Słupy prefabrykowane

Prefabrykaty betonowe: słupy prefabrykowane, dźwigary, wszelkiego rodzaju belki i płyty stropowe to w nowoczesnym budownictwie przemysłowym rozwiązania pozwalające m.in. na zwiększenie efektywności prac budowlanych.
Współczesne konstrukcje nośne budynków przemysłowych składające się z układu słupów prefabrykowanych i dźwigarów wpływają też na późniejsze, o wiele niższe koszty eksploatacji budynków.

Z jakiego rodzaju słupów prefabrykowanych najlepiej skorzystać? W jakich budynkach sprawdzą się najlepiej? Sprawdź parametry produkowanych przez nas słupów prefabrykowanych. Zobacz z jakimi innymi elementami prefabrykowanymi warto je stosować. Poznaj sposoby montażu, standardowe i niestandardowe rozwiązania dla budowy dużych obiektów magazynowych, produkcyjnych, sportowych czy użyteczności publicznej a nawet obiektów usługowych i mieszkalnych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą! Oprócz prefabrykatów dedykowanych dla budownictwa wielkopowierzchniowego takich jak m.in. płatwie czy dźwigary dachowe, słupy i stoposłupy oferujemy również szeroką gamę stropów różnych rodzajów, schodów prefabrykowanych, balkonów a nawet prefabrykowanych domów.

Słupy prefabrykowane – krótka charakterystyka

Czym są słupy prefabrykowane? Gdzie znajdują zastosowanie? Jakie najpopularniejsze rodzaje słupów prefabrykowanych mamy do dyspozycji i czym się charakteryzują i różnią między sobą? Poznaj podstawowe dane i parametry techniczne tych prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych.

Słup żelbetowy prefabrykowany wykorzystywany jest przy budowie różnego rodzaju budynków, przede wszystkim przemysłowych, wznoszonych w technologii szkieletowej.

Co to jest konstrukcja szkieletowa/technologia szkieletowa w budynkach?

W konstrukcjach szkieletowych mamy wyraźnie rozdzielone funkcje poszczególnych elementów. Mamy tu konstrukcję nośną (szkielet) i elementy ścienne, które pełnią funkcję osłonową. Konstrukcja nośna budynku złożona jest albo z przestrzennego układu słupów i płyt, mówimy wówczas o szkielecie słupowo-płytowym, albo układu słupów i belek czyli mamy do czynienia ze szkieletem słupowo-belkowym. W obu tych przypadkach mamy możliwość skorzystania z gotowych, prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych m.in ze słupów prefabrykowanych, dźwigarów strunobetonowych, płatwi dachowych w przypadku konstrukcji słupowo-belkowej lub ze słupów prefabrykowanych i prefabrykowanych płyt stropowych w przypadku konstrukcji słupowo-płytowej.

Czasami spotykane są konstrukcje mieszane, gdzie konstrukcja nośna budynku opiera się nie tylko na słupach ale również na nośnych ścianach zewnętrznych (konstrukcja ścianowo-szkieletowa). I w tym przypadku możemy skorzystać z zalet jakie daje prefabrykacja. Prefabrykowane ściany betonowe znajdują zastosowanie już nie tylko w budownictwie wielokondygnacyjnym ale coraz częściej stosowane są w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym. Coraz większym zainteresowaniem wśród deweloperów cieszą się też prefabrykowane domy jednorodzinne.

Czym są więc słupy prefabrykowane?

To elementy konstrukcyjne budynku, których główną rolą jest przekazywanie obciążeń z obiektu na fundamenty.

Prefabrykowane słupy żelbetowe produkowane są według dokumentacji wykonawczej. W przypadku budynków wielkopowierzchniowych o konstrukcji słupowo-belkowej mamy najczęściej układ składający się z pewnej ilości powtarzalnych elementów konstrukcyjnych: słupów i dźwigarów. Prefabrykacja jest więc tu rozwiązaniem najszybszym, najprostszym, dającym jednocześnie pewność, że konstrukcja nośna budynku posiadać będzie odpowiednią stabilność i trwałość.

Powtarzalność elementów konstrukcyjnych mamy w obrębie jednej inwestycji. Trudno mówić w przypadku słupów o standardowych wymiarach czy parametrach, każda inwestycja jest inna i każda wymaga indywidualnego podejścia. Wszystkie produkowane słupy prefabrykowane, ich wymiary, układ wsporników czy klasa betonu i zbrojenie dostosowywane są do potrzeb konkretnej inwestycji.

