Strop filigran

Strop Filigran jest nowoczesnym rozwiązaniem najczęściej wykorzystywanym w budownictwie użyteczności publicznej, ale zyskuje również popularność w budownictwie jednorodzinnym. To odmiana stropu zespolonego (łączącego różne materiały, które połączone stale tworzą jedną z trwalszych części budynku). Główną cechą filigranów są szerokie możliwości konstrukcyjne i duże rozpiętości. Pozwala to na dowolne kształtowanie innowacyjnych i nowoczesnych projektów. Strop szybko się montuje za pomocą dźwigu. Można ułożyć go na całej powierzchni lub wybranej części.

%name Strop Filigran

Stropy zespolone są coraz chętniej wybieranymi konstrukcjami domu. Strop składa się z cienkich żelbetowych płyt. Strop filigran ma przekrój o grubości od 4,5 do 7 cm. Płyty te są prefabrykowane, dzięki temu nie są ciężkie i można je dowolnie kształtować. Strop filigran to płyty zbrojone stalowymi kratownicami przestrzennymi. Kratownice wystają poza płytę, co ułatwia zespolenie jej z nadbetonem. Dzięki tym właściwościom konstrukcja ta jest niezwykle solidna. Strop charakteryzuje się również szeroką rozpiętością.

ZALETY STROPU FILIGRAN

Poniżej przedstawiamy kilka z kluczowych zalet stropu FILIGRAN.

CZAS MONTAŻU

Strop filigran układa się z elementów prefabrykowanych, a jego montaż się znacznie skraca. Strop o rozpiętości 300m2 można ułożyć już w dwa dni.

DOWOLNA GEOMETRIA

Geometria płyt filigran jest praktycznie nieograniczona i można ją w dowolny sposób kształtować (płyty w kształcie prostokątów, kwadratów, trójkątów itd.)

PRACE WYKOŃCZENIOWE

Spód płyt jest na tyle gładki, że nie wymaga tynkowania. Jedynie złączenie płyt trzeba zaszpachlować. Oszczędność pracy na budowie.

DOWOLNE KSZTAŁTOWANIE

Można je dowolnie kształtować, co daje spore możliwości konstrukcyjne. Dzięki temu można go przystosować do prawie każdego projektu.

PODPORY MONTAŻOWE

Mała ilość podpór montażowych, bo tylko przy ścianach i co 110cm. Oszczędność w zakupie jak i w pracy w rozstawieniu ich.

BRAK DESKOWANIA

Brak konieczności deskowania, gdyż warstwa betonu układana jest na prefabrykatach. Płyty prefabrykowane stają się deskowaniem traconym.

ROZPIĘTOŚĆ

Ogromna rozpiętość stropu, bo do 12 mb.

DOKUMENTACJA PROJEKTOWA

Zapewniamy pełną dokumentację projektową Twojego stropu.

Jeśli jesteś zdecydowany/na na tego rodzaju strop, prześlij nam dokumentację projektową a prześlemy ci ofertę.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

POZOSTAŁE ZALETY STROPU FILIGRAN

 • możliwość łączenia z płytami balkonowymi,
 • szybki i sprawny montaż dzięki zastosowaniu prefabrykatów,
 • ograniczenie prac wykończeniowych – płyty od strony sufitu wystarczy zaszpachlować i pomalować,
 • otworowania są projektowane i wykonywane na etapie produkcji,
 • dobre właściwości dźwiękoszczelne.

ELEMENTY STROPU FILIGRAN

Poniżej przedstawiamy potrzebne lub przydatne elementy do wykonania stropu FILIGRAN.

Elementy podstawowe

 • prefabrykowana płyta żelbetowa zbrojona o gr. od 4,5 do 8 cm,

Elementy uzupełniające (do samodzielnego zakupu)

 • pręty ułożone prostopadle i równolegle względem nich,
 • siatki zbrojeniowe.

Zbrojenie znajduje się w płycie, kratownice wystają poza nią, co ułatwia jej zespolenie z nadbetonem.

ZASTOSOWANIE STROPÓW FILIGRAN

Strop Filigran jest nowoczesnym rodzajem stropu. Strop ten bardzo szybko się montuje, można nim wykonać całą konstrukcję lub tylko część o niemalże dowolnym kształcie i dużej rozpiętości. Najczęściej stropy filigran wykorzystuje się w budynkach:

 • użyteczności publicznej,
 • konstrukcje wielopoziomowe,
 • budynki gospodarcze,
 • obiekty niemieszkaniowe,
 • jednorodzinnych i wielorodzinnych
 • jako strop nad garażem,
 • nad garażem podziemnym,
 • na piwnicą,
 • nad parterem,
 • nad piętrem,
 • i wielu innych miejscach.

