Ruszta dla bydła
Podłogi rusztowe dla bydła mają coraz szersze grono zwolenników. Wiele gospodarstw rolnych przeszło albo właśnie przechodzi proces modernizacji i automatyzacji swoich placówek. Rolnicy inwestują nie tylko w profesjonalne maszyny czy budynki wykonane z trwałych prefabrykatów. Inwestycje dotyczą również wnętrz i wyposażenia w budynkach inwentarskich.
Betonowe podłogi rusztowe stają się coraz popularniejszym rodzajem podłoża, który montowany jest w budynkach inwentarskich. Odchodzi się powoli od stosowania zwykłych ściółek, wyłożonych na pełnym betonie, a zaczyna stosować podłogi szczelinowe, czyli tzw. ruszty dla bydła.
Jaka jest najlepsza podłoga dla bydła? Na pewno twarda, równa, stabilna, bezpieczna dla zwierząt i łatwa w utrzymaniu czystości. Betonowe podłogi rusztowe spełniają wszystkie te wymagania. Dodatkowym plusem dla hodowców stosujących w gospodarstwie ruszty dla bydła jest łatwość odprowadzania i magazynowania gnojowicy – betonowe ruszty i płyty legowiskowe tworzą łatwy w montażu i utrzymaniu system.
Ruszta dla bydła i ich zastosowanie
Ruszty dla bydła sprawdzają się w nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Służą jako podłoże w budynkach inwentarskich, w miejscach, w których przebywa bydło lub trzoda chlewna.
Zastosowanie podłóg rusztowych pozwala zapewnić najwyższą jakości hodowli i warunków, jakie panują w nowoczesnej oborze.
Ruszta betonowe są niezwykle bezpiecznym dla zwierząt rozwiązaniem. Szczeliny pomiędzy prętami są niewielkie. Mają zaledwie 3,5 cm. Oznacza to, że odnóża zwierząt nie dostaną się pomiędzy pręty, co zapobiega upadkom i zranieniom. Ruszty nie powodują także odkształceń na kończynach, zwierzę może swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się po podłożu.
Ruszta do chlewni w nowoczesnym gospodarstwie zapewniają suche i czyste środowisko usprawniające hodowlę zarówno młodych jak i dorosłych osobników, wysokowydajnych krów mlecznych czy bydła opasłego. W zależności od potrzeb hodowcy ruszty betonowe produkowane są w trzech wersjach dopuszczalnego obciążenia oraz z różnym wykonaniem powierzchni stąpania.
To, co cechuje coraz powszechniejsze w rolnictwie ruszty dla bydła to fakt, że są niezwykle higienicznym rozwiązaniem. Zastosowanie ich umożliwia szybsze i efektywniejsze sprzątanie po zwierzętach w budynkach inwentarskim. Odpowiednio dobrany rozmiar szczelin pozwala na samooczyszczenie rusztów. Resztki jedzenia, odpady czy kał, spadają pomiędzy rusztami do rynny na dole. Wystarczy dokładnie wyczyścić poszczególne komory, by zachować odpowiednie warunki higieniczne. Zastosowanie betonowych podłóg rusztowych pozwala także usprawnić i zredukować do niezbędnego minimum czas pracy hodowcy, jaki musi przeznaczyć na sprzątanie pomieszczeń dla bydła. Dzięki tym aspektom, ruszty wypierają standardowe ściółki, które o wiele trudniej jest wymienić na nowe.
Jakie zalety mają prefabrykowane ruszta dla bydła
Beton stosowany do produkcji podłóg dla bydła jest nienasiąkliwy, przez co nie emituje szkodliwych substancji dla zdrowia zwierząt i ludzi. Ograniczona emisja amoniaku jest bardzo ważną zaletą prefabrykowanych rusztów dla bydła.
Belki rusztowe, dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi szczelin, charakteryzują wysokie zdolności drenażowe. Zaletą jest również to, że poszczególne elementy podłogi można bardzo łatwo wyczyścić. Belki rusztowe mają przekrój w kształcie litery T. Ber trudu zatem można usunąć zalegające w nich elementy. Bezproblemowe oczyszczanie podłóg w nowoczesnej oborze to nie tylko troska o odpowiedni poziom higieny, ale także właściwe wykorzystanie czasu pracy hodowcy.
Prefabrykowane, betonowe ruszty dla bydła cechuje niezwykła wytrzymałość. Dzięki strukturalnej ochronie stali zbrojeniowej przed korozją są odporne na szkodliwe działanie odchodów zwierzęcych, nie niszczą się i mogą być stosowane przez wiele lat. Zastosowana w produkcji stal nie jest poddawana dodatkowym procesom obróbki, ale nie ulega procesowi korozji i nie trzeba pokrywać ruszt żadnymi substancjami konserwującymi.
Ruszty są przyjazne środowisku i zwierzętom, nie emitują szkodliwych substancji. Wykonane zostały z trwałych i bezpiecznych materiałów jednak nie wpływających negatywnie na zdrowie i kondycję zwierząt. Do produkcji podłóg rusztowych wykorzystywany jest jednofrakcyjny, wysokiej klasy beton C35/45. Specjalnie dobrana szorstkość betonowej powierzchni rusztów zapewnia zwierzętom bezpieczną i przyjazną powierzchnię stąpania.
Ruszta dla bydła i ich charakterystyka
Ruszty dla bydła to funkcjonalne rozwiązanie, stosowane na masową skalę w wielu gospodarstwach rolnych. Produkowane są w wielu rozmiarach i wersjach pozwalających spełnić oczekiwania każdego hodowcy.
Rodzaje rusztów dla bydła ze względu na obciążenie
W najprostszej wersji prefabrykowane ruszty betonowe zapewniają swobodę przemieszczania się zwierząt, w wersjach przejezdnych, pozwalają swobodnie poruszać się w budynkach inwentarzowych pojazdami rolniczymi.
Obora na rusztach dla opasów wykonana jest w najpopularniejszej, najbardziej uniwersalnej i ekonomicznej wersji STANDARD. Służy jako podstawowe podłoże do poruszania się trzody. Kolejną wersją jest wersja MEGA, przeznaczona do większego nacisku. To po niej rolnik może poruszać się już sprzętem o nacisku na oś do 2 ton. Jest także wersja GIGA, która świetnie sprawdzi się w przypadku hodowli bydła opasłego. W tej wersji maksymalna nacisk na oś pojazdu jakim może poruszać się hodowca bydła może dochodzić do 3 ton.
Rodzaje rusztów dla bydła ze względu na wykończenie powierzchni stąpania
Trzy podstawowe typy powierzchni rusztów dla bydła to: wersja BASIC, EXTRA i ULTRA.
Wymiary rusztów dla bydła
Standardowa długość modułowa rusztów wynosi od 1000 mm do 3500 mm, dostępne są również ruszty w długościach 3800 mm i 4000 mm. Szerokość stała dla wszystkich długości to 520 mm. Standardowa wysokość rusztów to 150 mm, jedynie dla modułów o długościach 3800/4000 mm wysokość płyt wynosi 180 mm.