Strop Teriva

Strop TERIVA to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych stropów gęstożebrowych. Szacuje się, że stropy te stosowane są w przypadku ok. 21% wszystkich stropów.

(Rynek systemów stropowych w Polsce. Analiza wybranych rozwiązań na przestrzeni lat 2015-2016).

Elementami składowymi tego stropu są żelbetowe belki stropowe ze zbrojeniem kratownicowym oraz pustaki. Pustaki mogą być w trzech wersjach: żużlobetonowe, betonowe i keramzytobetonowe. Kompletny strop TERIVA to wymienione główne elementy składowe wraz z szeregiem elementów uzupełniających.

Co to jest strop Teriva

Strop gęstożebrowy Teriva to strop należący do grupy stropów gęstożebrowych. Są to monolityczno-prefabrykowane stropy belkowo-pustakowe. Polecany przez nas system stropowy Teriva, to oprócz głównych elementów konstrukcyjnych stropu również szereg elementów uzupełniających. Te elementy w znaczący sposób ułatwiają montaż stropu i tworzą spójną całość. Przekłada się to na realne korzyści i oszczędności dla inwestora. Najczęstsza grubość stropu Teriva to 24 cm

Stropy gęstożebrowe. Belka stropowa Teriva

Belki stropowe prefabrykowane

Betonowe belki stropowe to główny element konstrukcyjny stropu, na którym układane są pustaki. To kratownice przestrzenne zatopione w zbrojonej betonowej stopce belki. Opierane są na ścianach nośnych konstrukcji lub podciągach oraz kotwione w wieńcach stropowych. Producent stropów Teriva zaleca, aby w stropach o większej rozpiętości wymagane jest wzmocnienie konstrukcji dodatkowymi żebrami rozdzielczymi.

Stropy gęstożebrowe. Pustaki stropowe Teriva

Pustaki stropowe

Pustaki betonowe, żużlowobetonowe lub keramzytowe układane są pomiędzy belkami stropowymi. Zmniejszają ciężar stropu Teriva. Dzięki niewielkiej masie najczęściej układane są ręcznie. Produkowane są w dwóch podstawowych wersjach (otwartej/zamkniętej) jako pustaki przelotowe i pustaki deklowane.

Asortyment pustaków stropowych Teriva jest bardzo szeroki. Poszczególne typy pustaków stropowych różnią się do siebie wysokością, szerokością, długością, ilością komór czy materiałem, z jakiego je wykonano. Belka podpora stropu zbrojona poprzez zastosowanie kratownice Teriva.

Prace przy budowie stropu - nadbeton

Beton układany na budowie

Belki stropowe wraz z pozostałymi elementami stropu zalewa się od góry warstwą nadbetonu, aby dodać wytrzymałości i sztywności konstrukcji. Betonowanie stropu inwestor wykonuje we własnym zakresie zgodnie z projektem wykonawczym. Beton powinien być klasy nie niższej niż klasy C16/20 (dawne B20). Uziarnienie kruszywa nie powinno być większe niż 8 mm.

Kształtki wieńcowe

Kształtki wieńcowe

Przygotowując ściany do montażu belek stropowych można zastosować wieniec opuszczony z wykorzystaniem prefabrykowanych kształtek wieńcowych. Eliminują one czasochłonny i kosztowny proces zabudowy wieńców na ścianach zewnętrznych z użyciem deskowania.

Stropy prefabrykowane. Zbrojenie wieńca

Zbrojenie przypodporowe

Siatki przypodporowe. Jest to zbrojenie stropu układane na budowie siatki przypodporowe w postaci siatek P1, P2, Z1, Z2.
Zbrojenie wieńca. Zbrojenie wieńca inwestor wykonuje we własnym zakresie zgodnie z projektem wykonawczym.

strop teriva

Jakie są zalety stropu TERIVA?

Poniżej przedstawiamy kilka z kluczowych cech TERIVA strop.

Strop Terriva i jego montaż

Jako jeden z najpopularniejszych stropów – strop Teriwa – nie powinien przysparzać kłopotów podczas montażu. Do ułożenia stropu Teriva nie jest potrzebna duża ekipa budowlana, wystarczą dwie-trzy sprawne i doświadczone osoby. Oczywiście jest dużo bardziej pracochłonny niż montaż stropów z płyt stropowych, ale w przypadku montażu stropów nie ma potrzeby stosowania dźwigu.

Wymaga również odpowiedniej staranności wykonania. Niestaranne wykonanie montażu może w dalszej perspektywie doprowadzić do powstania efektu „klawiszowania” stropu.

