Strop Belkowy

Strop belkowy

Strop belkowy jest takim rodzajem stropu, w którym elementem nośnym są belki. Układa się je zwykle równolegle do siebie. Bardzo często stropy belkowe wykorzystywane są w budownictwie drewnianym nierzadko także w murowanym. Belki stropowe mogą być zatem drewniane, stalowe lub żelbetowe. W skład kategorii stropów belkowych wchodzi strop Kleina oraz strop Fert.

 

Co to jest strop belkowy?

Obecnie stropy belkowe nie są aż tak popularnym rozwiązaniem na rynku, jednak niezwykle wartościowym. Warto pamiętać, że stropy te, zwłaszcza belkowe, wykonane z drewna są niezwykle lekkie, a do tego także tańsze! Belki drewniane mogą zostać wykonane z litego drewna lub elementów prefabrykowanych. Trzeba jedynie pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć belki przed potencjalnym ogniem. Długość belek, używanych do stropów belkowych waha się w przedziale do około 15 m długości, układane są w odstępach około 150 cm. Sufit belkowany bardzo często zdobi budynki instytucji publicznych, czy kościołów, można wykonać na tego typu stropie sufit podwieszany lub pozostawić widoczny, wtedy pełni funkcję dekoracyjną.

 

Strop belkowy stalowy

Alternatywą drewnianego stropu belkowego jest strop, wykonany z belek stalowych. Ułożenie jest podobne, belki kładzie się równolegle do siebie. Stal jest nieco cięższa niż drewno, ale też odporna na ogień. Podczas wykańczania domów jednorodzinnych, murowanych, bardzo często zastępuje się strop belkowy drewniany, stalowym. Elementem konstrukcyjnym belek stalowych są belki zwane trygrami, dwuteowe, układa się je w odstępach do 120 cm. Przestrzeń pomiędzy belkami jest wypełniana najczęściej płytami żelbetowymi. Znaczącą zaletą stropu belkowego jest fakt, że niezwykle szybko się go stawia, trzeba to robić jednak ze sporą dokładnością.

 

Rodzaje stropów belkowych

Można wyróżnić dwa rodzaje stropów belkowych: Strop Kleina i strop Fert. Pierwszy strop jest wykonany z belek stalowo – ceramicznych i nieco lepiej usztywnia konstrukcję budynku niż belki drewniane. Drugi rodzaj stropu belkowego, Fert, wykonany jest z belek ceramiczno-żelbetowych, używa się go najczęściej przy budowie domów jednorodzinnych. Stropy belkowe nie są dziś aż tak popularnym rozwiązaniem, jednak dosyć trwałym. Nie dysponując aż tak sporymi zasobami pieniężnymi, by móc pozwolić sobie na innego rodzaju strop, warto zdecydować się właśnie na któryś ze stropów belkowych: Kleina lub Fert, lub postawić na belki drewniane.


Montaż stropów belkowych

Belki można opierać bezpośrednio na ścianach, chyba że ściana została wykonana z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego, wtedy najlepiej oprzeć belki na poduszkach betonowych lub na wieńcu betonowym. Wieniec usztywnia belki w kierunku poziomym i przeciwdziała przypadkowemu zarysowaniu ścian. Warto pamiętać, że wieniec musi być dopasowany do stropu oraz ściany. Następnie przystępuje się do kotwienia stropu belkowego. Belki kotwi się w ścianie, przy użyciu stalowego pręta lub za pomocą płaskownika. Należy nie zapominać, aby końce belek, które umieszczone zostają w murze, zabezpieczyć przed korozją i niszczeniem mechanicznym. Przestrzeń pomiędzy belkami zwykle wypełnia się płytami żelbetowymi, natomiast powierzchnię stropu dobrze jest zabetonować tego samego dnia.

Aktywne filtry:

Pusto :(