Strop filigran

Strop filigran jest nowoczesnym i bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Ze względu na znaczne rozpiętości wykorzystywany jest w budownictwie użyteczności publicznej, ale zyskuje również popularność w budownictwie jednorodzinnym. Dzięki swoim właściwościom daje niedostępną dla innych technologii stropowych swobodę w projektowaniu. Jest to idealne rozwiązanie do budowy stropu w budynkach o skomplikowanej geometrii.

Producent stropów Budmater ma w swojej ofercie płyty stropowe różnych rodzajów. Oprócz płyt filigranowych znajdą tam Państwo m.in. strop panelowy czy strop WPS. Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty!

Co to jest strop filigran?

Strop filigran co to jest? Stropy filigran to żelbetowe stropy monolityczne z elementem szalunku traconego w postaci płyty stropowej filigran. W skład stropu filigran wchodzi płyta betonowa zbrojona siatką zwana filigranem oraz nadbetonem z ułożonym w nim zbrojeniem górnym. Grubość stropu filigran zawiera się w przedziale od 5 do nawet 8 cm. Plyta filigran charakteryzuje się różnymi wymiarami. Ich standardowa długość wynosi od najmniejszej potrzebnej długości do 12 i więcej metrów.

Maksymalna szerokość płyty stropowej filgrana może wynosić nawet 2,5 metra, chociaż większą popularnością cieszą się płyty o mniejszych szerokościach. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że całe dolne zbrojenie, które zawarte jest w postaci siatek lub też prętów, znajduje się bezpośrednio w płycie filigran, a kratownice filigran, jakie wystają ponad powierzchnię, pozwalają nam na zespolenie płyty wraz z betonem. Czy można powiedzieć, że są to gotowe stropy? Gotowa jest płyta szalunkowa, ale nie cały strop. Strop filigrana trzeba jeszcze zazbroić i zalać betonem

Jak zbudowane są filigrany betonowe? W jaki sposób poprawnie go wykonać? Co zrobić, aby uniknąć błędów w czasie wykończenia? Przekonajmy się!

Strop filigran projektowanie stropu

Żelbetowe stropy filigran dają szerokie możliwości konstrukcyjne i duże rozpiętości. Pozwala to na dowolne kształtowanie innowacyjnych i nowoczesnych projektów. Każdy ze stropów wymaga zaprojektowania oraz uzgodnienia szczegółów, które wykonujemy na etapie realizacji czyli po zamówieniu ich przez klienta. Produkcja kratownic stropowych odbywa się w wyspecjalizowanych w zakładach prefabrykacji kratownic.

Strop typu filigran to odmiana stropu zespolonego (łączącego różne materiały, które połączone stale, tworzą jedną z trwalszych części budynku). Mało kto wie, jednak stropy typu filigran są znacznie prostszą odmianą klasycznego stropu żelbetonowego. Płyty filigran pełnią zarówno funkcję konstrukcyjną, jak i deskowania traconego. Płyty filigran szybko się montuje za pomocą dźwigu. Można ułożyć go na całej powierzchni lub wybranej części.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ STROP TYPU FILIGRAN

Poniżej przedstawiamy elementy potrzebne do wykonania stropu filigran

  • Płyta stropowa filigran – jest kluczowym elementem stropu typu filigran. Ta prefabrykowana płyta żelbetowa jest płytą zbrojoną siatką oraz prętami o grubości od 5,0 do 8 cm
  • Zbrojenie górne – pręty ułożone prostopadle i równolegle względem nich, siatki zbrojeniowe. Zbrojenie znajduje się w płycie, kratownice wystają poza nią, co ułatwia jej zespolenie z nadbetonem.

płyta filigran

Strop filigranowy dane techniczne

Stropy zespolone są coraz chętniej wybieranymi konstrukcjami domu. Strop składa się z cienkich żelbetowych płyt. Strop typu Filigran ma przekrój o grubości od 4,5 do 7 cm. Płyty filigranowe mają swoje zalety i wady. Są to prefabrykowane płyty stropowe, dzięki temu nie są ciężkie i można je dowolnie kształtować, a cały strop (łącznie z płytami balkonowymi) można ebz problemy wykonać w jednej technologii.

Jaką rozpiętość ma strop filigran?

Stropy Filigran to płyty zbrojone stalowymi kratownicami przestrzennymi. Kratownice wystają poza płytę, co ułatwia zespolenie jej z warstwą nadbetonu. Dzięki tym właściwościom, konstrukcja ta jest niezwykle solidna. Rozpiętość stropu filigran należy do jednych z największych na rynku.
Poniżej przedstawiamy kilka z kluczowych zalet stropu filigran.

  • Krótki czas montażu – Strop filigran układa się z elementów prefabrykowanych, a jego montaż się znacznie skraca. Strop o powierzchni 300 m2 można ułożyć już w dwa dni.
  • Dowolna geometria – Geometria płyt filigran jest praktycznie nieograniczona i można ją w dowolny sposób kształtować (płyty w kształcie prostokątów, kwadratów, trójkątów itd.)
  • Tańsze prace wykończeniowe – Spód płyt jest na tyle gładki, że nie wymaga tynkowania. Jedynie złączenie płyt trzeba zaszpachlować. Oszczędność pracy na budowie.
  • Dowolne kształtowanie powierzchni – Można je dowolnie kształtować, co daje spore możliwości konstrukcyjne. Dzięki temu strop typu filigran można przystosować do prawie każdego indywidualnego p
  • Mała ilość podpór montażowych – Mała ilość podpór montażowych, bo tylko przy ścianach i co 110cm. Oszczędność w zakupie jak i w pracy w rozstawieniu ich.
  • Brak deskowania – Brak konieczności deskowania, gdyż warstwę betonu układa się na prefabrykatach. Płyty prefabrykowane stają się deskowaniem traconym.
  • Duża rozpiętość stropu filigranowego – Ogromna rozpiętość stropu, bo do 12 mb.
  • Dokumentacja projektowa stropu – Zapewniamy pełną dokumentację projektową Twojego stropu.