Możliwość składowania prefabrykatów

Belki i pustaki mogą zostać przywiezione wcześniej na budowę i czekać na swój montaż. Należy jedynie zwrócić baczną uwagę na sposób składowania belek stropowych. Muszą być zabezpieczone przed wszelkimi odkształceniami. Należy składować je na utwardzonym podłożu, na odpowiednich podkładkach drewnianych.

Łatwy transport i rozładunek belek i pustaków Teriva

W zależności od rozpiętości belek stropowych można przewieźć strop Teriva większym bądź mniejszym samochodem. Belki stropowe składowane są na drewnianych, transportowych przekładkach a pustaki dostarczane są na paletach. Prefabrykaty z łatwością można więc rozładować na placu budowy bez użycia ciężkiego sprzętu (dźwigu).

Niskie zużycie betonu

W przypadku stropu Teriva mamy dużo mniejsze zużycie betonu niż w przypadku stropów monolitycznych.  Ułożone na belkach stropowych pustaki i zbrojenie zalewamy na budowie betonem. Wysokość nadbetonu wynosi zazwyczaj 3 cm lub 4 cm. Zalecane jest zalewanie wieńców i stropu jednocześnie.

Brak pełnego deskowania

Przy stropie gęstożebrowym Teriva nie ma potrzeby pełnego deskowania stropu. Oczywiście wymagane są podpory montażowe rozmieszczone pod belkami stropowymi, ale deskowanie wykonuje się jedynie pod żebrami rozdzielczymi oraz po obwodzie.

Rozpiętość stropu Teriva

Rozpiętość stropu w zależności od typu stropu. Maksymalna rozpiętość stropu teriva dochodzi nawet do 8,0 m. Stosując strop Teriva mamy możliwość zastosowania go do przykrycia pomieszczeń o nieregularnych kształtach.

Wysokość stropu

Zazwyczaj wysokość konstrukcyjna stropu wynosi od 24 do 30 cm, uzależniona jest od konkretnego typu zastosowanych pustaków.

Niewielki ciężar własny konstrukcji

Waga poszczególnych pustaków w zależności od wybranego typu i rozmiaru może wahać się od 17 kg do 30 kg.

Jak układać strop Teriva?

  • Wszystko zaczyna się od montażu – w tym celu wciąga się na mury belki stropowe i rozkłada je wraz z pustakami na końcach belek.
  • Następnie przechodzi się do stemplowania, układając podpory przeważnie co 2 metry.
  • Po stemplowaniu można ułożyć pustaki – prostopadle do belek i zawsze w jednym kierunku.
  • Teraz już można przejść do pracy nad wieńcami żelbetowymi. Należy zamontować je na obrzeżach stropów, zarówno na ścianach nośnych, jak i ścianach równoległych do belek.
  • I wreszcie czas na betonowanie stropu, które również trzeba wykonać prostopadle do belek.16.

Jak wyliczyć strop Teriva?

Żeby to zrobić, trzeba zmierzyć wymiary stropu. Załóżmy, że ma on 20m x 20m, a więc jego powierzchnia wynosi 200 m2. Trzeba tu też dodać kolejną wartość – wysokość. Zakładając, że m on 30 cm (0,3) z czego 5 cm to wylewka, otrzymamy wynik około 7 m3.

Czy strop Teriva i trzeba ocieplać?

To zależy, jak zamierzamy użytkować poddasze. Jak ma nam służyć jako dodatkowo przestrzeń mieszkalna, należy ocieplić dach. Jeśli zaś chcemy przeznaczyć go na strych czy magazyn, to zdecydowanie polecamy ocieplenie stropu.

Jak ocieplić strop Teriva?

Najlepiej użyć wełny mineralnej, której grubość powinna się wahać od 20 do 25 centymetrów.

Jednym słowem zastosowanie stropu Teriva daje stosunkowe niskie koszty budowy, eliminację mostków termicznych, dobrą izolacyjność termiczną, dobrą izolacyjność akustyczną.

Strop gęstożebrowy Teriva. Rodzaje pustaków stropowych

Strop Teriva cena – cena stropu za m2

Stropy typu TERIVA sprawdzają się zarówno w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych – w zabudowie szeregowej i w bliźniakach. Zastosowanie mają nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również przy budowie budynków użyteczności publicznej. Stropy Teriva wg różnych statystyk najczęściej są układane w województwach mazowieckim i lubelskim. Ceny stropów wynikają z wielu czynników w których jednym z nich jest odległość od miejsca dostawy, czy też rodzaj zastosowanych pustaków.

