Strop gęstożebrowy
Strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów stropów w budownictwie jednorodzinnym. Składa się on z belek prefabrykowanych, pustaków, które wypełniają wnętrze oraz nadbetonu. Strop gęstożebrowy zbroi się żelbetowym wieńcem. Co istotne, konstrukcja ta posiada wiele ważnych zalet, stanowiących element wyróżniający na tle innych rodzajów stropów. Jakie mocne strony posiadają cenione przez wielu inwestorów stropy gęstożebrowe?
Co to jest strop gęstożebrowy?
To odmiana stropu żelbetowego o określonym rozstawie żeber, które nie przekraczają 90 cm. Istnieją dwie grupy stropów gęstożebrowych: z wypełnieniem, jakie współpracuje z belkami i bez wypełnienia lub z wypełnieniem, które nie spełnia funkcji wytrzymałościowej. Przykłady zastosowań można zobaczyć w naszej galerii
Stropy gęstożebrowe zastosowanie
Stropy gęstożebrowe najczęściej są stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Powodem tego jest to, że są stosunkowo łatwe w montażu. Stropy gęstożebrowe są bardzo chętnie wykorzystywane przez inwestorów i ekipy budowlane z tego względu, że do ustawiania stropów gęstożebrowych nie potrzeba wykorzystywać ciężkich sprzętów. Znacząco obniża to koszty całej realizacji. Prefabrykowane elementy stosowane do budowy stropu gęstożebrowego są solidne i trwałe, a przy tym nie ważą aż tak dużo. Stosunkowo niska waga stropu nie wpływa negatywnie na jego parametry wytrzymałościowe.
Prefabrykowane stropy gęstożebrowe produkowane są w kilku odmianach różniących się między sobą parametrami technicznymi m.in. dopuszczalnymi obciążeniami czy rozpiętością, dlatego też mogą być wykorzystywane na każdym poziomie budynku. Odpowiednio dobrany rodzaj stropu gęstożebrowego można stosować również do piwnic, garaży czy poddaszy.
Strop gęstożebrowy może być również stosowany w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych czy budynkach biurowych i handlowych. Bardzo często wybierany jest również w przypadku wymiany stropów w budynkach już istniejących. Strop bez podparcia jest możliwy przy zastosowaniu belek sprężonych ale jego rozpiętość ograniczona jest do 5,5m
Rodzaje stropów gęstożebrowych
Można wyróżnić kilka rodzajów stropów gęstożebrowych. Do najpopularniejszych należy strop gęstożebrowy Teriva, który charakteryzuje się podwyższonymi parametrami termoizolacyjności oraz powalający na budowę stropu o większych rozpiętościach system stropowy Rector.
Dobór odpowiedniego rodzaju stropu gęstożebrowego zależy w dużej mierze od upodobań i preferencji. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie zapoznać się ze wszystkimi, dostępnymi rozwiązaniami. Wśród stropów gęstożebrowych najczęściej stosuje się stropy Teriva, Rector, a coraz rzadziej Akermana, Ceram czy Fert. To stropy gęstożebrowe, jakie składają się z kratownicowych belek prefabrykowanych. Mają one betonową podstawę, są również wykonane z pustaków z lekkiego betonu i monolitycznego nadbetonu.
Strop gęstożebrowy Teriva to najpopularniejszy z tej grupy stropów. Jego elementami konstrukcyjnymi są belki betonowe zbrojone kratownicami. Wypełnienie stanowią pustaki betonowe, żużlowe lub keramzytowe. Dla uzyskania pełnych właściwości stropu zalewa się go warstwą betonu. Proste elementy, łatwy montaż stanowią o jego popularności.
Strop gęstożebrowy Rector to drugi z naszych topowych produktów z grupy stropów gęstożebrowych. Jest to bardzo zaawansowany strop sprężony, którego elementem konstrukcyjnym są belki sprężone. Wypełnienie stanowią pustaki Rectobeton lub Rectolight. Strop gęstożebrowy Rector to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla większych rozpiętości przekraczających 6-7 m. Stropy Rector znajdują się również w grupie stropów sprężonych.
Stropy gęstożebrowe – pozostałe rodzaje
Poniżej przedstawiamy mniej popularne, choć jeszcze ciągle stosowane, rodzaje stropów gęstożebrowych:
- stropy Miro — te stropy również należą do tej grupy. Jest to strop gęstożebrowy o podobnej charakterystyce do stropu Teriva, ale z większą ilością wielkości pustaków stropowych
- strop Akermana — jest to jeden z najstarszych rodzajów stropów, coraz rzadziej stosowany
- strop Ceram — to strop gęstożebrowy ceramiczny, którego elementami konstrukcyjnymi są belki betonowe. Wypełnienie stanowią podobnie jak w stropach Ceram pustaki ceramiczne
- strop styropianowy — jego elementami konstrukcyjnymi są belki betonowe. Wypełnienie jak sama nazwa podpowiada stanowią kształtki styropianowe
- strop gęstożebrowy Fert — należy do stropów o długiej historii. Elementem konstrukcyjnym stropu Fert są belki betonowe, a wypełnieniem podobnie do stropów Ceram pustaki ceramiczne
Zapraszamy do przesłania zapytania wraz z dokumentacją projektową – to pozwoli nam w kilka dni przedstawić bezpłatną ofertę na stropy gęstożebrowe zawierającą cenę elementów konstrukcyjnych stropu oraz koszt dostawy na budowę.
