stropy kanałowe

W budownictwie mieszkalnym coraz większą wartością jest czas. Dlatego inwestorzy coraz częściej sięgają po elementy prefabrykowane, które pozwolą na wzniesienie budynku w jeszcze krótszym czasie. Do takich rozwiązań zaliczyć możemy stropy kanałowe. Poznaj zalety tego rozwiązania, sposób montażu i zastosowanie. Czy strop kanałowy sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym?

Dlaczego stropy kanałowe to dobre rozwiązanie w domach jednorodzinnych?

Stropy kanałowe, zwane także stropami żerańskimi, są elementem prefabrykowanym. Wykonywane są w całości u producenta i dostarczane na miejsce budowy, gotowe do użycia. Płyty kanałowe posiadają wbudowane puste kanały, mające zmniejszyć ich wagę, a co za tym idzie, ciężar całego stropu. Płyty kanałowe układane są na sucho i opierają się bezpośrednio na ścianach, bez konieczności stosowania podpór montażowych.

Najważniejszą zaletą stropu kanałowego jest możliwość poddania go praktycznie całkowitemu obciążeniu. W momencie ułożenia danego stropu można przejść do dalszych prac – na przykład do budowania kolejnych kondygnacji. Warto zauważyć, że powierzchnia stropu jest gładka, co znacznie przyspiesza prace wykończeniowe, przyspieszając tym samym czas budowy domu. Dzięki tym właściwościom stropy kanałowe tak często wykorzystywane są przy budowie domów jednorodzinnych, wielorodzinnych czy wielokondygnacyjnych budynków handlowo-usługowych.

stropy kanałowe
stropy kanałowe

O czym warto pamiętać, decydując się na strop kanałowy?

Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj stropu prefabrykowanego, należy pamiętać, że montaż płyt kanałowych przeprowadzany jest przy użyciu ciężkiego sprzętu (żuraw wieżowy, dźwig kołowy). Istnieją dwa rodzaje stropów kanałowych: stropy żerańskie i stropy kanałowe sprężone. Przed podjęciem decyzji, warto poznać ich właściwości lub skontaktować się z naszym specjalistą, który pomoże w dopasowaniu najlepszego rozwiązania do inwestycji.