbę stopni na jeden bieg.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody jednobiegowe proste

Schody prefabrykowane betonowe. Schody jednobiegowe ze spocznikiem

Schody prefabrykowane betonowe. Schody jednobiegowe ze spocznikami

Schody prefabrykowane betonowe. Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody dwubiegowe

To schody, w których zmieniany jest kierunek biegu schodów. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to schody dwubiegowe łamane (w rzucie z góry przypominają literę L) oraz schody dwubiegowe zwykłe (w rzucie z góry przypominają literę U), w obu przypadkach są to schody ze spocznikiem, czyli podestem łączącym pojedyncze biegi. Decydując się na ten typ schodów należy pamiętać o minimalnych, zapewniających komfort użytkowania, wymiarach spocznika.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody dwubiegowe, łamane, ze spocznikiem

Schody dwubiegowe, łamane, ze spocznikiem

składają się z jednego prostego biegu schodów, spocznika i drugiego biegu schodów skierowanego względem pierwszego pod kątem 90 stopni. Spocznik najczęściej ma kształt prostokąta o szerokości która jest równa lub nieco szersza niż szerokość biegu. Jest to rozwiązanie proste konstrukcyjnie, stosunkowo niedrogie i przez to dość popularne. Decydując się na ten typ schodów musimy pamiętać jednak o tym, że ten typ schodów zajmuje sporo przestrzeni.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody dwubiegowe, zwykłe, ze spocznikiem

składają się z jednego prostego biegu schodów, szerokiego spocznika i drugiego biegu schodów skierowanego względem pierwszego pod kątem 180 stopni. Spocznik najczęściej ma kształt prostokąta o szerokości odpowiadającej obu biegom. Jest to rozwiązanie spotykane najczęściej w klatkach schodowych budynków wielokondygnacyjnych.

Schody zabiegowe

To alternatywa dla łamanych schodów ze spocznikiem, w sytuacji gdy zmieniany jest kierunek wchodzenia, a wejście i wyjście nie jest ułożone w linii prostej. Wykorzystywane są głównie w mieszkalnictwie jednorodzinnym, gdzie nie ma dużo miejsca na klatkę schodową. Nie mają spocznika pomiędzy biegami, zamiast niego występuje tzw. zabieg, czyli charakterystyczne stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów umiejscowione na zakrętach i przy zmianie biegu. Kierunek biegu schodów zabiegowych może być już zmieniany od samej podstawy schodów lub w dowolnym innym miejscu. Zakrzywienie biegu schodów zmienia wzajemne położenie i odległości pomiędzy wejściem i wyjściem, dając tym samym ogromne możliwości projektowe.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody zabiegowe łamane

Schody zabiegowe łamane

W rzucie z góry ich kształt przypomina literę L. Schody w tym przypadku zmieniają kierunek biegu o 90 stopni. Mogą występować w wersji prawo- i lewoskrętnej. Zajmują nieco mniej miejsca niż schody łamane ze spocznikiem.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody zabiegowe

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe U-kształtne funkcjonalnością odpowiadają schodom dwubiegowym ze spocznikiem, ale zamiast jednego szerokiego spocznika posiadają stopnie o zmiennej szerokości czyli tzw. „zabieg”. Schody w tym przypadku zmieniają kierunek biegu o 180 stopni.

Schody kręcone i schody łukowe

Odgrywają w nowoczesnym budownictwie nie tylko rolę użytkową. Prefabrykowane schody betonowe niewątpliwie nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Zwłaszcza tak nieczęsto spotykane konstrukcje jak schody kręcone i schody łukowe. Z jednej strony mamy minimalizm i surową elegancję, z drugiej otrzymujemy możliwość wykończenia powierzchni schodów niemal dowolnym materiałem.

To, o czym należy pamiętać rozważając wykorzystanie prefabrykowanych schodów łukowych czy kręconych, to fakt, że każde schody są inne, każde projektowane i produkowane są na indywidualne zlecenie. Wymagają wielu uzgodnień projektowych, stąd długi czas oczekiwania i zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku innych, prostszych konstrukcji.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody kręcone

Prefabrykowane, betonowe schody kręcone

Prefabrykowane schody kręcone stworzone zostały do budynków, w których powierzchnia jest niewielka. Zajmują bardzo mało miejsca, wyglądają niezwykle efektownie, zwłaszcza w otwartej przestrzeni lub gdy prowadzą do galerii czy balustrad na piętrze, są jednak najtrudniejsze do wykonania. W zestawieniu z innymi rodzajami prefabrykowanych schodów betonowych ich produkcja może okazać się niezbyt ekonomiczna. Należy pamiętać również o komforcie użytkowania, nie dla wszystkich poruszanie się po tej konstrukcji będzie równie wygodne. Decydując się na schody kręcone warto wziąć pod uwagę również inne materiały.

