Strop belkowy

Strop belkowy jest takim rodzajem stropu, w którym elementem nośnym są belki. Układa się je zwykle równolegle do siebie. Bardzo często stropy belkowe wykorzystywane są w budownictwie drewnianym, nierzadko także w murowanym. Belki stropowe mogą być zatem drewniane, stalowe lub żelbetowe. W skład kategorii stropów belkowych betonowych wchodzi strop Kleina oraz strop Fert. W tej chwili do stropów belkowych obecnie wykorzystywanych w budownictwie zaliczamy stropy Teriva, Rector, WPS, Miro

Stropy belkowe i ich zastosowanie

Czym zastąpić strop belkowy z drewna? Alternatywą drewnianego stropu belkowego jest strop, wykonany z belek stalowych i ułożone pomiędzy nimi płyty WPS. Ułożenie jest podobne, belki kładzie się równolegle do siebie. Stal jest cięższa niż drewno, ale też i dużo bardziej trwała niż drewno. Podczas remontowania domów jednorodzinnych, murowanych, bardzo często zastępuje się strop belkowy drewniany, stalowym z wypełnieniem z płyt WPS.

Elementem konstrukcyjnym belek stalowych są belki zwane trygrami, dwuteowe, układa się je w odpowiednich odstępach odpowiadających długości płyty WPS. Przestrzeń pomiędzy belkami i nad płytami wypełniana jest najczęściej materiałami termicznymi typu styropian granulowany lub keramzyt luzem. Znaczącą zaletą stropu belkowego jest fakt, że niezwykle szybko się go układa i nie trzeba go podpierać podporami.

Rodzaje stropów belkowych

Aktualnie można wyróżnić kilka rodzajów stropów belkowych betonowych stosowanych w budownictwie:

  • stropy WPS – stropy belkowe stalowe z wypełnieniem z płyt WPS
  • stropy Teriva – stropy belkowe żelbetowe z wypełnieniem z pustaków betonowych
  • stropy Rector – stropy na belce sprężonej z wypełnieniem z pustaków betonowych Rectobeton lub drewnopodobnych Rectolight
  • strop Master – to również stropy oparte o belkę sprężoną z wypełnieniem z pustaków betonowych

Strop WPS wykonany jest z belek stalowych (dwuteowników) ułożonych na przeciwległych ścianach budynku oraz wypełnienia pomiędzy nimi w postaci płyt WPS. Drugi rodzaj stropu belkowego, Teriva, wykonany jest z belek betonowych zbrojonych kratownicami stalowymi, używa się go częściej przy budowie domów jednorodzinnych niż przy pracach remontowych. Trzecim z nich są strop Rector, które możemy stosować zarówno w remontowanych obiektach jak i nowym budownictwie.

Te aktualnie stosowane i produkowane stropy belkowo-pustakowe są dziś najpopularniejszym rozwiązaniem i do tego trwałym. Nie dysponując aż tak sporymi zasobami pieniężnymi, aby móc pozwolić sobie na innego rodzaju strop, warto zdecydować się właśnie na któryś ze stropów belkowych: WPS, Teriva lub Rector.

Stropy belkowe i ich cena

Cena za stropy belkowe uzależniona jest przede wszystkim od tego o którym stropie belkowym mówimy. Dla każdego z typów stropu belkowego będzie to trochę inna cena. Trzeba przyjąć, że cena stropów belkowych powinna wynosić w okolicach pomiędzy 180 a 250 zł za m2. Na cenę wpływać będzie zarówno koszt materiałów, jak również koszt robocizny, który w przypadku takich stropów jest znacznie wyższy niż w przypadku stropów z płyt stropowych

Montaż stropu belkowego

Jak przebiega montaż stropu belkowego?

Belki opieramy bezpośrednio na ścianach, chyba że ściana została wykonana z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego, wtedy najlepiej oprzeć belki na poduszkach betonowych lub na wieńcu betonowym. Wieniec usztywnia belki w kierunku poziomym i przeciwdziała przypadkowemu zarysowaniu ścian. Warto pamiętać, że wieniec musi być odpowiednio dobrany i zaprojektowany do odpowiedniego rodzaju stropu.

Przy pracach polegających na wymianie stropu belki kotwi się w ścianie, a przy nowych budynkach układa na ścianach. Należy nie zapominać, aby końce belek, które umieszczone zostają w murze, zabezpieczyć przed korozją i niszczeniem mechanicznym. Przestrzeń pomiędzy belkami zwykle wypełnia się w zależności od przyjętego rozwiązania płytami WPS, pustakami Teriva lub Rector. Dokładne opisy w jaki sposób wykonać należy montaż powyższych stropów znajduje się pod linkami do tych systemów stropowych

Stropy belkowe wymagają wypełnienia pomiędzy belkami. Wypełnienie w zależności od tego jaki strop wybierzemy może być w postaci płyt WPS, pustaków betonowych lub żwirobetonowych. W przypadku stropu WPS nad wypełnieniem z płyt układamy styropian granulowany lub keramzyt, a następnie układamy warstwę betonu do wysokości dwuteownika. Na górę dajemy już odpowiednie warstwy wykończenia podłogi. Stropy WPS można stosować do rozpiętości 12m i co ważne nie wymagają podpierania. Stropy WPS są idealnym rozwiązaniem do tych zastosowań w których nie możemy sobie pozwolić na oparcie stropu o strop niższej kondygnacji.

Stropy Teriva jak i Rector układa się podobnie z pewnymi różnicami. Strop Rector jest mocniejszy i można go stosować do większych rozpiętości (do 10m) i nie trzeba stosować żeber rozdzielczych. Wymaga również mniejszej ilości podparć niż Teriva.