Mur oporowy L

Mur oporowy L

Mur oporowy jest samodzielną konstrukcją, która chroni różnorodne inne budowle przed, np. osunięciem się. Jednymi z najpopularniejszych murów są mury oporowe L. Konstrukcje te mają bardzo charakterystyczny wygląd w kształcie litery L. Bardzo dobrze radzą sobie w stawianiu oporu budynkom lub elementom ogrodu. Służą także do podtrzymywania tymczasowego konstrukcji i chronią przez zawaleniem się budowli.

 

Mur oporowy L –zastosowanie

Mur oporowy w kształcie L znajduje swoje zastosowanie zarówno w infrastrukturze budowlanej, jak i w prywatnym budownictwie. Wykorzystuje się te szalunki do podtrzymywania, np. nasypów przy drogach szybkiego ruchu. Bardzo często mur oporowy L podtrzymuje również konstrukcję tunelu w czasie budowy. Coraz chętniej sięga się jednak po mur ten do zastosowania prywatnego. Wykorzystuje się mur L do podtrzymywania tarasów lub balkonów, gdy nie powstały one wskutek np. przedłużeniem stropu. Bardzo często mur ten także służy do utrzymywania konstrukcji sporego i wysokiego skalniaka lub części ogrodu. Tyczy się to w dużej mierze domów i ogrodów usytuowanych na wzniesieniach lub w dolinach, gdzie powierzchnia nie jest równa. Bardzo często tereny takie można spotkać w górach. Mur oporowy L znajduje zatem zastosowanie w przemyśle, budownictwie, ogrodnictwie i drogownictwie. Szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że jest produktem niezwykle przydatnym.

 

Zalety muru typu L

Główną zaletą muru oporowego L jest jego wytrzymałość. Został wykonany z materiału trwałego, betonu o klasie C 25/30 oraz elementów stali zbrojeniowej. Dzięki temu jest w stanie wytrzymać spore naciski materiałów, które podtrzymywanie są przez mur. Dodatkowo ściany muru mogą spełniać funkcję małej architektury, gdyż można na nich tworzyć rabaty, czy elementy skalniaka. Jest to spora zaleta tego typu konstrukcji, wykorzystywanej w ogrodnictwie. Co najważniejsze, mur oporowy L jest dostępny w różnorodnych wielkościach i szerokościach. Pozwala to tworzyć kompilacje i nie martwić się o wielkość i gabaryty elementów podtrzymywanych. Mur oporowy L bardzo dobrze radzi sobie z parciem nasypu lub gruntu, który chroni. Działanie nacisku jest największe na dole konstrukcji, która ma być podtrzymywana, a najmniejsze na górze. To właśnie na dole znajduje się przedłużenie ściany typu L, które powstrzymuje napór. Dzięki temu nie dochodzi do zawalenia się konstrukcji.

 

Montaż muru oporowego L

Mur oporowy L jest jednym z najbardziej użytecznych murów, jakie dostępne są na rynku. Montuje się je dosyć łatwo, mimo wszystko warto zdecydować się na profesjonalistów. Trzeba pamiętać, że na budowę należy mury L –ki transportować na leżąco lub stojąco. Dobrze jest także zabezpieczyć profile, by nie uszkodziły się przed montażem. Jak wiadomo, nie montuje się uszkodzonych murów. Do ustawiania L-ki używa się żurawi, by ciężar murów był dobrze rozłożony. Na gruntach niewysadzinowych montuje się je na głębokość 0,5 m. Natomiast na niewysadzinowych na głębokość przymarzania gruntu. Kolejnym krokiem jest zasypywanie zamocowanego muru. Na koniec trzeba zrobić drenaż i odprowadzenie wody. Konstrukcję zagęszcza się zgodnie z projektem.

Mur oporowy L to jeden z najbardziej użytkowych murów, dostępnych na rynku. Zawdzięcza to głównie swojej konstrukcji oraz dobrej jakości. Służy do podtrzymywania nasypów oraz gruntów osuwistych. Znajduje swoje zastosowanie w przemyśle oraz budownictwie. Coraz częściej stosuje się go także do prywatnych celów, np. do podtrzymywania skalników, czy tarasów lub balkonów.

 

Mur oporowy L dostarczamy do poniższych miejsc i cena uzależniona jest od lokalizacji oraz producenta:

  • Mur oporowy L województwo: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • Mur oporowy L miasta: Jelenia Góra, Radom, Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa, Opole, Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Białystok, Łomża, Suwałki, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, Koszalin, Szczecin, Świnoujście

 

Jesteś zainteresowany/zainteresowana poznaniem oferty — napisz do nas: biuro@budmater.pl

 

Aktywne filtry:

Pusto :(