schody zabiegowe prefabrykowane

Schody zabiegowe prefabrykowane w domu jednorodzinnym już dawno przestały być wyłącznie funkcjonalnym rozwiązaniem. Ten element budynku wielopoziomowego powinien także efektownie wyglądać i podkreślać charakter domu. W związku z tym, przed konstruktorami stanęło niełatwe zadanie – stworzyć takie schody, które będą połączeniem funkcjonalności, estetyki, a do tego sprostają wymaganiom współczesnego budownictwa. Takim rozwiązaniem są schody zabiegowe prefabrykowane – coraz częściej stosowanym w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym. Dziś przybliżymy zalety tego rozwiązania, a także specyfikę schodów prefabrykowanych.

Co znaczy schody zabiegowe?

Schody zabiegowe charakteryzują się głównie tym, że w niektórych miejscach, a konkretnie na zakręcie i przy zmianie kierunku wchodzenia zostały wyposażone w specjalne stopnie o kształcie trójkątów lub trapezów. W zdecydowanej większości przypadków występują w wariancje schodów dwuzabiegowych, które na rzucie mają formę litery “U”. Niemniej, mogą one przybierać też inne kształty, na przykład litery “L”lub łamać się w połowie. 

Co to są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to więc świetne rozwiązanie stosowane w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, w których mamy ograniczoną powierzchnię. Ich konstrukcja i kształt sprawiają, że łatwo je umieścić w docelowym miejscu. To dlatego, że wobec braku miejsca kierunek biegów zostaje osiągnięty przez ustawienie stopni ukośnie względem osi schodów. Nie mają one kształtu prostokąta, lecz trójkąta lub wielokąta.

Schody zabiegowe czy ze spocznikiem?

Wiele osób, chcąc zamontować schody we własnym domu lub mieszkaniu, zastanawia się, czy lepsze będą schody zabiegowe, o jakich napisaliśmy już kilka słów, czy schody ze spocznikiem, w których zmiana kierunku następuje na prostokątnym lub kwadratowym podeście. To, jakie będą lepsze, uzależnione jest od kilku czynników, między innymi tego, jak wiele miejsca mamy przeznaczone na schody. Pamiętajmy bowiem, że schody zabiegowe wymagają mniej miejsca, niż schody ze spocznikiem, dlatego też to świetne rozwiązanie w domach, gdzie istnieje ograniczona przestrzeń. To więc czasem jedyne możliwe rozwiązanie. Są też przeważnie tańsze, ale jednocześnie mniej wygodne, jeśli porównamy je do schodów ze spocznikiem. Te, choć droższe, są bardziej komfortowe w użytkowaniu. 

Jak zrobić schody zabiegowe prefabrykowane?

Jak już wiemy, schody zabiegowe mają specjalny rodzaj konstrukcji, dzięki czemu można je montować tam, gdzie nie ma wiele miejsca. Najważniejsze podczas ich tworzenia, to zwrócenie uwagi na kształt stopni wypadających na zakręcie schodów. Muszą mieć jednakową wartość stopni, gdyż już najmniejsza różnica (nawet 2-3 mm) może sprawiać problemy – powodować potykanie przy wchodzeniu, ale też dyskomfort podczas schodzenia. To samo powiemy o szerokości schodów – tu też trzeba zachować taką samą szerokość stopni zabiegowych. 

Jak obliczyć schody zabiegowe?

Żeby to obliczyć, należy wziąć pod uwagę najważniejsze dane: wymiary miejsca na schody, liczbę stopni, ich grubość oraz to, jak mają być położone. Wielu producentów udostępnia na swojej stronie specjalne kalkulatory, dzięki którym wstawiając odpowiednie wartości, uzyskamy precyzyjny wynik. Pozwala to dość dokładnie zwizualizować ich konstrukcję.

Jak rozrysować schody zabiegowe?

Trzeba uwzględnić dane, o których już poniekąd wspomnieliśmy – ilość stopni w biegu, wysokość i szerokość stopni oraz szerokość samego biegu, który regulują Warunki Techniczne. Zgodni z nimi maksymalna ilość stopni w biegu wynosi 17. I choć nie dotyczy to zabudowy jednorodzinnej, istnieje zasada, by lepiej tej liczby nie przekraczać. Jeśli chodzi o wysokość stopnia, to Warunki Techniczne ograniczają ją do 19 cm, minimalną szerokość użytkową biegu zaś do 80 cm. Szerokość stopnia określa wzór: 2h + s = 60 – 65 cm (h – wysokość stopnia, s – szerokość stopnia, 63 cm to długość krótkiego kroku człowieka), lecz przy schodach zabiegowych wymagane jest, by szerokość stopnia zabiegowego wynosiła 25 cm w odległości, która nie może być większa niż 0,4 m od poręczy balustrady. 

Jak zaprojektować schody zabiegowe?