Prawie nieograniczone jest zastosowanie stropu filigran.

%name Strop Filigran

INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYT FILIGRAN

Poniżej przedstawiamy jak należy ułożyć strop. Jeśli jesteś zainteresowany, poproś nas o szczegółową instrukcję.

Zasady transportu i składowania

Elementy prefabrykowane należy przewozić transportem samochodowym w pozycji poziomej, z kratownicami stalowymi skierowanymi ku górze. W czasie transportu elementy powinny być zabezpieczone pasami przed możliwością przemieszczenia się względem środka transportowego i przed uszkodzeniem dolnej powierzchni płyt prefabrykowanych. Pasy należy zapiąć w takich miejscach, aby pokrywały się z położeniem przekładek. Płyty stropowe powinny być układane bezpośrednio z pojazdu w miejsce wbudowania (na stropie). Jeżeli z pewnych względów niezbędne jest składowanie dostarczonych prefabrykatów na budowie powierzchnia składowania powinna być równa (płyty należy układać na wypoziomowanych podporach w stosach nie wyższych niż 6 warstw płyt – zaleca się składowanie na powierzchniach utwardzonych lub na docelowo ułożonych już płytach w poziomie wbudowania elementów prefabrykowanych). Płyty układane są na samochodzie w sztaplu, na przekładkach drewnianych (przekładki podlegają zwrotowi). Przekładki muszą leżeć w poprzek dźwigarów przez całą szerokość elementu, na węźle połączenia krzyżulca z pasem górnym kratownicy. Każdorazowo po załadunku płyt stropowych na samochód, należy sprawdzić, czy płyty nie są w żaden sposób uszkodzone lub wybrakowane.

Zasady montażu

Płyty stropowe Filigran produkowane są indywidualnie i różnią się ilością zbrojenia w strefie dolnej oraz ilością dźwigarów kratowych (mimo bardzo podobnej geometrii), w związku z tym aby uniknąć pomyłki prefabrykaty są oznaczone numerami zgodnie z planem montażowym zawartym w projekcie wykonawczym. Należy sprawdzić, czy nośność dźwigu przy maksymalnie potrzebnym wysięgu, jest wystarczająca do uniesienia płyt. Ciężary poszczególnych płyt podane są na rysunku montażowym (szacunkowy ciężar płyty o grubości 5cm wynosi 125kg/m2, a płyty o grubości 6 cm wynosi 150kg/m2). Haki należy zaczepiać przez krzyżulce w węzłach dźwigarów kratowych – rysunek poniżej

montaż stropu filigran rys. 1 300x108 Strop Filigran
Nie wolno, w żadnym wypadku, zakładać haka za pręt górny pomiędzy węzłami kratownicy. Do podnoszenia prefabrykatu stosować zawiesia linowe (łańcuchowe) lub trawersowe z samoregulującymi się naciągami zawiesi nośnych (szczegół rysunkowy). W przypadku zawiesi linowych kąt pomiędzy naciągniętą liną a płaszczyzną płyty nie może być mniejszy niż 60º. W przypadku montażu płyt zawiesiem linowym – płyty podnosić za 2 i 3 kratę (w przypadku 4 krat ), za 2 i 4 kratę ( w przypadku 5 krat )

W przypadku montażu płyt zawiesiem linowym – płyty podnosić za 2 i 3 kratę (w przypadku 4 krat ), za 2 i 4 kratę ( w przypadku 5 krat )

montaż stropu filigran rys. 2 300x119 Strop Filigran

Odległość od miejsca zaczepienia do krawędzi płyt powinna wynosić około 1/4.5 całkowitej długości prefabrykatu. Podnoszenie i układanie elementów powinno odbywać się równomiernie, bez gwałtownego szarpania. Szczególną uwagę należy zwracać także na niedopuszczanie do uderzania podnoszonym i układanym elementem o inne przedmioty lub elementy budynku. Układanie elementu powinno się odbywać powoli i dokładnie, jednocześnie na podporach stałych i podporach montażowych.

montaż stropu filigran wartości charakterystyczne 300x73 Strop Filigran

Zasady podparcia stropu

Podpory montażowe powinny być ustawione na sztywnym podłożu przed przystąpieniem do układania płyt prefabrykowanych. Jarzma podpór montażowych przeznaczone do utrzymania elementów podpierających powinny być ustawione prostopadle do przewidywanego kierunku ułożenia stalowych kratownic elementów. Rozstaw podpór montażowych powinien być zgodny z dokumentacją projektową. Podpory skrajne należy ustawiać w odległości nie większej niż 300 mm od podpór stałych (ściany, podciągi itp.). Podpory skrajne należy ustawiać, gdy powierzchnia oparcia płyty jest mniejsza niż 50 mm lub gdy mniej niż co drugi węzeł kratownicy pasa dolnego znajduje się nad podporą stałą. W pozostałych przypadkach stosowanie podpór jest zalecane ponieważ ułatwia poziomowanie wykonywanych stropów. Rozstaw podpór w kierunku podparcia (prostopadłym do kratownic) powinien wynosić max. 1,5 m. Po włożeniu elementów podpierających np. krawędziaków w jarzma, podpory muszą być dokładnie wypoziomowane. Podpory montażowe powinny być wyposażone w mechanizm (np. śrubowy) do regulowania ich wysokości.

Porównanie stropów. Tabela porównawcza pozwoli na porównanie i wybór najlepszego stropu. Porównanie stropów filigran do stropów RECTOR, TERIVA, SPK, MASTER, SMART, VECTOR, FILIGRAN czy Teriva Panel. Dokładne porównanie stropów, gdzie bierzemy pod uwagę wiele parametrów takich jak: wytrzymałość, szybkość realizacji, montażu, dostawy, znajdują się pod linkiem Jaki strop wybrać

Zamów bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na twoje pytania i doradzimy odnośnie wyboru optymalnych produktów.

ZAMÓW KONSULTACJE

GDZIE KUPIĆ STROP FILIGRAN

Strop filigran dostarczamy między innymi na poniższe województwa i miasta, a cena uzależniona jest od lokalizacji budowy oraz producenta czy najbliższej fabryki: mazowieckie: Białobrzegi, Ciechanów, Garwolin, Gostynin, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Kozienice, Legionowo, Lipsko, Łosice, Maków Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki, Mława, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Płock, Płońsk, Pruszków, Przasnysz, Przysucha, Pułtusk, Radom, Siedlce, Sierpc, Sochaczew, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Ożarów Mazowiecki, Węgrów, Wołomin, Wyszków, Zwoleń, Żuromin, Żyrardów, śląskie: Będzin, Bielsko-Biała, Bieruń, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Kłobuck, Lubliniec, Mikołów, Myszków, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie, Żywiec, wielkopolskie: Chodzież, Czarnków, Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Kalisz, Kępno, Koło, Konin, Kościan, Krotoszyn, Leszno, Międzychód, Nowy Tomyśl, Oborniki, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Piła, Pleszew, Poznań, Rawicz, Słupca, Szamotuły, Środa Wielkopolska, Śrem, Turek, Wągrowiec, Wolsztyn, Września, Złotów, dolnośląskie: Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Jelenia Góra, Legnica, Milicz, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja, małopolskie: Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Kraków, Limanowa, Miechów, Myślenice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Proszowice, Sucha Beskidzka, Tarnów, Zakopane, Wadowice, Wieliczka,  łódzkie: Bełchatów, Brzeziny, Kutno, Łask, Łęczyca, Łowicz, Łódź, Opoczno, Pabianice, Pajęczno, Piotrków Trybunalski, Poddębice, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Sieradz, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Wieruszów, Zduńska Wola, Zgierz, kujawsko-pomorskie: Aleksandrów Kujawski, Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Lipno, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Mogilno, Nakło nad Notecią, Radziejów, Rypin, Sępolno Krajeńskie, Świecie, Toruń, Tuchola, Wąbrzeźno, Włocławek, Żnin, podkarpackie: Ustrzyki Dolne, Brzozów, Dębica, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Krosno, Lesko, Leżajsk, Lubaczów, Łańcut, Mielec, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Ropczyce, Rzeszów, Sanok, Stalowa Wola, Strzyżów, Tarnobrzeg, opolskie: Brzeg, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Prudnik, Strzelce Opolskie, świętokrzyskie: Busko-Zdrój, Jędrzejów, Kazimierza Wielka, Kielce, Końskie, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Staszów, Włoszczowa