Parametry techniczne stropu gęstożebrowego
Strop gęstożebrowy prefabrykowany należy do kategorii stropów gęstożebrowych, które są idealne do typowych domów jednorodzinnych. Przenoszą obciążenia zarówno od ścian, ścian działowych, częściowo również więźby dachowej. W bezpieczny sposób przenoszą obciążenia użytkowe, wynikające np. z umeblowania pomieszczeń czy składowania materiałów oraz zamieszkiwania domu.
Parametry techniczne stropów gęstożebrowych są uzależnione od rodzaju żeber (belek stropowych) i rodzaju zastosowanych pustaków.
Zasadniczo stropy gęstożebrowe te przeznaczone są zwykle dla obciążeń nie większych niż 3,6 kN/m2. Grubość konstrukcyjna stropu gęstożebrowego waha się od 20 do 35 cm. Rozpiętość stropu do 7 m dla stropu Teriva i 10 m dla stropu Rector. Ognioodporność: standardowo jest to REI30.
Wady i zalety stropu gęstożebrowego
Rozpiętość stropu
Dzięki zastosowaniu stropów gęstożebrowych podczas budowy domu można swobodniej kształtować wnętrza. Standardowa rozpiętość stropu nie przekracza zazwyczaj 7 metrów. Jest to spora rozpiętość, która pozwala na wybudowanie przeciętnego domu jednorodzinnego. Dla osób, które pragną postawić budynek większy, jest to pewnego rodzaju ograniczenie. Problem ten rozwiązuje strop gęstożebrowy sprężony, który może osiągać rozpiętość nawet do 10 m. Pozwala to na stworzenie przestrzennego domu w formie apartamentu lub wielorodzinnej posiadłości.
Ścianki działowe stawiane na stropach gęstożebrowych
Ściany działowe stawiane na stropie gęstożebrowym powinny biec prostopadle do belek stropowych, w przeciwnym wypadku strop wymaga wzmocnienia. Brak możliwości swobodnej zmiany układu ścian działowych uznawana jest dość często za wadę stropu gęstożebrowego. Rozwiązaniem mogą być tu lekkie ściany szkieletowe.
Prosty montaż
Stosunkowo proste wykonanie stropu gęstożebrowego to jego niewątpliwa zaleta. Do montażu stropu nie ma potrzeby korzystać z ciężkiego sprzętu, co niewątpliwie obniża koszty budowy. Nie jest też potrzebne pełne deskowanie. Wystarczy podeprzeć na podporach montażowych belki stropowe a następnie na prawidłowo ułożonych belkach ułożyć pustaki.
Montaż stropu gęstożebrowego jest dość pracochłonny i wymaga odpowiedniej staranności wykonania np. ułożenia belek stropowych zgodnie z układem zawartym w projekcie stropu. Jednak dostępność i popularność tej technologii wykonania stropu sprawia, że większość ekip budowlanych ma już doświadczenie w układaniu stropu gęstożebrowego.
Montaż stropu gęstożebrowego
Jak wykonać taki strop?
Stopy gęstożebrowe wykonuje się zupełnie inaczej niż stropy wykonane z płyt stropowych. Do wykonania stropu gęstożebrowego nie trzeba wykorzystywać pełnego deskowania. Brak deskowania znacznie usprawnia całą pracę. W sytuacji, gdy strop ma rozpiętość ponad 5 m, to należy go podeprzeć w kilku miejscach. Szczegółowe podparcia belek zależą od tego, który ze stropów zastosujemy. Po podparciu stropu możemy przejść do układania pustaków stropowych.
Zbrojenie stropu
Po tym, jak ułożymy wszystkie pustaki, możemy przejść do ułożenia zbrojenia. Zbrojenie stanowią siatki przypodporowe oraz pręty zbrojeniowe. Gdy konstrukcja tego wymaga, warto odeskować cały wieniec. Możemy to wykonać poprzez wykorzystanie do tego celu kształtek wieńcowych. Konstrukcję uzbrojoną polewamy obficie wodą. Dbamy o to, aby pustaki były mokre i nie odciągały wody z mieszanki betonowej.
Strop gęstożebrowy cena
Poznaj nasze pozostałe produkty
Elementy prefabrykowane znajdują coraz szersze zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Prefabrykowane stropy, balkony czy schody to rozwiązania bardzo popularne w budownictwie mieszkaniowym. Dla inwestycji przemysłowych przygotowaliśmy m.in. przemyślane rozwiązania na prefabrykowane ściany i konstrukcje nośne dachów obiektów. W przypadku wielkich inwestycji deweloperskich jak i w budownictwie jednorodzinnym coraz częściej sięga się po proste rozwiązania wykorzystujące prefabrykowane elementy konstrukcyjne budynków.