Najważniejsze to dobrze je wymierzyć, aby komfortowo się po nich wchodziło i bezpiecznie wchodziło. Żeby było to możliwe, powinniśmy wykonać obliczenia wedle wzoru, o jakim wspomnieliśmy w poprzednim akapicie: 2h + s = 60-65 cm. Istotne są też wymiary spoczników. ich szerokość międzypiętrowa nie może wynosić mniej niż szerokość biegu – 80 cm. Co do biegu to powinien mieć minimalną szerokość 80 cm. Ale nie tylko wymiary są ważne, bo trzeba też pamiętać o tzw. zwisie podnóżka (wystaje poza obręb stopnia) i tralkach – pionowych elementach znajdujących się w balustradzie. Trzeba je zaprojektować w ten sposób, żeby odległości pomiędzy nimi nie były większe niż 12 cm. 

Jak rozmierzyć schody zabiegowe?

Przypomnijmy, że zrobimy to za pomocą powszechnie używanego wzoru: 2h + s = 0,60-0,65, gdzie h to wysokość stopnia wyrażona w metrach, a s – szerokość stopnia wyrażona w metrach.

Schody zabiegowe prefabrykowane – Jakie są zalety schodów zabiegowych?

Schody zabiegowe zawdzięczają nazwę swojej charakterystycznej konstrukcji. Ten model schodów charakteryzuje się biegiem skręcającym, zwykle pod kątem prostym. Patrząc na schody zabiegowe w rzucie poziomym, to przypominają one swoim kształtem literę L. W miejscach zmian kierunku stopnie mają kształt trójkątów i trapezów zamiast prostokątów.

Dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi schody zabiegowe doskonale sprawdzają się w budynkach, w których na schody mamy niewiele miejsca, lub po prostu nie chcemy tracić przestrzeni na klatkę schodową – szczególnie gdy dostępne jest takie rozważanie. Schody zabiegowe zajmują niewiele większą przestrzeń niż schody proste. Należy jednak mieć na uwadze, że przy dużej różnicy poziomów, schody zabiegowe prefabrykowane będą znacznie wygodniejsze w użytku niż schody proste.

schody zabiegowe

Dlaczego warto wybrać schody zabiegowe prefabrykowane?

Coraz częściej inwestorzy decydują się na schody zabiegowe prefabrykowane. Taki rodzaj schodów dostarczany jest w całości na budowę i montowany w bryle budynku przy użyciu dźwigu. Dzięki schodom prefabrykowanym możemy znacznie zaoszczędzić czas – montaż gotowych schodów zabiegowych z betonu zajmuje zaledwie kilka godzin. Wybierając tradycyjne, wylewane schody należy liczyć się z kilkoma tygodniami niezbędnymi do związania betony, zanim poddamy je jakimkolwiek obciążeniom. Zatem decydując się na schody zabiegowe prefabrykowane, oszczędzamy czas i możemy szybciej przejść do kolejnego etapu budowy.

Kolejną zaletą schodów prefabrykowanych jest ich perfekcyjne wykonanie. Żeby schody były komfortowe w użytku, powinny być dobrze zaprojektowane i równie dobrze wykonane. Decydując się na schody tradycyjne, musimy mieć świadomość, że konieczny będzie fachowiec, który zrealizuje prawidłowo projekt schodów. W przeciwnym razie wszelkie błędy i niedociągnięcia mogą wpłynąć na funkcjonalność schodów, a także bezpieczeństwo ich użytkowania. Schody zabiegowe prefabrykowane powstają u producenta – są precyzyjnie wykonane, stopnie o równej wysokości, nie wymagają posadzek. Wraz ze schodami dostarczana jest także cała dokumentacja projektowa.

schody prefabrykowane zabiegowe

Czy dostępne są schody prefabrykowane dowolnej wielkości?

Wokół schodów prefabrykowanych urosło wiele mitów – choćby ten, głoszący, że są one dostępne w określonych wariantach. Tymczasem schody prefabrykowane mogą być wykonane na zamówienie, zgodnie z wymaganiami klienta. Dzięki temu można w pełni dopasować je do przestrzeni w domu i jeszcze lepiej zorganizować przestrzeń. Co najważniejsze, schody prefabrykowane można wykończyć w dowolny sposób – okładzinami z drewna, kamienia, szkła, czy tworzywa. W efekcie uzyskujemy piękne schody zabiegowe betonowe o bardzo dużej trwałości.

Jak dobrać schody prefabrykowane zabiegowe betonowe ?

Schody zabiegowe prefabrykowane muszą być odpowiednio dobrane i zaprojektowane. Istotnym elementem jest sposób ich oparcia oraz to w jaki sposób będziemy je łączyć ze stropem w postaci stropów gęstożebrowych, czy też płyt kanałowych, lub płyt stropowych. Prefabrykowane schody betonowe wykonuje się na podstawie projektu i ten projekt powinien być zatwierdzony przez osobę do tego umocowaną.

schody zabiegowe prefabrykowane

Wykończenie schodów prefabrykowanych schody zabiegowe i ich montaż

Montaż schodów prefabrykowanych należy wykonywać za pomocą odpowiedniego sprzętu. Najczęściej wykonuje się go z użyciem dźwigu o odpowiedniej nośności. Schody prefabrykowane zewnętrzne również wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Schody zabiegowe prefabrykowane mogą być wykonane z betonu architektonicznego lub jako schody podobne do betonu architektonicznego. Od tego jaką opcję wybierzemy zależeć będzie ostateczna cena za schody prefabrykowane

Schody prefabrykowane betonowe. Schody zabiegowe łamane
Schody zabiegowe, łamane, prefabrykowane