Ile kosztuje strop Teriva? Jaka jest cena stropu Teriva? Cena stropu Teriva zależy przede wszystkim od jego grubości konstrukcyjnej i można przyjąć, że jego koszt stropu teriva 2022 powinien się mieścić w cenie ok. 80 do 120 zł netto/m2. Ile kosztuje strop teriva na 100m2? Koszt stropu Teriva a dokładnie materiałów w postaci belek i pustaków powinien zmieścić się z cenie pomiędzy 8 a 12 tysięcy netto. Wycena stropu teriva obejmuje belki, pustaki oraz transport na budowę.

Strop Teriva 4.0/1 jest najczęściej kupowanym systemem stropowym dostępnym w naszym kraju. Jego popularność wynika z tego, że większość wykonawców potrafi go układać, oraz jest to strop dla tych wszystkich, którzy zbyt późno zabierają się do zamawiania stropu

Wymiary stropu Teriva

System Teriva rozróżnia kilka rodzajów stropów Teriva. Na rynku znane są pod starymi nazwami (Teriva 1, Teriva 2 , Teriva 3, Teriva Bis) oraz nowymi. Najczęściej używane stropy gęstożebrowe to Teriva 1 i Teriva 2. O wyborze konkretnego typu stropu Teriva decydują wymagane rozpiętości, wartości i rodzaju obciążenia stropu. Stropy Terriva mają belki o wymiarach modułowych co 20 cm lub co 30 cm. Grubość stropu teriva na gotowo wynosi więc od 25 cm do 34 cm.

Najczęściej wybierane typy i wielkości pustaków Teriva:

  • Teriva 4,0 / 1 (wysokość: 21 cm, szerokość 24 cm, długość 52 cm)
  • Teriva 4,0 / 2 (wysokość: 26 cm, szerokość 24 cm, długość 52 cm)
  • Teriva 4,0 / 3 (wysokość: 30 cm, szerokość 24 cm, długość 52 cm)
  • Teriva 6,0 (wysokość: 30 cm, szerokość 24 cm, długość 37 cm)
  • Teriva 8,0 (wysokość: 30 cm, szerokość 24 cm, długość 37 cm)
  • Teriva Bis (wysokość: 23 cm, szerokość 24 cm, długość 37 cm)

Montaż stropu Teriva. Rozstaw podpór montażowych

Podpory montażowe

Stropy TERIVA inaczej niż w przypadku większości płyt stropowych bezwzględnie wymagają zastosowania podpór montażowych. Liczba podpór uzależniona jest od rozpiętości stropu, a co za tym idzie, długości belki. Podpory rozmieszczamy w rozstawie nie większym niż 1,9 m, tzn.:

Strop Teriva co ile stemple?

Stemple, czyli podpory zabezpieczające strop podczas montażu, układa się najczęściej co 2 metry. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż odległość ta uzależniona jest od konkretnego projektu. Poniżej najczęściej stosowane rozstawy stempli w stropach Teriva

  • przy rozpiętości modularnej stropu L ≤ 3,8 m – wystarczy 1 podpora w pobliżu środka stropu
  • przy rozpiętości modularnej stropu 3,8 m < L ≤ 6 m - stosuje się 2 podpory w 1/3 i 2/3 rozpiętości
  • przy rozpiętości modularnej stropu 6 m < L ≤ 8 m - stosuje się 3 podpory + podpory przy ścianach
  • przy rozpiętości modularnej stropu L > 8,0 m – 4 podpory + podpory przy ścianach

Podpory rozstawiamy w równych odstępach pod węzłami dolnego pasa kratownicy. Podpory należy również wypoziomować.

Czy strop Teriva pęka?

Stropy Teriva, czyli stropy gęstożebrowe, mają dość negatywną opinię jako tych, które rzekomo pękają. Tak naprawdę jednak to nich cecha, lecz efekt braku staranności i różnych błędów wykonawczych. Najczęstszym powodem pojawiania się rys jest klawiszowanie stropu. Eliminowanie klawiszowania ułatwia zastosowanie kształtek wieńcowych oraz przede wszystkim zbrojenia przypodporowego

Ile pustaków Teriva na m2?

Ilość pustaków na m2 zależy od ich wymiarów. W zależności od wymiarów pustaków ich ilość wyniesie od 6,7 szt/m2 do 8 szt/m2