Słupy prefabrykowane – rodzaje i wymiary

Najczęściej produkowane są słupy o przekrojach od 30 cm do 90 cm i długości do 20 m, choć ze względów na możliwości transportowe dużo praktyczniejsze i bardziej ekonomicznie wychodzą słupy o długości nie przekraczającej 15 m. W zależności od rodzaju obiektu, jego wielkości produkowane są słupy prefabrykowane jednokondygnacyjne i wielokondygnacyjne. Mogą to być słupy o przekroju okrągłym, prostym lub prostokątnym, ze wspornikami służącymi do podparcia innych elementów konstrukcji lub bez dodatkowych wsporników.

Przykłady prefabrykowanych słupów jednokondygnacyjnych

Słupy prefabrykowane.

Rysunek 1. Słup prefabrykowany, belki i dźwigary opierane są bezpośrednio na słupie.

Słupy prefabrykowane.

Rysunek 2. Słup prefabrykowany, belki i dźwigary opierane w widełkach.

Słupy prefabrykowane.

Rysunek 3. Słup prefabrykowany, belki i dźwigary opierane na słupie podciętym z dwóch stron.

Słupy prefabrykowane.

Rysunek 4. Słup prefabrykowany, belki i dźwigary opierane są na wspornikach.

Słupy prefabrykowane.

Rysunek 5. Słup prefabrykowany, belki i dźwigary opierane są na krzyżujących się wspornikach.

Słupy prefabrykowane.

Rysunek 6. Słup prefabrykowany, belki i dźwigary opierane są na wspornikach obwodowych.

Przykłady prefabrykowanych słupów wielokondygnacyjnych

Słupy prefabrykowane wielokondygnacyjne. Przykładowy układ slupów wielokondygnacyjnej hali

Słupy prefabrykowane wielokondygnacyjne ze wspornikami. Ułożenie wsporników (w jednym czy dwóch kierunkach) wynika z usytuowania danego słupa w całości konstrukcji.

W przykładowym układzie konstrukcji hali wielopoziomowej (na rysunku powyżej) zastosowano słupy prefabrykowane montowane w stopach fundamentowych z prętami wtykowymi, dźwigary i płatwie dachowe.

Słupy żelbetowe prefabrykowane – montaż słupów prefabrykowanych

Zadanie słupów prefabrykowanych polega na przenoszenie obciążeń z budynku na fundamenty, muszą więc być w tych fundamentach odpowiednio zamontowane. Mamy kilka podstawowych metod montowania slupów prefabrykowanych w fundamencie. Montaż słupów betonowych można montować w stopach kielichowych, w stopach fundamentowych posiadającej osadzone pręty wtykowe (rury karbowane łączone z prętami startowymi) albo za pomocą specjalnego połączenia śrubowego.

Słupy prefabrykowane. Różne sposoby montażu

Ilustracja 1. Montaż prefabrykowanych słupów na stopie fundamentowej z wbudowanymi stykami.
W słupie, w strefie podparcia zabetonowane są stalowe rury karbowane tzw. rury robusta, o przekroju zazwyczaj od 60 mm do 80 mm, które nasadzane są na wtyki fundamentowe, czyli pręty wychodzące ze stopy fundamentowej. Otwory montażowe zapełniane są później odpowiednio dobraną zaprawą montażową o wysokiej wytrzymałości. Słupy stabilizuje się i pionizuje za pomocą stalowych rozpór.

Słupy prefabrykowane. Różne sposoby montażu

Ilustracja 2. Montaż prefabrykowanych słupów w stopie kielichowej.
Stopy kielichowe to prefabrykowane elementy konstrukcyjne o zróżnicowanych wymiarach dostosowanych do wymiarów slupów w oparciu o dokumentację projektową. Są łączone są z wylewaną płytą fundamentową za pomocą stalowych prętów i strzemion. W kielichu ustawia się podstawę słupa a następnie, po uprzednim wyregulowaniu ustawienia słupa, wolną przestrzeń wypełnia odpowiednią zaprawą montażową o wysokiej wytrzymałości.

Słupy prefabrykowane. Różne sposoby montażu

Ilustracja 3. Montaż na stopie fundamentowej z wykorzystaniem profesjonalnych, dedykowanych, systemowych złączy śrubowych.
Złącza śrubowe wykorzystywane są również w łączeniu słupów ze sobą w przypadku budynków wielokondygnacyjnych (łączenie słupów zawsze odbywa się na wysokości stropu).

Słupy sprężone są elementami o znacznych wymiarach i wadze (może dochodzić nawet do 30 ton). Do montażu słupów wymagany jest dźwig adekwatny do wagi i rozmiarów ustawianych elementów (o dużej nośności). Przy jego użyciu gotowe, prefabrykowane elementy montowane są w odpowiednie miejsca bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych prac szalunkowych czy zbrojarskich.

