Nadproża L19

Nadproża L 19

Dzięki właściwościom nośnym, nadproża L 19 montuje się w ścianach nośnych zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nadproże to wykonane zostało z prefabrykatów, dlatego o wiele szybciej i skuteczniej można go zamontować. Elementy konstrukcji typu L 19 stają się coraz powszechniejsze na rynku budowlanym. Stosuje się je w budownictwie jednorodzinnym oraz użyteczności publicznej.

 

Nadproża typu L19 do domów jednorodzinnych

Te elementy konstrukcyjne stropu, składają się zwykle z dwóch belek prefabrykowanych oraz części monolitycznej. Monolit wykonuje się bezpośrednio już na budowie. Belki nadproży L 19 służą do wbudowania je w ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Bardzo dobrze sprawdzą się także w ścianach osłonowych, które nie są obciążone stropem. Nadproża typu L19 produkowane są z betonu niezwykle wysokiej klasy. Wykorzystuje się materiał klasy C20/25, odporny na warunki atmosferyczne i pękanie. Belki produkuje się w odstępach co 30 cm. Najkrótsze nadproże typu L 19 ma 90 cm, następne ma 30 cm więcej. Największa wartość wynosi natomiast 330 cm. To, co wyróżnia te elementy konstrukcji to fakt, że ich ułożenie przypomina literę L, stąd też wzięła się nazwa tych nadproży. Warto zaznaczyć, że idealnie sprawdzają się przede wszystkim w domach mieszkalnych, nieco rzadziej w budynkach użyteczności publicznej.

 

Jakie są zalety nadproży typu L 19?

Nadproża, wykonane z elementów prefabrykowanych, mają wiele zalet. Wykorzystanie gotowych, solidnych materiałów w budownictwie przede wszystkim skraca czas pracy. Elementy przywozi się gotowe, jedynie część monolityczną wykonuje się bezpośrednio na budowie. Nadproża L 19 charakteryzuje spora wytrzymałość ogniowa - REI-60. Wartość ta pozwala wykorzystywać je w budynkach o odporności klasowej typu C. Co istotne, nadproża powyżej 300 cm mają zamontowane haki montażowe. Znacząco wpływa to na szybkość i postęp montażu. Nadproża bardzo łatwo można doczepić, bez konieczności samodzielnego wkręcania haków. Dzięki zastosowaniu tych elementów konstrukcyjnych oszczędza się także sporo pieniędzy. Nadproża L 19 należą do prefabrykowanych surowców budulcowych, przez co wiele kosztów zostaje zredukowanych. Jest to nowoczesny rodzaj budownictwa, coraz nowszej stosowany na rynku.

 

Montaż nadproży L 19

Nadproże składa się z dwóch belek, które najczęściej układa się na wcześniej przygotowanej zaprawie, półkami dolnymi do środka. Warto pamiętać, że wznosi się je wraz z budowaniem ścian. Powierzchnia, na której położona zostaje zaprawa, powinna być wypoziomowana. Dzięki temu konstrukcja jest stabilniejsza. Belki nadprożowe muszą być odpowiedniej długości, co otwór. Wszystkie wymiary należy przygotować jeszcze przed bezpośrednim montażem, aby uniknąć konieczności zwrotu. Warto wiedzieć, że potrzebne wymiary powinny znajdować się w projekcie, przygotowanym przez konstruktora. Przestrzeń wewnętrzna pomiędzy belkami musi zostać dozbrojona i wypełniona betonem. Kolejnym, istotnym krokiem jest wykonanie muru nad otworem, a następnie ułożenie stropu. Po tych czynnościach można przejść do betonowania wieńca. Jeśli w konstrukcji zastosuje się belki o sporej rozpiętości, trzeba użyć podpór. Do tych rozpiętości zalicza się belki powyżej 210 cm.

Podpory układa się bezpośrednio pod uchwytami montażowymi. Gdy nadproże występuje w ścianie nośnej nad oknem, trzeba uzbroić część monolityczną. Dzieje się tak głównie dlatego, że nadproża ułożone są bezpośrednio nad stropem. Co istotne, należy pamiętać, aby stemple usunąć dopiero po mniej więcej tygodniu od zbudowania całego nadproża ze stropem. Inaczej konstrukcja może stracić na stabilności.

Nadproża typu L 19 to nowoczesne rozwiązanie budowlane. Wykorzystuje się je najczęściej do konstrukcji domów jednorodzinnych. Nieco rzadziej przy wznoszeniu budynków użyteczności publicznej. Nadproża te mają duże właściwości ognioodporne, przez co mogą być wykorzystywane przy budowie specyficznych konstrukcji. Wykonane zostały także z elementów gotowych, czyli prefabrykowanych. Zastosowanie ich oszczędza czas oraz redukuje koszty montażowe. Jedynie część monolityczną należy wykonać na budowie.

 

Obsługiwane regiony

Nadproża L19 dostarczamy do poniższych miejsc i cena uzależniona jest od lokalizacji oraz producenta:

  • Nadproża L19 województwo: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • Nadproża L19 miasta: Jelenia Góra, Radom, Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa, Opole, Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Białystok, Łomża, Suwałki, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, Koszalin, Szczecin, Świnoujście

 

Jesteś zainteresowany/zainteresowana poznaniem oferty — napisz do nas: biuro@budmater.pl

 

Aktywne filtry: