Belki stropowe Teriva

Belki stropowe Teriva wykorzystywane są do montażu stropów gęstożebrowych. W połączeniu z pustakami oraz warstwą nad betonu tworzą solidną konstrukcję stropową. Wykorzystywane są w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jako producent wyrobów betonowych mamy w ofercie strop gęstożebrowy każdego rodzaju np. strop Rector czy strop Teriva.

Belki stropowe – budowa

Belki stropowe Teriva stanowią jeden z elementów konstrukcji nośnej. Ich górną część stanowią kratownice przestrzenne, a w stopce belki stropowej znajduje się część dolna zbrojenia. Belki do stropu Teriva są opierane na nośnych ścianach konstrukcji albo podciągach i kotwione w wieńcach. Między nimi umieszczane są pustaki stropowe. Betonowe belki stropowe wraz z pozostałymi elementami stropu zalewa się od góry warstwą nadbetonu, aby dodać wytrzymałości i sztywności konstrukcji. Ten montaż różni się od montażu stropu WPS na belkach stalowych

Betonowe belki stropowe Teriva i ich cena

Belka stropowa Teriva to produkt, którego cena uzależniona jest od kilku parametrów. Przede wszystkim cena uzależniona jest od długości belek oraz ich ilości. Cena katalogowa belek kształtuje się w okolicach pomiędzy 50 a 300 zł /sztukę

Belki stropowe mają powszechne zastosowanie, mimo że montaż i łączenie pozostałych elementów jest pracochłonne, daje stabilną i wytrzymałą na obciążenia konstrukcję. Belki używamy do stropów Teriva 4.0/1, 4.0/2 oraz innych w których są wykorzystywane. Belki stropowe Teriva to elementy, które mogą być od razu wykorzystywane do budowy. Długość belek Teriva zaczyna się od 120 do 760 cm a nawet więcej. Ich waga może osiągać wartość około 180 kg zależy od długości.

Strop gęstożebrowy, w którym wykorzystuje się belki stropowe Teriva, jest niezwykle popularny. Należy jednak pamiętać, że belkowanie jest nieco pracochłonne, w odróżnieniu od układania gotowych płyt stropowych. Mimo to otrzymuje się konstrukcję stabilną i odporną na wszelkiego rodzaju obciążenia. Strop ten charakteryzuje się także bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu.
Belki stropowe mają różną długość, dzięki temu swobodnie można dobrać odpowiedni ich rodzaj do budowy domu. Są niezwykle mocne i stabilne, a w połączeniu z pustakami, można otrzymać niezwykle solidny strop gęstożebrowy. Przykładowe zużycie belek na m2 to 1,67 mb.

ELEMENTY STROPU TERIVA

 • Elementy podstawowe
  • belki stropowe Teriva o ilościach i długościach wynikających z dokumentacji projektowej
  • pustaki żużlobetonowe, betonowe lub keramzytobetonowe o różnych wysokościach od 21 do 30 cm,
  • siatka przypodporowa P1, P2, Z1 lub Z2

  Elementy uzupełniające

  Dodatkowo (do samodzielnego zakupu)

  • beton monolityczny do zalania stropu (4-7cm w zależności od projektu)

Zastosowanie stropu z belek stropowych

Stropy Teriva zwykle stosuje się w budownictwie jednorodzinnym. Belki Teriva należą od systemu stropowego najczęściej wykonywanego na naszych budowach.  Na ich popularność wpływa to, że belki stropowe zwykle są dostępne w wielu miejscach i nie wymagają produkowania ich na zamówienie w zakładach prefabrykacji. Ich produkcja nie należy do najtrudniejszych, a o tym czy dane belki są dostępne do natychmiastowego odbioru zadecyduje ich rozmiar i ilość. Mogą występować chwilowe braki u producenta jednak jesteśmy w stanie szybko je uzupełnić.

 • rozpiętość 1,2 do 8,60 m
 • wysokość konstrukcyjna już od 24cm
 • niska cena zakupu i koszty montażu.

Stropy oparte o belki Teriva podlegają zakładowej kontroli jakości. Produkcja oparta jest o gotowe kratownice kupowane w zakładach prefabrykacji konstrukcji stalowych. Ich produkcja zapewnia taką samą jakość niezbędną do tego, by utrzymać powtarzalność produkcji. W ostatnich czasach ceny stali mocno wzrosły stąd występują na rynku wahania cenowe belek.

Wielu wykonawców ceni sobie wykonywanie stropów z użyciem belek stropowych ponieważ dobrze znają tą technologię i nie wymaga od nich konieczności ciągłego uczenia się nowych rzeczy. Widać jednak, ż stropy te wypierane są coraz bardziej z rynku i to za sprawą płyt stropowych zwłaszcza płyt kanałowych, żerańskich czy sprężonych. Wpływ na to mają coraz wyższe koszty pracowników nawet mniej wykwalifikowanych. Na rynku brakuje również coraz częściej pracowników zwłaszcza budowlanych co powoduje konieczność poszukiwania szybszych technologii.

Wykonywanie stropów w technologiach szybszych wymaga innego podejścia do planowania robót. Wykonawcy, którzy przyzwyczajeni są do tego, by zamawiać produkty potrzebne do budowy domu dopiero w momencie ich potrzeby mogą sobie nie poradzić ze zmianą technologii na szybsze. Do tego potrzeba więcej czasu i lepszej organizacji pracy. Sam proces ofertowania innych szybszych technologii jest dużo dłuższy niż wyceniania stropów i belek Teriva. Do tego dochodzą sprawy projektowe i cały proces uzgodnień co znacznie wydłuża czas. Trzeba przyjąć bezpiecznie, że od momentu wysłania zapytania do momentu przywiezienia gotowego stropu może minąć od 2 do nawet 3 miesięcy. Ten czas może się nawet wydłużyć, bo sam proces uzgodnień nie zależy tylko od jakości pracy samego zakładu prefabrykacji.

Między innymi z powyższych powodów stropy oparte o belki stropowe Teriva cieszą się nadal tak dużą popularnością. Duża dostępność belek i możliwość przywiezienia ich niemal natychmiast po zamówieniu czynią je produktem o tak dużym udziale w rynku systemów stropowych

PARAMETRY TECHNICZNE

 • Belki stropowe produkowane są jako elementy prefabrykowane. Producent belek stropowych wykonuje je poprzez ułożenie kratownic w formach i zalaniu ich betonem. Beton poddany zostaje wibrowaniu i po kilku dniach belka gotowa jest do wyjazdu na budowę

 • Rozpiętość belek stropowych mieści się w przedziale od 180 cm do 760 cm. Ich waga waha się do około 180 kg, w zależności od długości. Przy budowie domów jednorodzinnych bardzo często wykorzystuje się dłuższe belki, chyba że jest to budynek jednokondygnacyjny. Belki stropowe mają charakterystyczną budowę. Dolna część zbrojenia znajduje się w stopce belki, natomiast górną część konstrukcji, stanowią kratownice przestrzenne. Belka jest produktem, który może być od razu wykorzystywany do budowy. Pomimo tego, że nie należy do najlżejszych, bardzo często konstruktorzy stawiają właśnie na ten rodzaj stropu.

belki stropowe teriva cena

Belki stropowe i pustaki Teriva – instrukcja montażu stropu

Pomiędzy belki układane są pustaki stropowe, dzięki temu strop staje się stabilny i odpowiednio dociążony. Zanim jednak pustaki zostaną odpowiednio zamontowane, należy dobrze i dokładnie ułożyć . Belki stropowe układamy na wyrównanym podłożu na trzech przekładkach, o grubości 8 cm. Kolejną warstwę belek trzeba układać na przekładkach o grubości min. 4 cm. Składowanie jest niezwykle ważne, pozwala na sprawne rozpoczęcie prac, a także zapobiega wszelkim uszkodzeniom. Przed właściwym układaniem belek należy wykonać podpory stropu i go wypoziomować.

Belki układamy w taki sposób, by zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi. Belki należy układać w rozstawach co 60 lub 45 cm. Wszystko zależy od typu pustaka, jaki dobierze się do całości. Warto pamiętać, aby mierzyć rozstaw belek, dokonuje się tego poprzez włożenie pomiędzy belki pustaka. Zanim jednak ułoży się belki, należy wykonać wylewkę cementową o grubości 2 cm. Poduszkę betonową można wytworzyć również w momencie wylewania stropu. Belki muszą mieć odpowiednie oparcie na murze lub podporze. Minimalna długość oparcia belki wynosi 15 cm. Kolejnym krokiem jest wykonanie wieńca, do którego następnie kotwi się belki. Po wykonaniu wszystkich tych punktów można przejść do układania pustaków oraz betonowania.