Do prawidłowego montażu i transportu w prefabrykowanych słupach umieszczone muszą być odpowiednie uchwyty i tuleje transportowe – stalowe rury zatopione w wyznaczonej odległości od końców słupa, odpowiednio dozbrojone. Czasami wymagane są również specjalne zawiesia transportowe. Wszystkie te pomocnicze akcesoria uwzględniane są w dokumentacji projektowej przygotowywanej pod jednostkową inwestycję.

Mocne strony prefabrykowanych słupów betonowych

Podstawowe cechy słupów betonowych prefabrykowanych:

1. Krótki czas realizacji inwestycji.

Jak wszystkie prefabrykowane elementy konstrukcji, prefabrykowane słupy wytwarzane są zakładzie produkcyjnym i na teren budowy trafiają już jako gotowe do zamontowania elementy. Pozwala to szybciej zrealizować inwestycję i skrócić czas trwania budowy. Odpowiednio rozplanowane dostawy kolejnych elementów – dostosowane do poszczególnych etapów prac pozwala uniknąć niepotrzebnych przestojów. Dodatkowo, wykorzystanie słupów prefabrykowanych minimalizuje konieczność wykonywania na budowie prac szalunkowych i zbrojarskich. Brak potrzeby wykonywania elementów monolitycznych, wylewanych na budowie eliminuje przestoje w pracach budowlanych wynikające z oczekiwania, aż beton uzyska należytą wytrzymałość.

2. Prosty montaż.

Do szybkiego i prostego montażu prefabrykatów wymagany jest tylko dźwig odpowiedniej nośności i kilkuosobowa grupa montażystów. Prefabrykaty betonowe dają również możliwość prac przy ujemnych temperaturach. Mamy możliwość realizowania inwestycji niemal przez cały rok, bez względu na pogodę.

3. Wysoka jakość elementów konstrukcji.

Słupy prefabrykowane produkowane są z wysokiej jakości materiałów. Z biegiem lat cały czas pozostają solidne i trwałe. W porównaniu z konstrukcjami stalowymi są odporne na korozję i praktycznie eliminują późniejsze koszty eksploatacji. Powierzchnia betonu jest gładka od formy, krawędzie fazowane. Standardowo powierzchnie słupów prefabrykowanych nie są dodatkowo wykańczane ani nie są wykonywane w jakości betonu architektonicznego.

4. Odporność na ogień, mróz, wilgoć i inne czynniki środowiskowe.

Słupy prefabrykowane są dużo bardziej odporne na działanie ognia, dzięki czemu są trwałe i bezpieczne. Minimalna ognioodporność elementów prefabrykowanych wynosi R30 choć zazwyczaj produkowane są elementy konstrukcji o ognioodporności wynoszącej R60, czyli dające 60 min. odporności ogniowej. W szczególnych przypadkach można produkować elementy o odporności ogniowej R120 a nawet R240, ale wymaga to dodatkowych, bardzo szczegółowych obliczeń.

Słupy prefabrykowane betonowe charakteryzują się również wysoką odpornością na agresywne środowiska biologiczne i chemiczne, dzięki czemu nadają się idealnie do budowy wszelkiego rodzaju hal produkcyjnych dla przemysłu spożywczego.

Poznaj nasze kluczowe produkty

Może wśród nich znajdziesz coś, co sprawdzi się również w przypadku Twojej inwestycji.

Dźwigary dachowe

Dźwigary dachowe strunobetonowe. Szkic Dźwigary dachowe strunobetonowe w nowoczesnym budownictwie przemysłowym to sprawdzone, szybsze i tańsze rozwiązanie niż dachowe konstrukcje ze stali.

Schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane betonowe. Szkic

Schody prefabrykowane zabiegowe i zwykłe, ze spocznikiem lub bez, to wygodna alternatywa dla schodów monolitycznych, wylewanych bezpośrednio na budowie.

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane betonowe. Szkic Dom z prefabrykowanych betonowych modułów to sposób na spełnienie marzeń szybciej i taniej niż w tradycyjnym budownictwie.

Balkony prefabrykowane

Balkony prefabrykowane żelbetowe. Szkic

Balkony prefabrykowane idealnie sprawdzą się w powtarzalnych projektach, szeregowcach, osiedlach domków jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych.

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe. Szkic Strop gęstożebrowy składający się z belek stropowych i pustaków jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów stropów w budownictwie jednorodzinnym.

Stropy płytowe prefabrykowane

Stropy płytowe. Filigran. Szkic Wśród płyt stropowych, które są bardzo popularnymi systemami stropowymi dostępnymi na naszym rynku, największym zainteresowaniem cieszy się strop Filigran.