Decydując się na budowę domu kilkukondygnacyjnego, stajemy przed wyborem schodów. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele propozycji. Modele schodów różnią się od siebie zarówno formą, jak i materiałem. Wybierając schody do nowego domu, należy pamiętać, że zostaną z nami przez długie lata. Właśnie dlatego tak świetnie sprawdzają ponadczasowe rozwiązania, odznaczające się prostotą – świetnie się prezentują niezależnie od upływu czasu. Zdecydowanie do takich rozwiązań zaliczyć można schody dywanowe. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety i w jakich wnętrzach będą dobrze wyglądać?

Czym charakteryzują się schody dywanowe betonowe?

Schody dywanowe wyróżnia specyficzna budowa. Pozbawione są one belek policzkowych bocznych, a cała konstrukcja jest samonośna. Forma tych schodów przypomina nieco dywan spływający po stopniach, lewitujący w powietrzu. Dzięki pozbawieniu belek bocznych konstrukcja schodów sprawia wrażenie niezwykle lekkiej i subtelnej. Jednak to tylko wizualne wrażenie! Tymczasem, na skutek wyeliminowania belek policzkowych funkcję nośną w schodach dywanowych przejmują stopnie i podstopnie. W efekcie schody dywanowe mają ogromną nośność – często większą niż inne modele.

Decyzję o wyborze schodów dywanowych najlepiej podjąć już na etapie projektu. To bardzo istotne, ponieważ schody dywanowe wymagają solidnej i wytrzymałej konstrukcji nośnej, na której będą się opierać. Najczęściej schody dywanowe kotwi się do ścian lub do podłogi, ewentualnie do filarów. Żeby konstrukcja schodów dywanowych była stabilna najlepszym rozwiązaniem, jest wykonanie ściany, czy też podłogi (w zależności, do czego będą przymocowane schody) ze stali lub z żelbetu.

Schody dywanowe dostępne są w różnych wariantach. Najpopularniejszymi są schody dywanowe jednobiegowe, dwubiegowe, ale równie często wybierane są schody dywanowe wachlarzowe czy zabiegowe. Taka różnorodność wariantów umożliwia najlepsze dopasowanie schodów do wnętrza domu.

Prefabrykowane schody dywanowe – jakie są ich zalety?

Schody dywanowe to jeden z popularniejszych trendów w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Wykonywane są  różnych materiałów – m.in. z betonu. Jednym z lepszych rozwiązań są schody dywanowe prefabrykowane. Takie schody wykonywane są z wysokiej jakości betonu. Zaletą schodów prefabrykowanych dywanowych jest wyeliminowanie wszelkich prac mokrych. Na miejsce budowy dostarczane są gotowe schody i montowane przy użyciu dźwigu. W praktyce oznacza to, że montaż jest znacznie krótszy, nie trzeba czekać na związanie się i wyschnięcie betonu. Zamiast kilku tygodni prace trwają kilka godzin. To duża oszczędność czasu i pieniędzy – również z tego powodu, ze w przypadku schodów prefabrykowanych zmniejsza się liczba godzin pracy wyspecjalizowanych fachowców.

Dużą zaletą schodów prefabrykowanych jest ich bardzo dokładne wykonanie. Materiały wybrane do produkcji schodów są najlepszej jakości, więc otrzymujemy trwałe schody na lata. Wszystkie stopnie będą odpowiedniej wysokości, tak by schody były komfortowe w użytkowaniu. Co istotne – schody prefabrykowane można zamówić w dowolnej wielkości i formie. To daje pełne dopasowanie do budynku.

Schody dywanowe betonowe doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych, a także w reprezentacyjnych siedzibach firm. Są niezwykle efektowe, ale jednocześnie minimalistyczne i bardzo eleganckie. Schody dywanowe prefabrykowane można wykończyć w dowolny sposób – obłożyć drewnem lub kamieniem. W industrialnych wnętrzach efektownie będą prezentować się także schody dywanowe z surowego betonu, które będą oryginalnym detalem we wnętrzu!