Strop filigran rozpiętość

Jak wygląda kwestia rozpiętości stropu? Rozpiętość stropu filigran jest zależna od aspektu, jakim jest grubość wylanego nadbetonu, oraz zastosowanego zbrojenia w płycie filigran. Cecha ta jest jasno określona w projekcie, a konstrukcje, jakie tworzy się za pomocą tej technologii przy grubości stropu 0,4 metra, są w stanie osiągnąć rozpiętość stropu filigran do nawet 12 metrów.

Niemała powierzchnia prefabrykatów sprawia, że liczba styków pomiędzy nimi jest odgórnie ograniczona. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie poszczególnych fragmentów stropu przed klawiszowaniem. Warto także wspomnieć o demontażu wcześniej ustawionych podpór, który może rozpocząć się już po dwóch tygodniach od końcowego ułożenia mieszanki betonowej.

strop filigran

Jaka jest cena stropu filigran

Producent stropów i schodów prefabrykowanych Budmater

Strop prefabrykowany filigran redukuje ogromną część prac wykonywanych na budowie. Zmniejsza się nie sama tylko ilość wykonywanej pracy, skraca się również czas wykonywania pozostałych prac budowlanych. Daje to realne przełożenie na zmniejszenie kosztów całej inwestycji.

Ile kosztuje strop filigran?

Cena samego stropu FILIGRAN uzależniona jest od kilku czynników. Kluczowym parametrem jest tu rozpiętość stropu i jego nośność. Wraz ze wzrostem przewidywanych obciążeń rośnie ilość zbrojenia, a co za tym idzie cena stropu. Podobną sytuację mamy w przypadku pozostałych parametrów płyt stropowych FILIGRAN. Można wyprodukować płyty z podwyższonymi parametrami odporności ogniowej. Można produkować płyty filigranowe w wyższych klasach ekspozycji.

Filigrany betonowe dają możliwość praktycznie pełnej dowolności w zakresie wycięć, otworowań i ich kształtów, które wykonywane są na etapie prefabrykacji. Wszelkie możliwe zmiany parametrów płyty wiążą się jednocześnie z dodatkowymi kosztami. Stąd cena stropu filigran obliczana jest zawsze na podstawie dokumentacji konkretnej inwestycji budowlanej. Można założyć że filigran cena za m2 stropu filigran to koszt rzędu od 120 zł do 150 zł netto w cenie za 1m2.

JAK ZAMÓWIĆ STROP FILIGRAN?

Chcesz wykorzystać zespolony strop filgran na swojej budowie? Skontaktuj się z nami i zapytaj o ceny!

W BUDMATER zajmujemy się projektowaniem i produkcją stropów. Realizujemy inwestycje na terenie całej Polski – produkujemy, projektujemy i dostarczamy gotowe rozwiązania konstrukcyjne oraz rozwiązania stropowe na specjalne zamówienie. Co ważne, zajmujemy się koordynacją całego procesu, od doradztwa przy wyborze stropu aż do dostawy.

Dla wygody naszych klientów przygotowaliśmy bardzo prosty formularz kontaktowy. Do przygotowania wstępnej wyceny potrzebujemy dokumentacji projektowej i informacji o lokalizacji inwestycji.

Strop filigran – wady i zalety

  • możliwość łączenia z płytami balkonowymi,
  • szybki i sprawny montaż stropu filigran dzięki zastosowaniu prefabrykatów,
  • ograniczenie prac wykończeniowych – płyty od strony sufitu wystarczy zaszpachlować i pomalować,
  • większość otworowań (np. pod przewody kominowe) jest projektowana i wykonywana już na etapie produkcji,
  • dobre właściwości dźwiękoszczelne.

ZASTOSOWANIE STROPÓW FILIGRAN

Żelbetowe stropy filigran są nowoczesnym i bardzo uniwersalnym rodzajem stropu. Duże rozpiętości płyt oraz możliwość dostosowania kształtu płyt do potrzeb danej inwestycji sprawiają, że są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem we wszystkich niemal typach budynków.

Ze względu na możliwość wykonania w jednej technologii stropu wraz z płytami balkonowymi bardzo często jest to rozwiązanie stosowane w budownictwie mieszkaniowym.

Stropy i balkony prefabrykowane

Stropy filigran mogą być zastosowane w budynkach mieszkaniowych:

  •  jednorodzinnych i wielorodzinnych,
  •  jako strop nad piwnicą,
  •  jako strop nad parterem,
  •  jako strop nad piętrem,
  • jako strop nad garażem lub garażem podziemnym.

Stropy filigran mogą być zastosowane w budynkach użyteczności publicznej, w budynkach wielopoziomowych, w budynkach gospodarczych czy wielu innych w obiektach np. przemysłowych.

Stropy filigran nie są polecane w przypadku dużych inwestycji przemysłowych. Do wielkich inwestycji przemysłowych, hal produkcyjnych czy dużych magazynów proponowane są najczęściej płyty kanałowe sprężone.