Schody prefabrykowane betonowe. Schody łukowe

Prefabrykowane, betonowe schody łukowe

Wykorzystuje się ten typ schodów do aranżowania i wykańczania architektury łukowej. Bardzo często stosuje się je zewnętrznie, np. jako wejście do domu czy efektowne wejście z ogrodu np. na taras. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane w domach jednorodzinnych o niewielkich działkach.

Schody prefabrykowane – wady i zalety – na co zwrócić uwagę przed zamówieniem

Schody betonowe prefabrykowane wykonywane są na zamówienie, ale ich produkcja zazwyczaj nie jest skomplikowana. Wbrew pozorom jest to dużo prostsze i szybsze rozwiązanie niż wylewanie schodów monolitycznych bezpośrednio na budowie. Wykonanie schodów bezpośrednio na budowie wymaga przygotowania skomplikowanego deskowania i zbrojenia. Potem trzeba jeszcze czekać, aż beton uzyska odpowiednią wytrzymałość. Schody prefabrykowane przywożone są na budowę w postaci gotowych, kompatybilnych ze sobą elementów. Praktycznie zaraz po zamontowaniu są gotowe do używania.

Schody prefabrykowane nie dają takiej elastyczności na jaką pozwala wylewnie schodów monolitycznych na budowie. To, co wyróżnia schody prefabrykowane od tradycyjnych konstrukcji to fakt, że mają regularną wysokość stopni. Prefabrykowane schody odlewane są w specjalnie przygotowanych, jednakowych formach, co zapewnia im równy kształt i wielkość. W przypadku gotowych schodów prefabrykowanych nie ma możliwości zmiany ich wymiarów czy geometrii. Sposób produkcji schodów żelbetowych wpływa niewątpliwie na estetykę konstrukcji i komfort użytkowania, ale wiąże się też z dodatkowymi wymaganiami. Przed zleceniem produkcyjnym należy potwierdzić zgodność wymiarów schodów z faktycznymi wymiarami ścian czy podpór, na których będą montowane, potwierdzić wielkość klatki schodowej i otworów w stropie. Korekta wymiarów już wyprodukowanych schodów jest raczej niemożliwa.

Aby zapewnić sztywność i stabilność konstrukcji każde schody powinny mieć zapewnione trzy punkty podparcia – fundament, ściana, strop. Nie wszystkie rodzaje stropów i nie wszystkie rodzaje ścian się do tego nadają. Najlepiej już na etapie projektowania inwestycji ustalić wszystkie szczegóły. Istnieje co prawda możliwość przeprojektowania zaplanowanych wcześniej schodów monolitycznych na prefabrykowane, ale mogą zdarzyć się sytuacje, gdy nie będzie to możliwe ze względów technicznych.

Przed produkcją schodów prefabrykowanych przygotowujemy zgodny z obowiązującymi normami projekt konstrukcyjny (wliczony w cenę) uwzględniający m.in. geometrię schodów, dopuszczalne obciążenia, klasę ekspozycji, odporność ogniową, rodzaj betonu, z jakiego będą produkowane schody oraz ilość i rodzaj elementów z jakich składać się będą schody.

To czy schody prefabrykowane zostaną wyprodukowane w postaci jednego prefabrykatu czy w postaci kilku płyt schodowych (biegowych i spocznikowych) uzależnione jest od ich wielkości. Czynnikami determinującym są w tym przypadku ograniczenia związane z transportem i montażem. Do montażu prefabrykowanych schodów wymagane jest użycie dźwigu. Należy pamiętać o tym, aby zapewnić możliwość dojazdu ciężkiego sprzętu na teren budowy.

Chcesz zamówić schody prefabrykowane betonowe? Wyślij nam zapytanie z dokumentacją – wystarczy, że napiszesz na zapytania@budmater.pl albo zadzwonisz pod numer telefonu 799 356 736. Zapraszamy!

