Pustak Alfa
Pustak Alfa znajduje swoje zastosowanie przy budowie ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych zwłaszcza na fundament. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Sprawdzą się także bardzo dobrze do konstruowania ścianek działowych, różnorodnych pomieszczeń wewnątrz. Do ich stawiania używa się najczęściej betonu lekkiego. Pustaki przenoszą obciążenia wszelkiego rodzaju stropów gęstożebrowych, czy stropów Rector
Pustak Alfa i jego zalety
Budując dom jednorodzinny, bardzo często staje się przed wyborem odpowiedniego rodzaju materiału. Pustaki Alfa mają bardzo dobrą opinię wśród inwestorów. Warto dobrze zapoznać się z zaletami poszczególnych produktów. Jak wiadomo, rodzaj pustaków jest niezwykle ważnym aspektem każdej budowy. Decydując się na pustaki Alfa betonowe, można mieć pewność, że budynek nie będzie „przyciągał” wilgoci.
Pustak żużlobetonowy charakteryzuje się bowiem niską nasiąkliwością, która jest niezwykle pożądaną wartością przy budowie domów. Dodatkowo pustaki cechuje bardzo dobra paro przepuszczalność oraz świetne parametry termiczne. Zastosowanie w budowie pustaków przyczynia się do znacznego zredukowania kosztów za ogrzewanie. Ponadto pustaki są ognioodporne, oznacza to, że zapobiegają rozprzestrzenianiu powstałego ognia.
Pozwala to w razie problemu szybko ugasić powstały ogień. Pustaki te są przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzkiego, nie wytwarzają szkodliwego promieniowania chemicznego. Zapobiegają również powstawaniu pleśni, czy grzybów wewnątrz budynków.
Pustak betonowy Alfa montaż
Warto pamiętać, że pustaki stawia się na zaizolowanych fundamentach. Pierwsza warstwa muru musi zostać wykonana na zaprawie tradycyjnej o grubości od 2 do 3 cm. Dzięki temu zniweluje się ewentualne nierówności podłoża. Bloczki z pustaków ustawia się na specjalnej zaprawie, która musi się dobrze zawiązać. Jeżeli pustaki będą wymagały skorygowania, należy używać do tego młotka gumowego. Młotek metalowy mógłby uszkodzić powierzchnię pustaka.
Co istotne, pustaki hasiowe przenoszą w pewnym stopniu obciążenia budynku. Należy zatem układać je dokładnie, zgodnie z projektem budowy, by uniknąć ewentualnych błędów. Po ułożeniu i odpowiednim związaniu się pustaków można przejść do dalszych kroków budowy.
Do produkcji pustaków stosuje się beton lekki klasy nie niższej niż LB 5. Wykonuje się go na bazie keramzytów frakcyjnych, odm. 1000 kg/m3. Bardzo dobry jest także beton klasy nie niższej niż LB 7,5. Wykonany na bazie żużla paleniskowego wolnego od nadmiaru niespalonego węgla i zanieczyszczeń, odm. 1400 kg/m3. Pustaki szlakowe są dosyć popularnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o budowę domów, głównie za spore właściwości termoizolacyjne.
Pustaki Alfa są żużlobetonową konstrukcją, której współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,310 W/mK. Oznacza to, że w budynku można zachować odpowiedni komfort cieplny. Pozwala to zaoszczędzić znaczne pieniądze na ogrzewaniu. Stosując 10 cm ocieplania, uzyska się współczynnik przenikania ciepła na poziomie U = 0,286 W/m2K. Pozwala to w znacznym stopniu przewidzieć ilość zużytego ogrzewania na m2. Dzięki temu można także dopasować wnętrza do stylu ogrzewania. Waga pustaków Alfa waha się od 9 do 30 kg za najgrubszą odmianę
Wymiary pustaków Alfa to najczęściej:
- 8x20x50 cm
- 10x20x50 cm
- 12x20x50 cm
- 15x20x50 cm
- 20x20x50 cm
- 25x20x50 cm
- 27x20x50 cm
Najczęściej stosowanych pustakiem Alfa jest pustak 24.