Ściany oporowe
Ściany oporowe należą do rodziny prefabrykatów, które stworzone zostały do podtrzymywania konstrukcji. Dodatkowo, ściany oporowe mogą stanowić element konstrukcyjny, wykończeniowy. Stosuje się je na szeroką skalę w budownictwie oraz infrastrukturze drogowej. Coraz chętniej także wykorzystuje się je do zastosowań prywatnych, np. w ogrodach. Mogą stanowić zarówno konstrukcję tymczasową, jak i stałą.
ZASTOSOWANIE I ZALETY ŚCIAN OPOROWYCH
Zastosowanie ścian oporowych w budownictwie
Ściany oporowe mają bardzo duże zastosowanie w budownictwie terenów miejskich. Służą do budowy różnorodnych murów wokół wód i rzek, a także służą do budowy mostów. Bardzo często ściany oporowe można spotkać w infrastrukturze miejskiej. Za pomocą ścian oporowych z prefabrykatów stawia się podjazdy, wejścia do instytucji, a nawet ogrodzenia!
Bardzo łatwo można za ich pomocą stworzyć oddzielny boks lub niezależny budynek, który służyć będzie, np. do składowania materiałów sypkich typu żwir, czy piach. Stąd też spotyka się je często przy budowach, np. dróg, czy terenów miejskich. Ściany oporowe mogą służyć także jako element architektury, np. w ogrodzie. Można z nich stworzyć przepiękne i nowoczesne rabaty lub antresole na kwiaty.
Ściany oporowe można podzielić na kilka szerokości, od około pół metra do ponad 4 m. Ponadto elementy te występują w trzech klasach obciążeń, w zależności od docelowego zastosowania.
- Klasa I – 5kN/m2 – ściany do obciążania gruntem, ruch pieszych
- Klasa II – 16,7kN/m2 – w obrębie ruchu samochodowego
- Klasa III – 33,3kN/m2 – w obrębie ruchu ciężkiego, np. przy autostradach
Ściany oporowe można ponadto podzielić na zwykle prostopadłe, narożnikowe i skośne, które stosowane są m.in. do stworzenia podjazdów dla inwalidów.
Zalety ścian oporowych
Elementy te wykonane zostały z trwałych prefabrykatów, czyli gotowych elementów. Nie trzeba tworzyć ich na miejscu budowy, a jedynie zamontować odpowiednio. Ściany wytrzymują ogromne naciski, warto jednak od razu zwrócić na to uwagę przy zakupie. Należy dokładnie określić cel montażu i wtedy zakupić dobre ściany oporowe. Warto także wiedzieć, że ściany zostały wykonane z najwyższej klasy betonu, którego wartość może wynosić nawet C80/C95. Znacząco zaletą jest także fakt, że są to produkty wykonywane modułowo.
Żaden element nie będzie odróżniać się od poprzedniego, chyba że od razu będzie zaznaczone, że są w innych rozmiarach. Z pewnością do zalet zalicza się także fakt, że stosunkowo łatwo można je zamontować. Klasyczne rozwiązania budowy ścian, czy murów metodą tradycyjną (murowania na budowie), zajmuje dwa razy więcej czasu. Ściany oporowe są zatem jednym z lepszych pomysłów kształtowania miejskiego terenu.
Montaż ścian oporowych
Należy pamiętać, że montaż ścian jest niezwykle istotny, jednak nie można zapominać o transporcie. Ściany przewozi się na stojąco lub leżąco, w odpowiednich zabezpieczeniach. Montaż wykonuje się za pomocą specjalnego dźwigu lub żurawia, osadzając ściany do wcześniej przygotowanych dołów. Doły muszą mieć co najmniej 0,5 m. Należy pamiętać, że przymocowane ściany oporowe muszą także zostać zagęszczone na sam koniec.
Ściany oporowe to świetny element konstrukcyjny, stosowany na masową skalę w budownictwie. Dzięki swojemu szerokiego zastosowaniu, jest bardzo często wykorzystywany. Ściany oporowe stosuje się m.in. do tworzenia podjazdów, boksów, umocnienia nadbrzeży, tworzenia murów i podwieszania skarp. Bardzo często stosuje się je także w ogrodnictwie do ukształtowania architektury i stworzenia, np. skalniaka, czy urozmaiconych rabat.
CHARAKTERYSTYKA ŚCIAN OPOROWYCH
Ściany oporowe służą do utrzymania w stanie statecznym gruntów rodzimych lub nasypowych. Głównym zadaniem prefabrykowanych murów oporowych jest szybkość i łatwość w kształtowaniu terenu, podtrzymaniu skarp, wyrównywaniu różnic wysokościowych krajobrazu w ogrodach, na tarasach, lub wokół obiektów budownictwa naziemnego.
Stropy, schody, balkony i szyby windowe prefabrykowane
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kluczowymi produktami. Poniżej znajdziecie Państwo stropy WPS, Teriva, płyty filigran, płyty kanałowe sprężone, płyty Żerańskie, balkony, schody i szyby windowe prefabrykowane
Strop WPS najbardziej nadaje się do wymiany stropów w starych domach i przedwojennych kamienicach
Strop Filigran najłatwiej zastępuje strop monolityczny upraszczając i przyśpieszając czas pracy
Balkony prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych
Schody prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych
Szyby windowe prefabrykowane najlepiej sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych mocno przyśpieszając prace
Płyty kanałowe Żerańskie przyspieszają prace również w budynkach jednorodzinnych, szeregowcach i wielorodzinnych
Płyty kanałowe sprężone najlepiej nadają się na duże rozpiętości dla podobnych pomieszczeń, bardzo przyśpieszają prace
Płyty korytkowe to znane rozwiązanie i przydadzą się do przykrycia strop betonowy na garażem lub nad gospodarczym