PRACE MOKRE

eliminacja miejsc wylewanych na mokro. Schody montujemy wraz z montażem (układaniem) stropu lub po jego ułożeniu

KOSZTY DODATKOWE

brak kosztów dodatkowych oprócz konieczności użycia dźwigu do rozładunku i montażu

BRAK WIELU FACHOWCÓW

schody wylewane na mokro wymagają dużego doświadczenia zbrojarzy i cieśli, których obecnie brakuje, a co schody prefabrykowane eliminują

WIELKOŚĆ

schody możemy wykonać o wielkościach jakie jesteśmy w stanie przetransportować, a dźwig jest w stanie unieść podczas rozładunku i montażu

RÓŻNORODNOŚĆ

jesteśmy w stanie wykonać schody proste, zabiegowe, łukowe, kręcone, zetowe, spoczniki, w pozytywie i negatywie

DOKUMENTACJA PROJEKTOWA

zapewniamy pełną dokumentację projektową oraz oferujemy przeprojektowanie schodów monolitycznych na schody prefabrykowane

SCHODY PREFABRYKOWANE – ZASTOSOWANIE

Schody żelbetowe prefabrykowane sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Najczęściej stosuje się je w:

  • osiedlach domków jednorodzinnych,
  • szeregowcach,
  • budynkach wielorodzinnych.

Schody betonowe prefabrykowane mają cenę ustalaną indywidualnie w zależności od ich rodzaju i wielkości. Takie prefabrykaty jak betonowe schody nie wymagają wykończenia i są gotowe do użytku od razu po montażu.

INSTRUKCJA MONTAŻU SCHODÓW PREFABRYKOWANYCH

Schody prefabrykowane betonowe produkowane są w fabryce, poza terenem budowy. Na budowę trafiają jako gotowe do zamontowania elementy. Aby montaż schodów prefabrykowanych przebiegał bez problemów warto mieć na uwadze kilka podanych niżej zaleceń.

Przede wszystkim gotowych schodów żelbetowych nie można zamontować w dowolnym etapie budowy. Jeżeli są to schody wewnętrzne, łączące kondygnacje, muszą być zamontowane we właściwym momencie budowy budynku, zanim budynek zostanie pokryty dachem, a nawet jeszcze wcześniej – przed montażem stropu, kiedy jest już wykonany szkielet budynku.

Gotowe schody prefabrykowane to duże i ciężkie elementy, które montujemy przy użyciu dźwigu. Wymagają też specjalistycznego transportu. W przypadku długich lub szerokich biegów należy sprawdzić wagę prefabrykatów w stosunku do możliwości transportu. Średnia waga płyty schodowej oscyluje w granicach 3 ton. Schody przewozi się w jednej lub kilku częściach. Zależy to od wybranego przez inwestora rodzaju schodów a co za tym idzie, ich wielkości i wagi. Najczęściej do przewozu schodów prefabrykowanych wykorzystywane są odkryte naczepy o długości 13,6 m i szerokości 2,5 m (długość całego pojazdu wynosi wówczas 16 m, waga pojazdu do 40 ton). Warto pamiętać więc o przygotowaniu na terenie budowy podjazdu dla ciężkiego sprzętu. Poszczególne komponenty składane są już na placu budowy.

W przypadku inwestycji indywidualnych, domków jednorodzinnych, najczęściej montaż schodów odbywa się w tym samym dniu, w którym dostarczane są na plac budowy. Odpowiednie skoordynowanie transportu z rozkładem prac budowlanych pozwala zminimalizować koszt wynajęcia dźwigu i postawienie gotowych schodów niemalże wprost z samochodu.

Schody prefabrykowane betonowe można bez najmniejszego problemu składować przed montażem. Należy pamiętać jedynie o odpowiednim zabezpieczeniu betonowych powierzchni przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Możliwość składowania schodów żelbetowych jest szczególnie ważna w przypadku większych inwestycji, czy inwestycji deweloperskich. Tam, gdzie produkujemy dużą ilość gotowych prefabrykatów i postawienie wszystkich w jednym czasie nie jest możliwe do wykonania.

Rozładunek schodów prefabrykowanych żelbetowych musi odbywać się z zaczepami i pętlami liniowymi. Mocowanie schodów należy wykonać dokładnie według projektu. Należy pamiętać, aby dokładnie wyregulować położenie schodów. Gdy konstrukcja jest dobrze przymocowana, można zwolnić zawiesia.

Jednym z czynników decydującym o sposobie montażu schodów prefabrykowanych jest rodzaj stropu. Standardowo mamy dwa rodzaje połączenia schodów prefabrykowanych ze stropem: na tzw. „zamek” i poprzez zbrojenie.

Bardzo ważne jest aby inwestor zdawał sobie sprawę, że nie do każdego rodzaju stropu możemy zakotwić schody prefabrykowane. Jeżeli mamy strop płytowy czy strop kanałowy do połączenia schodów ze stropem konieczne jest wykonanie pasma monolitu. W przypadku niektórych stropów gęstożebrowych konieczne jest wykonanie strefy obniżonych pustaków, aby móc zakotwić betonowe, prefabrykowane schody do nadbetonu. Najlepszym rozwiązaniem dla inwestora jest ustalenie wszystkich szczegółów technicznych już na etapie projektowania inwestycji.