Strop DZ
Strop DZ należy do kategorii stropów prefabrykowanych, sprawdzających się w budynkach użyteczności publicznej i domach jednorodzinnych. W skład stropu wchodzą: prefabrykowana belka żelbetowa, pustaki betonowe oraz płyta górna wykonana z betonu. Strop cechuje łatwość i szybkość wykonania.
Strop typu DZ składa się z prefabrykowanych belek żelbetowych, których rozstaw osiowy wynosi 60 cm. Cechą charakterystyczną belek w stropach DZ są strzemiona w belkach, które wystają ponad płaszczyznę pustaków, dzięki czemu następuje lepsze połączenie belki z nadbetonem. Wysokość belki wynosi 20 cm, szerokość środnika to 6 cm, a dolnej stopki 12 cm. Belki zbrojone są prętami o średnicach od 6 mm do 16 mm w zależności od rozpiętości i wartości obciążeń.
Strop DZ niewiele różni się od stropu Teriva, który zdominował nasz rynek i wyparł strop DZ.
Co to jest strop DZ
Strop DZ to specyficzny produkt z kategorii stropów prefabrykowanych. Sprawdza się w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Warto zauważyć, że strop DZ 3 odznacza się szybkością oraz łatwością wykonania. W jego skład wchodzą:
- pustaki betonowe,
- prefabrykowana belka żelbetonowa,
- górna płyta (stworzona z betonu).
Jakie zastosowanie ma strop DZ
Wytrzymała konstrukcja wpływa na trwałość oraz sprawne wykonywanie pracy przez fachowców. Strop DZ 4 znajduje zastosowanie w wielu miejscach, takich jak:
- budynki szkolne,
- budynki jednorodzinne,
- budynki wielorodzinne,
- budynki użyteczności publicznej.
Jakie są wymiary stropu DZ
Przykładowo wymiary stropu DZ-3 kształtują się następująco: strop posiada wysokość konstrukcji na poziomie 23 cm, rozstaw belek 60 cm, grubość płyty 3 cm. Jeśli chodzi o belkę to jej wysokość wynosi 20 cm, szerokość dolnej stopki 12 cm, a szerokość środnika to 6 cm. Długość oparcia belki na podporach to ok. 8 cm. Pustaki mają długość 30 cm, szerokość 53 cm oraz wysokość 20 cm.
Istnieje kilka rodzajów stropu tego typu:
strop DZ3
- Rozpiętość stropu DZ-3 dochodzi do prawie 6,00 m
- o jego częstym wyborze decyduje cena
strop DZ4
- Rozpiętość dochodzi do prawie 7,00 m
- ma bardzo dobre dane techniczne
strop DZ5
- Rozpiętość dochodzi do prawie 7,80 m
- najczęściej używany w budynkach użyteczności publicznej
Rozpiętość stropu
Okazuje się, że różnice między danymi stropami są niewielkie, zwłaszcza jeśli chodzi o parametry. Strop DZ-3 jak wspomnieliśmy wcześniej bazuje na rozpiętości do nawet 6 m, strop DZ-4 do 7 m, a strop DZ-5 do 7,80 m. Parametry pozwalają wykorzystywać stropy w budownictwie użyteczności publicznej, przy czym warto mieć na względzie lekkie różnice między wysokościami konstrukcyjnymi. To, jaki strop zostanie dobrany, zależy od danej inwestycji i planu budowy.
Rozstaw belek
Stropy opierane są na ścianach z użyciem wieńców żelbetowych. Ich wysokość nie może być mniejsza od wysokości konstrukcji stropu. W przypadku stropu DZ-3 belki prefabrykowane są układane w rozstawie osiowym, który wynosi 60 cm. Grubość środnika to 6 cm, a wysokość belek kształtuje się na poziomie 12 cm.
Waga stropu DZ
W trakcie projektowania stropu dla typowego obciążenia nie musimy brać pod uwagę obciążeń dla belek, gdyż wykorzystuje się gotowe tablice. Waga belek stropowych jest obliczana oraz konstruowana jako swobodne podparcie. Co ciekawe, dopuszczalne obciążenie użytkowe stropu wynosi: 3,25 kN/m2; 3,75 kN/m2; 4,50 kN/m2. Stropy DZ nie przenoszą obciążeń dynamicznych. Statyczne obliczenia tego rodzaju stropów są wykonywane zgodnie z normą PN-B-03264:2002. Belki prefabrykowane mają niewielką wagę.
Jaki współczynnik przenikania ciepła ma strop DZ
Współczynnik przenikania ciepła wskazuje na zdolność przenikania ciepła przez stropy DZ. Określa on, ile energii przenika przez 1 metr kwadratowy stropu w przypadku, gdy różnica temperatury z obu stron oscyluje w granicach 1 K (Kelwin).
Jak zamontować strop gęstożebrowy DZ
- układanie stropu DZ rozpoczyna się od montażu belek – belki układa się w równych odstępach (60 cm w osiach belek) na szczycie ścian
- belki o rozpiętości powyżej 4,5 m wymagają podparcia w połowie ich długości na czas prac budowlanych
- przy rozpiętości stropu ponad 5,4 m należy zastosować jedno lub więcej żeber rozdzielczych prostopadłych do belek stropowych
- występowanie ścian działowych wymaga ułożenia jednej lub dwóch dodatkowych belek – układa się je pod ścianami działowymi równoległymi do belek
- kolejnym zadaniem jest układanie pustaków w przestrzeni pomiędzy i na ścianach wieńców – przestrzenie te wypełnia się pustakami, a na ścianach układa wieńce
- belki powinny być zakotwione w wieńcu
- przed ułożeniem warstwy nadbetonu, całość należy zwilżyć wodą, tak aby beton nie pobierał wody z pustaków
- następnie wylewa się warstwę nadbetonu
- podpory montażowe można usunąć, gdy beton uzyska odpowiednią wytrzymałość
- latem szczególnie ważna jest pielęgnacja betonu zapobiegająca nadmiernemu parowaniu – beton należy polewać wodą